Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Spotkanie wokół dzieł Rubensa

Spotkanie wokół dzieł Rubensa

reklama
📅 Data: sobota, 14 października 2017

⏰ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście
   udostępnij tweetnij wykop


Jeśli chcesz poznać dzieła Petera Paula Rubensa, jednego z najwybitniejszych artystów barokowych, i poczuć klimat epoki, w której powstawały, weź udział w spotkaniach nawiązujących do twórczości flamandzkiego malarza

O artystycznej działalności Rubensa i sztuce barokowej mowa będzie podczas trzech spotkań, skierowanych zarówno do dorosłych, jak i młodzieży.

🎨
Pierwsze spotkanie pt. "Portret mantueńskiej księżnej Margherity Gonzagi i jej szlachetne perły" odbędzie się 16 września 2017 r. o godz. 11.00 w Pałacu Myślewickim 👉link. Uczestnicy wydarzenia poznają barokową modę hiszpańską i francuską, zwyczaje z epoki oraz ówczesną symbolikę perły w dziełach sztuki. Punktem wyjścia będzie "Portret Margherity Gonzagi" Petera Paula Rubensa, prezentowany w Pałacu Myślewickim. Uczestnicy spotkania przyjrzą się też innym wizerunkom włoskiego rodu Gonzagów, autoportretowi Rubensa oraz patrycjuszom przedstawionym na płótnach z Królewskiej Galerii Obrazów w Pałacu na Wyspie.

🎨
Drugie spotkanie pt. "Helena Fourment w futrze - idealna żona i modelka" odbędzie się 7 października 2017 r. w Pałacu na Wyspie 👉link. Uczestnicy wydarzenia poznają portret Heleny Fourment, pędzla Adama Brauna (1748-1827). Jest to pomniejszona kopia słynnej kompozycji Rubensa zwanej "Het Pelsken", która przedstawia jego drugą żonę, Helenę Fourment, barokowy ideał kobiecego piękna. Małżonka artysty przedstawiona została w pozie zbliżonej do Venus pudica, jednego z najpopularniejszych starożytnych przedstawień bogini.
Uczestnicy spotkania wspólnie poszukają innych ideałów kobiecego piękna w Pałacu na Wyspie. Przespacerują się też po łazienkowskich ogrodach i - podziwiając piękno natury - poznają najgodniejszy sposób spędzania czasu według flamandzkiego myśliciela, Justusa Lipsiusa.

🎨
Trzecie spotkanie pt. "Meduza", "Dalida i Samson", "Sąd Parysa" - zgubne skutki miłosnego zauroczenia w dziełach Rubensa o tematyce biblijnej i mitologicznej" odbędzie się 14 października 2017 r. o godz. 11.00 w Pałacu na Wyspie 👉link. Uczestnicy wydarzenia poznają podstępne intrygi, okrucieństwo zemsty, dynamikę i żywiołowość ludzkich emocji oraz sposoby na wywołanie u widza panicznego lęku np. przed wężami. Dowiedzą się, gdzie w Pałacu na Wyspie namalowano Meduzę. Przyjrzą się również obrazowi Rubensa "Głowa meduzy" oraz usłyszą, co w psychologii oznacza kompleks Meduzy. Poznają też współpracowników i uczniów Rubensa, których dzieła znajdują się w Królewskiej Galerii Obrazów.

***
Wstęp jest wolny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rezerwacja: [email protected].

Koordynacja "Spotkań wokół dzieł Rubensa" - Joanna Szumańska z Ośrodka Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie, prowadzenie - Agnieszka Martyka-Grudzień, edukatorka muzealna.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę