Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Spotkanie z Józefem Wilkoniem

Spotkanie z Józefem Wilkoniem
📅 Data: piątek, 20 października 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:30

📌 Miejsce: Warszawa - Bielany, Bielany- Ratusz (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Kiedy zastanawialiśmy się kogo zaprosić na wykład do Bielańskiej Akademii Umiejętności postać Józefa Wilkonia pojawiła się jak grom z jasnego nieba. Jest to artysta niebanalny, pełny pasji twórczej a jego dzieła znajdują się w naszej Dzielnicy! Któż z nas nie kręcił się na karuzeli tuz obok kościoła w Lasku Bielańskim? On jest jej autorem! Podobnie jak szopka którą widzimy zbliżając się do kościoła. Ilustrator, malarz, rzeźbiarz, autor scenografii.
Urodził się 12 lutego 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Mieszka i pracuje w Zalesiu Dolnym. Józef Wilkoń należy do grona najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją. Na jego dorobek w tej dziedzinie składa się blisko dwieście książek, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Inspiracją dla Wilkonia jest przede wszystkim natura: nastrój zapamiętany z dzieciństwa spędzonego w podgórskiej miejscowości Bogucice, malownicze pejzaże i tajemniczy świat zwierząt, wśród których dorastał. Tym fascynacjom i osobistej pasji artysta potrafi nadać uniwersalną formę. Wilkoń bardzo ceni twórców wprowadzających do swoich prac element poetyczności, m.in. Marca Chagalla, ale czuje też pewne powinowactwo z egzotyczną sztuką Dalekiego Wschodu.
Jego twórczość ilustracyjna zadziwia różnorodnością form opracowania plastycznego tekstu. Artysta chętnie eksperymentuje z technikami malarskimi, chociaż najczęściej używa tuszów, akwareli oraz suchych pasteli. We wczesnym okresie łączył farby wodne z temperami, farbami klejowymi i tuszami. Uzyskiwał przez to efekty przypominające malarstwo taszystów. Malował na mokrym papierze, na którym powstawały trochę przypadkowe, rozlane plamy. Duża ilość koloru, tuszu, umiejętne zmieszanie i szczęśliwy przypadek dawały niezwykle ciekawe efekty. Sam artysta podzielił swoją twórczość na kilka okresów: lata 1957-1963 to eksperymenty z cieczą, 1962-1970 - eksperymenty z fakturą, 1978-1994 - pastele, wreszcie 1991-1994 - ilustracje przestrzenne oraz rzeźby.

Warsztaty i spotkania z ludzmi kultury, szuki i biznesu realizowane są dziei wsparciu Dzielnica Bielany oraz naszemu sponsorowi firmie #COIMPEX sp. z. o.o

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Bielany lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧