Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
Zapraszamy na 20 dni otwartych, plenerowych warsztatów – spotkań z artystkami, poetami, filozofkami i botaniczką. Będziemy szukać "fantastycznych wspólnot", szyć transparenty i wiersze, de/konstruować hasła i manifesty.
Porozmawiamy o konfliktach i wykluczeniach, gniewie i przemocy, ale również o kontrkulturach, muzyce i sztuce.
Otwieramy "Zieloną czytelnię", wymieniamy się książkami, głosami, sukienkami i rytmami bębnów. Przetwarzamy nieorganiczne w organiczne, pracujemy, karmimy, czytamy. Uczymy się negocjować.
Pełen program podamy już niedługo na stronie wydarzenia oraz fanpejdżu Manifestacje Poetyckie [a my przedrukujemy tutaj - redakcja ;-)].
A w najbliższych dniach:
1 WRZEŚNIA
13.00 – 18.00: "Zielona Czytelnia"
18.00: FILM OLI WASILEWSKIEJ "Ochotniczy Hufiec Poezji – Jazdów 2016"
2 WRZEŚNIA
13.00 – 18.00: "Zielona Czytelnia"
18.00: Seminarium Joanny Bednarek: FANTASTYCZNE WSPÓLNOTY: WSPÓLNOTA, W KTÓRĄ MOŻNA UWIERZYĆ.
Na spotkaniu zastanowimy się, jaka wizja wspólnoty wyłania się z książek. Jak układać sobie relacje z nie-ludzkimi innymi (zwłaszcza te, które nie mogą być egalitarne)? Czy rewolucja jest możliwa i co zrobić, żeby się udała? Czy istnieje granica obcości, poza którą porozumienie nie jest już możliwe? Czy kategoria nowoczesności pomaga nam, czy raczej przeszkadza w zrozumieniu przemian społecznych?
Lektury (dla chętnych):
- Ursula K. Le Guin, „Rękopis na ziarenkach akacji”, przeł. Blanka Kluczborska, w: „Dziewczyny Buffalo i inne zwierzęce obecności”, Wydawnictwo Alkazar, Warszawa 1993
- Fredric Jameson, „Wielka schizma”, w: „Archeologie przyszłości. Pragnienie zwane utopią i inne fantazje naukowe”, przeł. Maciej Płaza, Małgorzata Frankiewicz, Andrzej Miszk, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2011.
Po lektury proszę pisać na adres: manifestacjepoetyckie@gmail.com
3 WRZEŚNIA
13.00 – 17.00: "Zielona Czytelnia"
17.00: OD HASŁA DO MANIFESTU
Podczas cyklu dyskusyjnego "Od hasła do manifestu" będziemy czytać wybrane hasła z demonstracji i protestów, którymi żyła ostatnio ulica, teksty artystyczne, krytyczne i manifesty, które wpłynęły bądź wpływają na współczesny język lewicy. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, na ile dyskurs lewicowy jest skuteczny w kształtowaniu rzeczywistości, w jaki sposób czerpie inspiracje i kody z języka sztuki i literatury.
Spotkanie poprowadzą Michał Czaja, Beata Gula oraz "gość niespodzianka".
A porozmawiamy o polemice:
- Maja Staśko, „Niepokorny poeta polityczny znów broi [zobacz memy]”: link
- Emilia Konwerska, „Dajcie chłopu siedzieć w domu”: link
- Adam Poprawa, „Emilia próbuje, ale nie pojmuje”: link
- Maja Staśko, „To nie tylko obrona Świetlickiego, to dyscyplinowanie przez stygmatyzację i pogardę”: link
Teksty uzupełniające:
- Aldona Kopkiewicz, „O polityce i poezji, bezpośrednio”: link
- Oświadczenie redakcji Biura Literackiego oraz opinie Marcina Sendeckiego, Grzegorza Wróblewskiego i Jakuba Głuszaka: link