Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Węgry 1956. Twarze i przedmioty

Węgry 1956. Twarze i przedmioty
📅 Data: czwartek, 12 października 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wernisaż: 12.10 (czw.), 18:00, Dom Spotkań z Historią

Wystawa poświęcona rewolucji węgierskiej 1956 r. i reakcjom, jakie wywołała wówczas w socjalistycznej Polsce. W wernisażu udział wezmą ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács oraz Ákos Engelmayer – dziennikarz i historyk, uczestnik rewolucji 1956 r. Pokazane zostaną również unikalne archiwalne nagrania tamtych wydarzeń. Całość podsumuje rozmowa o znaczeniu i konsekwencjach węgierskiego zrywu z historykami Reką Kiss, Klausem Ziemmerem i Łukaszem Kamińskim, moderowana przez Jánosa Tischlera i Rafała Rogulskiego.

Wstęp wolny.

Ekspozycja „Węgry 1956. Twarze i przedmioty” poświęcona jest związkom polsko-węgierskim w kontekście węgierskiego zrywu niepodległościowego w 1956 roku, brutalnie stłumionego przez wojska sowieckie. Polska jako jedyna wśród satelickich państw ZSRR nie potępiła od razu tzw. kontrrewolucji, a relacje z Węgier polskich dziennikarzy – m.in. Hanny Adamieckiej, Mariana Bielickiego, Krzysztofa Wolickiego – pojawiały się regularnie w prasie i radiu.

Wystawa łączy opowieść o indywidualnych losach uczestników rewolucji z przykładowymi historiami o Polakach pomagających Węgrom w tym czasie. Wśród przedstawianych eksponatów znajdują się oryginalne zdjęcia, listy, opaski demonstrantów, a nawet odłamki pocisków, jak również współczesne portrety świadków wykonane przez fotografa Örsa Csete, przedstawiające m.in. polskich studentów, którzy wstąpili do budapesztańskiej Rewolucyjnej Gwardii Narodowej. Całość zamyka część poświęcona pamięci o 1956 roku w Polsce i na Węgrzech; postscriptum stanowi wiersz Zbigniewa Herberta „Węgrom”.

Wystawę można oglądać w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 od 12 października do 12 listopada. Jej organizatorami są Dom Spotkań z Historią, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie oraz Europejska Sieć Pamięć i Solidarność.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧