Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Prace na Papierze: Sztuka Współczesna

Prace na Papierze: Sztuka Współczesna

reklama
📅 Data: czwartek, 14 września 2017

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, DESA UNICUM, Marszałkowska 34/50 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Wczesne rysunki Romana Opałki czy Zdzisława Beksińskiego, intymny portret żony Andrzeja Wróblewskiego, praca z lat 30-tych Strzemińskiego czy dzieło Erny Rosenstein z lat 60-tych – to tylko niektóre z prac, które pójdą pod młotek na aukcji Prace na papierze: Sztuka Współczesna już 14 września. To najbardziej poszukiwane dzieła najważniejszych przedstawicieli polskiej sztuki drugiej połowy XX wieku. Ceny wywoławcze zaczynają się już od 500 zł.

Aukcja Prac na papierze to często jedyna okazja aby dzieła najważniejszych nazwisk polskiej sztuki nabyć po zaskakująco niskich cenach. Nie codziennie w końcu zdarza się, aby dzieło Romana Opałki, którego praca w grudniu zeszłego roku została sprzedana za 2,3 mln złotych, można było nabyć za 2 tys. złotych. Na wrześniowej Aukcji w DESA Unicum pod młotek pójdzie aż 97 obiektów. Wśród nich znajduje się wyjątkowo dużo wczesnych prac z lat 50-tych i 60-tych – najbardziej pożądanym przez kolekcjonerów okresie twórczości artystów drugiej połowy XX-ego wieku.

Podobnie jak Roman Opałka – Ryszard Winiarski przekraczał w swoich pracach funkcje i znaczenia tradycyjnie rozumianego dzieła sztuki. Obraz stanowił dla Winiarskiego jedynie efekt uboczny procesu, który dla artysty był dużo istotniejszy. Znajdujące się na aukcji tryptyki to absolutnie wyjątkowe i rzadko spotykane na rynku prace pochodzące z lat 80-tych – jednego z najlepszych okresów pracy artysty. W katalogu aukcyjnym można znaleźć dwie osobne „Kompozycje” artysty – podobne do nich prace znajdują się w kolekcji Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.

Zdzisława Beksińskiego nikomu nie trzeba przedstawiać. Uznawany w latach 50-tych za artystę radykalnego malarz to dziś jeden z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie polskich twórców. Prezentowana na aukcji praca „Bez tytułu” należy do najwcześniejszego okresu jego twórczości, kiedy to artysta parał się głównie fotografią. Powstające wówczas rysunki były na poły surrealistyczne i ekspresjonistyczne.

Władysław Strzemiński uznawany jest dzisiaj za najwybitniejszego polskiego artystę XX wieku. Artysta całą swoją spuściznę zapisał Muzeum Sztuki w Łodzi. Dlatego prac artysty na rynku jest stosunkowo niewiele. Prezentowany w ofercie obiekt pochodzi z lat 30-tych, kiedy już kształtował się jego unikalny, dojrzały styl malarski. Rysunki powstały w momencie wybuchu wojny, kiedy artysta wraz z Katarzyną Kobro wyjechał do Wilejki, gdzie mieszkała rodzina artysty. Wystawiane na aukcji prace są dwustronne, przez co stanowią jeszcze większą gratkę dla kolekcjonerów.

Andrzej Wróblewski wśród artystów uchodził za buntownika. Stworzył swoją własną, unikalną metodę twórczą, która w przyszłości miała zainspirować całe pokolenia artystów. Na wrześniowej aukcji znajdą się aż dwa dzieła artysty. Pierwsze z nich to dwustronna kompozycja ocierająca się o wulgarny humor, na której odwrocie widnieje czołg z odwrotnie narysowaną swastyką. Druga praca jest bardziej prywatna. To pochodzący z intymnego cyklu portret żony – Teresy Reutt.

W katalogu aukcyjnym znajduje się także bardzo ciekawa praca Erny Rosenstein, uznawanej za najwybitniejszą przedstawicielkę polskiego surrealizmu. W minionym sezonie artystka stała się jednym z najgorętszych nazwisk polskiego rynku sztuki osiągając szokujące wyniki na aukcjach. W maju tego roku na aukcji w DESA Unicum jej obraz „Jezioro ognia” został wylicytowany za 256 tys. zł. To ponad pięciokrotne przebicie ceny wywoławczej. Ta praca, tak samo jak oferowany na aukcji obraz „Dawne”, pochodzi z lat 60-tych – najbardziej pożądanego okresu pracy artystki. Cena wywoławcza wynosi zaledwie 2,8 tys. zł.

Prace na papierze: Sztuka Współczesna: 14 września 2017, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa
Wystawa obiektów: 5-14 września 2017, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o Aukcji „Prace na papierze: Sztuka Współczesna” oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum: link

Wszystkie aukcje są transmitowane na żywo, relację można obejrzeć na profilu DESA Unicum na Facebooku: link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa inne
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę