Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

newsletter waw4free fanpage instagram
reklama
reklama

Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich 2017 - Tu dzieje się historia

Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich 2017 - Tu dzieje się historia

reklama
data Data rozpoczęcia: 02 listopada 2017, czwartek

godzina Godzina rozpoczęcia: 10:00

data Data zakończenia: 30 Listopada 2017

miejsce Miejsce: Warszawa - Śródmieście
Opti Taxi
Już po raz szósty Rezydencje Królewskie: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają na "Darmowy listopad". Przez cały miesiąc bezpłatnie zwiedzać można będzie cenne zabytki oraz uczestniczyć w rodzinnych warsztatach, lekcjach muzealnych, spacerach tematycznych i pokazach.

"Darmowy listopad" w Rezydencjach Królewskich to jedna z najważniejszych akcji promujących zabytki i muzealne zbiory. Jej celem jest edukacja kulturalna, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze, zwłaszcza ze strony dzieci, młodzieży i seniorów. Inicjatorem bezpłatnego zwiedzania w Rezydencjach Królewskich jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tegoroczny "Darmowy listopad" odbędzie się pod hasłem "Tu dzieje się historia". Muzea Rezydencje Królewskie zaprezentują swoje kolekcje i udostępnią wystawy czasowe. Dla zwiedzających przygotowano też bogaty program wydarzeń towarzyszących.

-----

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza do odwiedzenia ekspozycji stałych, w tym m.in. Apartamentu Wielkiego i Królewskiego, Galerii Lanckorońskich z dwoma słynnymi obrazami Rembrandta ("Uczony przy pulpicie" i "Dziewczyna w ramie obrazu") oraz wystawy multimedialnej "Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego". Dla zwiedzających dostępne będą również wystawy czasowe poświęcone węgierskiej sztuce nowoczesnej I połowy XX wieku oraz prof. Karolinie Lanckorońskiej. Warto zobaczyć też dzieła włoskiego mistrza manieryzmu, Domenica Tintoretta "Święty Jan Chrzciciel" oraz "Święty Jan Ewangelista".

Wśród innych atrakcji przygotowanych przez Zamek Królewski są: bezpłatne pokazy filmów w zamkowym kinie, weekendowe zwiedzanie z cyklu "Godzina ze sztuką w Zamku", a także prezentacja obrazów i grafiki studentów oraz absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na "Targowisku sztuki".

Uczniowie wszystkich poziomów nauczania mogą wziąć udział w 200 bezpłatnych lekcjach muzealnych, których tematyką będzie życie na królewskim dworze, z jednej strony życie dworskie i artystyczne z wystawnymi przyjęciami, z drugiej - życie kilkuset służących i rzemieślników, którzy codziennie starali się sprostać licznym obowiązkom.

WIĘCEJ: link

-----

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza do odkrywania barokowej rezydencji królewskiej i zgromadzonych w niej zbiorów. Dla grup szkolnych, dzieci, młodzieży i dorosłych przygotowano 200 bezpłatnych lekcjach muzealnych, warsztatów oraz spacerów tematycznych, poświęconych historii i przyrodzie dawnej rezydencji króla Jana III.

Opiekunowie z dziećmi oraz rodziny ze specjalnymi potrzebami mogą wziąć udział w warsztatach i spotkaniach muzealnych. Zajęcia "Wizyta u króla" będą okazją do spaceru po królewskich apartamentach, zaś podczas warsztatów storytellingu usłyszymy mało znane i zupełnie nieznane opowieści, w których pierwszoplanową rolę odegra król Jan III.

Na warsztatach "W pracowni iluminatora" poznać można będzie historię "Godzinek Sobieskiego", bogato iluminowanego francuskiego modlitewnika, który należał niegdyś do króla Jana III. Uczestnicy zajęć, wzorem dawnych iluminatorów, sporządzą farby, wykorzystując mineralne pigmenty i białko jaja kurzego.

Na warsztatach o inicjałach odkryć można będzie ich różne typy, od najprostszych, czyli kaligraficznych, po inicjały malarskie, aż po najbardziej złożone - ornamentalne i figuralne.

WIĘCEJ: link

-----

Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza do zwiedzania Pałacu na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Starej Oranżerii z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim oraz Pałacu Myślewickiego. Warto też obejrzeć ekspozycje czasowe: "Portret holenderskiego patrycjusza i jego rodziny" Abrahama van den Tempela na wystawie jednego obrazu w Galerii Obrazów w Pałacu na Wyspie, "Kościuszko w West Point" Bolesława Jana Czedekowskiego na wystawie jednego obrazu w Jadalni w Pałacu na Wyspie oraz "Kraj łaźni - kultura kąpieli", współczesne malarstwo węgierskie z kolekcji Völgyi - Skonda w Podchorążówce.

Przez cały listopad można także uczestniczyć w licznych wydarzeniach pod hasłem "Tu dzieje się historia", podzielonych tematycznie na atrakcje związane z malarstwem, pismem, rzeźbą i historią Polski. Wśród nich są: spacery tematyczne dla dzieci po Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii, bańkowy flash mob, rodzinne warsztaty z kaligrafii i snucia opowieści, zajęcia w królewskiej formierni, podczas których można będzie poczuć się jak królewski artysta i zrobić gipsowy odlew, a także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Święto Niepodległości. Codziennie odbywać się będzie również oprowadzenie po wystawie "W żywiole sztuki. Jan Bogumił Plersch - nadworny malarz króla Stanisława Augusta".

Łazienki Królewskie przygotowały ponadto 100 bezpłatnych lekcji muzealnych dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Tematy zajęć to: "Powstanie listopadowe", "Tadeusz Kościuszko. Bohater dwóch kontynentów", "Ignacy Paderewski. In tempo rubato", "Co nam zostało z Oświecenia?", "Rozum i rewolucja", "Obiady czwartkowe" oraz "Łazienki w literaturze i kulturze".

WIĘCEJ: link
Idziesz na to wydarzenie? Napisz swoją relację na się bywa...
 udostępnij tweetnij dodaj
newsletter
Podoba Ci się to wydarzenie?
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi!
zgłoś błąd/zmianę


Zobacz też

reklama
sprawdź naszego bloga! ;-)