Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Awangardy w liczbie mnogiej | wydarzenie na wystawie "Šestsil"

Awangardy w liczbie mnogiej | wydarzenie na wystawie "Šestsil"
📅 Data: środa, 18 października 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Miejsce Projektów Zachęty, ul. Gałczyńskiego 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Tytuł spotkania w Miejscu Projektów Zachęty nawiązuje do eseju Leszka Engelkinga o czeskim surrealizmie (Surrealizm w liczbie mnogiej, 1992), który natomiast odnosił się do tekstu wybitnego czeskiego nadrealisty Vlatislava Nezvala Kobieta w liczbie mnogiej (1936). Podczas wydarzenia trójka badaczy przedstawi widzom wątki bliskie właśnie temu tematowi, motywowi przewodniemu wystawy Šestsil.

Grażyna Świętochowska przybliży kontekst czeskiego surrealizmu nie tylko w sztuce, ale i w filmie. Petra Skarupsky wykaże różnice w podejściu słowackich artystów, opowie o palących kwestiach narodowościowych, zaś Jakub Kornhauser wygłosi wykład o mniej znanych ośrodkach awangardy pierwszej połowy XX wieku.

Jakub Kornhauser — literaturoznawca, tłumacz, poeta, adiunkt w Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współtwórca Ośrodka Badań nad Awangardą na tejże uczelni. Zajmuje się m.in. teorią awangardy i historią ruchów awangardowych, ze szczególnym uwzględnieniem surrealizmu i poezji konkretnej w krajach romańskich i środkowoeuropejskich.

Petra Skarupsky — historyczka sztuki, doktorantka na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowuje pracę doktorską na temat wymiany wystaw między Polską a Czechosłowacją w latach 60. i 70. XX wieku od kierunkiem dr hab. Gabrieli Świtek. Uczestniczy w projekcie badawczym Historia wystaw w Zachęcie — Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych 1949–1970.

Grażyna Świętochowska — redaktorka naczelna czasopisma naukowego „Panoptikum”, adiunkt w Instytucie Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się przede wszystkim kulturą audiowizualną Europy Centralnej. Na podstawie doktoratu przygotowuje książkę České vynálezy. Wybrane aspekty kina czeskiego i słowackiego z lat 60.

WSTĘP WOLNY

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę