Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Found footage: ożywianie archiwów - weekend I

Found footage: ożywianie archiwów - weekend I

reklama
📅 Data rozpoczęcia: sobota, 14 października 2017

⏰ Godzina rozpoczęcia: 14:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 15 października 2017

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wybrzeże Kościuszkowskie 37 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Zapraszamy do udziału w wydarzeniu „Found footage: ożywianie archiwów”. Z filmami polskich wybitnych twórców zostaną pokazane premierowo jedne z najciekawszych współczesnych zagranicznych realizacji kina found footage – m.in. autorstwa Billa Morrisona, Pétera Forgácsa, Merilee Bennett, Richarda Funga, Roberta A. Nakamury. W programie dyskusje o roli filmów found footage w tworzeniu współczesnych repozytoriów obrazów archiwalnych z udziałem artystów Zuzanny Janin, Macieja Drygasa, Leszka Boguszewskiego i ekspertów Łukasza Rondudy, Małgorzaty Radkiewicz, Pawła Mościckiego, Dagmary Rode, Jakuba Mikurdy.

Daty: weekendy 14-15 października i 21-22 października 2017
Miejsce: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37
Program wydarzenia: link

Udział w dyskusjach i projekcjach jest wolny, na warsztaty obowiązują zapisy – prosimy o maila na adres: [email protected]. Koszt udziału w warsztacie wynosi 35 zł.

-----

Polscy widzowie nie mięli dotąd okazji zapoznać się z większością docenionych na świecie, współczesnych, dokumentalnych filmów found footage, wykorzystujących prywatne i publiczne archiwalne materiały filmowe. Celem projektu jest zagospodarowanie tej luki i udostępnienie filmów ożywiających zasoby archiwów, zaliczanych do kanonu światowej kinematografii. Pokażemy je w zestawieniu z pokazami polskich filmów i projektów artystycznych wykorzystujących tę technikę autorstwa docenionych w kraju i zagranicą twórców: Macieja Drygasa, Zuzanny Janin, Wilhelma Sasnala i autorów filmów zestawionych w projekcie „Entuzjaści” Marysi Lewandowskiej i Neila Cummingsa, prezentującym dorobek twórców zrzeszonych w amatorskich klubach filmowych.

Integralną częścią projektu są dyskusje z polskimi artystami, których prace prezentujemy, oraz teoretykami i kuratorami. Pozwolą one zrozumieć, na czym polega found footage – technika konstrukcji dzieła filmowego oparta na montowaniu "obrazów znalezionych", prowadząca do rekontekstualizacji gotowego materiału filmowego. Przybliżą rolę dzieł found footage, często ujawniających sprzeczności i zakłamania dominujących dyskursów, w tworzeniu współczesnego repozytorium obrazów historycznych i archiwalnych.

Zadamy pytanie o zmieniający się kształt współczesnych archiwów i zwiększającą się rolę prywatnych, amatorskich filmów w nich gromadzonych i wykorzystywanych przez twórców w projektach artystycznych. W dyskusjach wezmą udział Jakub Mikurda, Paweł Mościcki, Małgorzata Radkiewicz, Dagmara Rode i Łukasz Ronduda, kurator Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, której zbiory filmów found footage będą pokazywane w ramach projektu.

Projekcje zagranicznych i polskich filmów found footage oraz dyskusje odbędą się w weekend 14-15 października na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37.

W drugi weekend trwania projektu 21-22 października także na na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Wybrzeże Kościuszkowskie 37) odbędą się warsztaty, których uczestnicy stworzą własne filmy montażowe z wykorzystaniem archiwalnych materiałów filmowych. Także tego dnia odbędzie się pokaz ostatniego filmu znanego na całym świecie twórcy found footage Forgáca, „Picturesque Epochs” (2017). Uzupełnieniem projektu jest Home Movie Day (link – wydarzenie poświęcone kinu amatorskiemu rejestrowanemu na wąskich taśmach. Zapraszamy na nie szczególnie osoby, które posiadają amatorskie filmy na taśmach 8 mm, SUPER 8 mm i 16 mm. Konserwatorzy taśmy sprawdzą ich stan techniczny i dokonają najpilniejszych napraw. Doradzą, jak prawidłowo o nie dbać. W programie także projekcja amatorskich z muzyką na żywo Mirona Grzegorkiewicza i Mateusza Franczaka.

Organizatorem projektu jest Fundacja Okonakino. Partnerami projektu są Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Against Gravity, Home Movie Day i Kinoteka.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2017

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę