Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wieczór autorski z Lutzem Seilerem, autorem powieści „Kruso"

Wieczór autorski z Lutzem Seilerem, autorem powieści „Kruso"

reklama
📅 Data: czwartek, 19 października 2017

⏰ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Goethe Institut ul. Chmielna 13A (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


W nadchodzący czwartek, 19 października o godz. 20:00 w Goethe-Institut przy ulicy Chmielnej 13 a w Warszawie wszyscy zainteresowani literaturą piękną będą mogli wziąć udział w wieczorze autorskim niemieckiego pisarza Lutza Seilera. Jego powieść „Kruso”, którą krytyka literacka porównuje często do „Czarodziejskiej góry” Tomasza Manna, w samych Niemczech sprzedała się w nakładzie ponad 350 tysięcy egzemplarzy!

W spotkaniu udział wezmą Lutz Seiler i Dorota Stroińska, tłumaczka powieści Kruso. Wieczór poprowadzi Christoph Bartmann, krytyk literacki oraz dyrektor warszawskiego Goethe-Institut. Wstęp wolny, spotkanie w języku niemieckim będzie tłumaczone symultanicznie.

Lutz Seiler, urodzony w 1963 roku w Gerze w Turyngii, mieszka w Wilhelmshorst koło Poczdamu i w Sztokholmie. Początkowo pracował jako cieśla i murarz. W roku 1990 ukończył germanistykę w Berlinie. Od roku 1997 pełni funkcję dyrektora Domu Literatury im. Petera Huchela w Wilhelmshorst. Seiler zyskał rozgłos dzięki swoim utworom poetyckim, jest laureatem licznych nagród, m.in. Nagrody im. Ingeborgi Bachmann, Bremeńskiej Nagrody Literackiej, Nagrody im. Theodora Fontane, Nagrody im. Uwe Johnsona. Jego prozatorski debiut w 2014 roku, powieść „Kruso”, zachwycił niemiecką krytykę literacką i czytelników i oraz otrzymał najważniejsze wyróżnienie w niemieckojęzycznej literaturze -Niemiecką Nagrodę Książkową.

Powieść „Kruso” rozgrywa się w roku 1989 na kilka miesięcy przed upadkiem muru berlińskiego na owianej legendą wyspie Hiddensee, będącej w czasach Niemieckiej Republiki Demokratycznej synonimem wolności. Główny bohater Ed poznaje na wyspie Krusa, który staje się jego mentorem i który wtajemnicza go w życie wspólnoty „rozbitków”, czyli ludzi migrujących w poszukiwaniu wolności. Na Wschodzie wolność zabiera ustrój komunistyczny, na Zachodzie postępująca cywilizacja, a wewnętrznie - ograniczenia mentalne.
Istotnym pytaniem dla zgromadzonych na wyspie wokół Kruso staje się kwestia, na ile poddanie się kuszącej obietnicy i podążanie za liderem grupy ogranicza ich wolność.
Powieść „Kruso” ukazała się w Polsce w serii Kroki/Schritte w 2017 r. nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w przekładzie Doroty Stroińskiej.

„Kruso” w mediach:
„Pierwsza wybitna powieść poświęcona Niemcom Wschodnim”
Krzysztof Cieślik, Plus Minus Rzeczpospolita

„Powieść Seilera jest liryczna i napisana z niezwykłą siłą. Już w tym momencie należy ją zaliczyć do największych dzieł współczesnej literatury niemieckojęzycznej” WDR

„Ta powieść ma wymiar historyczno-polityczny. To medytacja na temat różnych form wolności, wspaniały poetycki głos na temat konkretnej sytuacji politycznej. Bez wątpienia wielka literatura.” 3 Sat Kulturzeit

„Kruso przekształca poetyckie frazy w mięsistą prozę, przedstawiającą wydarzenia historycznego lata 1989 roku.” Süddeutsche Zeitung

„Seiler niczym reżyser z wirtuozerią kreuje świat małej wysepki na Bałtyku. Dzięki językowi jego powieści ze szczególną mocą wybrzmiewa natomiast temat wolności.” WELT am Sonntag Powieść Lutza Seilera to jedna z piękniejszych i smutniejszych narracji, jakie w ostatnim czasie czytałem. „Kruso” wydobywa się z niedomówień i tajemnic tak jak wyspa, gdzie toczyć będzie się akcja książki, wyłania się z nieprzyjaznej toni Bałtyku. Tego Bałtyku, który pochłonął tak wiele ofiar – uciekinierów z NRD marzących o lepszym świecie dla siebie.
Krytycznym Okiem

Wieczór autorski
Lutz Seiler „Kruso”
Czwartek 19.10.2017, godz. 20.00
Goethe-Institut, ul. Chmielna 13 a
we współpracy z S. Fischer Stiftung
patronat medialny: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę