Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

ZERWANE BIOGRAFIE | Bodo / Ordonówna / Wars

ZERWANE BIOGRAFIE | Bodo / Ordonówna / Wars
📅 Data: niedziela, 17 września 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 16:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Skwer H. C. Hoovera, Krakowskie Przedmieście (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Koncerty zespołu Pink Freud i Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej oraz historia w Virtual Reality – to propozycje w ramach wydarzenia, które odbędzie się na skwerze Hoovera w Warszawie w 78. rocznicę agresji ZSRS na Polskę. Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego zaprasza na wyjątkowy projekt, który ma przybliżyć warszawiakom historię artystów Andersa.

W 1942 roku gen. Władysław Anders wyprowadził ze Związku Sowieckiego 80 tys. żołnierzy i 40 tys. cywilów. Armia Andersa walczyła, a zarazem od początku sprawowała opiekę nad ludnością cywilną – kobietami i dziećmi. Stała się enklawą wolności w totalitarnym państwie i ośrodkiem polskiej kultury – „małą Polską wędrowną”, jak mówił o niej sam dowódca. Do wojska trafiło wielu artystów i ludzi słowa, a podczas występów dla żołnierzy odżyła tradycja polskiego jazzu, królującego przed wojną w kawiarniach, salach koncertowych i filmie.
To właśnie do tej tradycji nawiążemy podczas wydarzenia. Będą z nami Warszawska Orkiestra Sentymentalna, a także zespół Pink Freud, z przygotowanymi na tę okazję aranżacjami klasycznych przebojów polskiego jazzu. Historię ludzi Andersa starsi i młodsi będą mogli sobie przybliżyć biorąc udział w warsztatach oraz dzięki Virtual Reality.

Eugeniusz Bodo – najjaśniejsza gwiazda show-biznesu II RP i ofiara sowieckiego terroru. Hanka Ordonówna – niezapomniana piosenkarka, która przy Armii Andersa opiekowała się osieroconymi dziećmi. Henryk Wars – autor największych przedwojennych szlagierów, organizator życia muzycznego w Armii Andersa i kompozytor muzyki filmowej w Hollywood. To oni będą naszymi przewodnikami po niezwykłej historii, która rozpoczęła się od napaści sowieckiej na Polskę, a zakończyła na froncie włoskim, w osiedlach dla polskich uchodźców i na emigracji.

17 września Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego opublikuje również pierwszych 500 pierwszych relacji obywateli polskich – ofiar i świadków sowieckiego totalitaryzmu. Dokumenty zawierające relacje losów Polaków na „nieludzkiej ziemi”, zbierane od 1943 roku, po wojnie trafiły do Stanów Zjednoczonych. Dzięki porozumieniu między Ośrodkiem a Instytutem Hoovera będą dostępne ONLINE po polsku i po angielsku na portalu ZapisyTerroru.pl.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WYDARZENIA:

Na uczestników wydarzenia w godz. 16-20.30 na skwerze Hoovera w Warszawie czeka natomiast wiele ciekawych propozycji:
16.00-18.00
• „Wagon” – historia w technologii Virtual Reality
• Ocaleni przez Armię Andersa – performatywne czytanie relacji żołnierzy i cywilów
• Śladem Stanisława Gliwy – warsztaty linorytu dla młodszych i starszych
18.00 - Przedwojenne szlagiery w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej
19.30 - koncert Pink Freud

Więcej informacji nt. wydarzenia: link
Więcej informacji nt. historii: link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: dla dzieci impreza koncert warsztaty wykład wystawa inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę