Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Kobiety na akademię?

Kobiety na akademię?
📅 Data: czwartek, 24 sierpnia 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Państwomiasto, Andersa 29 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Raport „Marne szanse na awanse” przeprowadzony przez fundację Katarzyny Kozyry pokazuje rzeczywistość studentek i pracownic naukowych na uczelniach artystycznych. Z badań wynika, że kobiety stanowią 77% studentów, 35% pracowników naukowych i 17% profesorów zwyczajnych. To największa dysproporcja płci występująca na wyższych uczelniach. Dlaczego akademie sztuki są środowiskiem tak silnie zmaskulinizowanym? Czy dominująca liczba studentek przekłada się później na większą widzialność artystek w polu sztuki współczesnej i ich udział w wystawach, współpracę z instytucjami?

Specyfika relacji wykładowca-mistrz a student/studentka na tego typu uczelniach sprawia, że kobiety w takim układzie są częściej narażone na dyskryminację ze względu na płeć, dostają mniejsze wsparcie od kadry pedagogicznej. Z czego wynikają „marne szanse na awanse” i słabsza pozycja kobiet w środowisku naukowym i artystycznym? Czy świadczy to o archaicznej strukturze uczelni artystycznych? Jakie narzędzia należy wypracować, aby stawiać opór i wyrównywać szanse, a jakie już są wypracowywane?

Punktem wyjścia do rozmowy będzie film stworzony w ramach projektu artystycznego „Zarejestrowane” przez Ankę Leśniak, w którym artystka, rozmawiając z twórczyniami, kwestionuje przekonanie, że dzisiaj szanse kobiet i mężczyzn w polu sztuki współczesnej są równe i opór oraz walka są niepotrzebne.

Porozmawiamy o tym z naszymi gościniami: Zuzanną Janin, artystką wizualną; Dorotą Budacz, współautorką publikacji „Marne szanse na awanse. Raport z badania na temat obecności kobiet na uczelniach artystycznych w Polsce”; Olą Rusinek i Agatą Grabowską, absolwentkami Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną ASP w Warszawie, kuratorkami wystawy „Dekadencja/ Sklepik z pamiątkami” i Adeliną Cimochowicz, magistrantką Wydziału Sztuki Mediów, współpracowniczką Komitetu Obrony Lokatorów.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧