Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Stambuł

Stambuł

reklama
📅 Data: środa, 18 października 2017

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Dom Kultury Kadr w Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy, ul. Rzymowskiego 32 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Spotkanie globtroterów Towarzystwa Eksploracyjnego
Autor pokazu: Andrzej Pasławski
wstęp wolny

Miasto nad Cieśniną Bosfor, (która powstała ok. 7 tys. lat temu, kiedy to masy wody z Morza Śródziemnego przelały się przez przesmyk do Morza Czarnego) było stolicą trzech światowych potęg: cesarstwa rzymskiego, cesarstwa bizantyńskiego i wielkiego imperium Turków osmańskich. Nazywano je Bizancjum, Konstantynopol i Stambuł. Przez blisko tysiąc lat Stambuł był najważniejszym miastem zarówno dla Zachodu, jak i Bliskiego Wschodu. Pomostem łączącym Europę z Azją.

Swą potęgę zawdzięcza Konstantynowi I Wielkiemu, który w 330 roku n.e. przeniósł stolicę cesarstwa z Rzymu do Bizancjum, nadając jej nazwę Nowy Rzym. Jednak próbę czasu przetrwała nazwa Konstantynopol. Cesarz poszerzył przeszło pięciokrotnie obszar dawnego Bizancjum, wzniósł trzydzieści pałaców i świątyń, ponad cztery tysiące budynków użyteczności publicznej, cyrk, dwa teatry, hipodrom, ponad sto pięćdziesiąt łaźni oraz osiem akweduktów.
To miasto minaretów, sułtańskich pałaców, olbrzymich targowisk i wielowiekowej tradycji.

Zacznie się jednak, według scenariusza Hitchocka – od sylwestrowego zamachu, o który się niemalże otarliśmy, zaglądniemy do szemranych uliczek, gdzie nawet w południe poczuć można dreszczyk niepewności o własną przyszłość, tu w jedną całość spajają się mury bizantyjskiego Konstantynopola z dzisiejszymi chatynkami, skleconymi ze wszystkiego, co przywiał wiatr…
Nie ominiemy turystycznych hitów, nie ominiemy największej światowej nekropolii na wzgórzu Eyup, na terenie, której znajduje się słynna restauracja! U podnóża cmentarza wizytę złożymy w meczecie o tej samej nazwie. Jest to miejsce pochówku przyjaciela Mahometa, a tym samym mające takie same znaczenie religijne, co Mekka.

Na deser popłyniemy wzdłuż Złotego Rogu i doznamy zawrotu głowy na Grand Bazarze, Spice Bazarze i Old Bazarze.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: slajdowisko spotkanie


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę