Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

newsletter waw4free fanpage instagram
reklama
Cohen i Kobiety
reklama

FOKUS Kolumbia / Festiwal Skrzyżowanie Kultur

FOKUS Kolumbia / Festiwal Skrzyżowanie Kultur

reklama
data Data: 26 września 2017, wtorek

godzina Godzina rozpoczęcia: 17:30

miejsce Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Plac Defilad 1 (pokaż na mapie)
Opti Taxi
Jak co roku Organizatorzy Festiwalu próbują przybliżyć jego uczestnikom - poprzez muzyczne i kulturalno-społeczne pozycje w programie - kolejne zakątki świata. Podczas tegorocznej edycji na świeczniku znalazły się Indie i Kolumbia. W programie bloku kolumbijskiego znalazły się panel dyskusyjny, rytualny pokaz parzenia kawy oraz warsztaty cumbii.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje rejestracja pod adresem: biuro@festival.warszawa.pl.

17:30-19:00 – Panel dyskusyjny „Cena kawy”
Debata z udziałem ekspertów z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW: prof. dr hab. Mirosławą Czerny, dr hab. Bogumiłą Lisocką-Jaegermann, dr Robertem Łuczakiem
Odległa Kolumbia to muzyka, literatura (w tym nagroda Nobla!), ale też i kawa. Kolumbia – obok Brazylii, Wietnamu i Indonezji – należy do czterech krajów produkujących ponad 60% światowej kawy. Z kolei prawie ¾ kawy na świecie jest spożywane w krajach, w których się jej nie uprawia. Popyt na kawę nieustannie wzrasta, a wartość globalnego rynku kawy to ponad 80 miliardów dolarów rocznie. O Kolumbii i Ameryce Środkowej, o rynku kawy, o skutkach społecznych i politycznych handlu kawą, o tym, jak my-konsumenci w Europie nieświadomie wpływamy na życie ludzi na drugim końcu świata, rozmawiają wybitni eksperci.

19:00 – pokaz rytualnego parzenia kawy wraz z degustacją

19:30-21:00 – warsztaty kolumbijskiej cumbii prowadzone przez Compañía de Danza Sentimiento Cimarrón
Kolumbijska cumbia narodziła się w dolinie rzeki Madalena w regionie Momposina i rozprzestrzeniła się wybrzeżu atlantyckim. Cumbia z pochodzi od słowa „cumbé” z regionu dzisiejszej Gwinei Równikowej i oznacza nic innego jak „fiestę”. Jej korzenie wywodzą się z tradycji afrykańskiej, ale jest owocem długiego i intensywnego krzyżowania między kulturami rdzennej ludności indiańskiej, hiszpańskich kolonizatorów z rytmami przywiezionymi na statkach „negreros” przez niewolników w czasach kolonizacji. W latach 40-tych z wybrzeża atlantyckiego i potańcówek na prowincji trafia w końcu na salony bogotańskich elit i wraz z rozwojem przemysłu muzycznego w latach 60-tych podbija parkiety w Ameryce Łacińskiej - głównie w Peru, Ekwadorze, Chile, Wenezueli i Argentynie. Na 13-tej edycji Festiwalu Skrzyżowania Kultur trafia na parkiety Warszawy!
Idziesz na to wydarzenie? Napisz swoją relację na się bywa...
 udostępnij tweetnij dodaj
newsletter
Podoba Ci się to wydarzenie?
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi!
zgłoś błąd/zmianę


Zobacz też

reklama
sprawdź naszego bloga! ;-)