Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

newsletter waw4free fanpage instagram
reklama
reklama

Teatr zaangażowany 1918-1939 - projekty

Teatr zaangażowany 1918-1939 - projekty

reklama
data Data: 15 listopada 2017, środa

godzina Godzina rozpoczęcia: 18:00

miejsce Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art, pl. Małachowskiego 3 (pokaż na mapie)
Opti Taxi
Zapraszamy na wykład dr Zofii Dworakowskiej z cyklu „Szklane domy“
sala multimedialna (wejscie od ul. Burschego), wstęp wolny

Dwudziestolecie międzywojenne to okres bujnego życia teatralnego i ścierania się różnych koncepcji ideowych, w którym można odnaleźć początki wielu dyskusji kluczowych dla współczesnego teatru polskiego. W latach 1918–1939 eksperymentom artystycznym towarzyszy praca nad instytucjonalnym kształtem życia teatralnego, a projektowaniu teatru narodowego — wzrost popularności teatrów rozrywkowych. Jest to wreszcie okres refleksji nad politycznymi powinnościami teatru w czasie odbudowywania państwowości polskiej po okresie zaborów. Społeczne zaangażowanie teatru w II Rzeczpospolitej przybierało różne formy: od artykulacji idei narodowych, przez krytykę nierówności klasowych i zwiększanie dostępu do kultury, aż do prób teatru partycypacyjnego. Wykład poświęcony będzie tym inicjatywom teatralnym dwudziestolecia, które eksperymentowały z demokratycznym potencjałem teatru, zarówno w sferze estetycznej, jak i organizacyjnej, a więc m.in. koncepcji teatrów wiejskich Jędrzeja Cierniaka, robotniczemu ruchowi teatralnemu, wyprawom Reduty.

Dyskusję po wykładzie poprowadzi dr hab. Iwona Kurz

dr Zofia Dworakowska — teatrolożka, socjolożka, adiunkt w Zakładzie Teatru i Widowisk Instytutu Kultury Polskiej UW, kieruje specjalizacją Animacja Kultury w IKP UW i, wspólnie z Justyną Sobczyk, studiami Pedagogika teatru. Zajmuje się badaniem różnych form uczestnictwa w kulturze, sztuką społecznie zaangażowaną oraz problematyką twórczych badań jakościowych. Redaktorka książek: CZ–PL. Teatr po przebudowie (2008), Wolność w systemie zniewolenia. Rozmowy o polskiej kontrkulturze (wraz z Aldoną Jawłowską, 2008), Twórcze społeczności. Notatki z terenu / Creative Communities. Field Notes (wraz z Joanną Kubicką, 2012), Grotowski — narracje (zespołowa, 2013)

dr hab. Iwona Kurz (Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego) – zajmuje się historią nowoczesnej kultury polskiej w perspektywie wizualnej, antropologią kultury wizualnej oraz problematyką ciała i gender. Autorka książki Twarze w tłumie (2005, Nominacja do Nagrody Nike, Nagroda im. Michałka za najlepszą książkę filmoznawczą), współautorka Obyczajów polskich. Wiek XX w krótkich hasłach (2008) i Śladów Holokaustu w imaginarium kultury polskiej (2017), redaktorka tomu Film i historia (2008), współredaktorka Antropologii ciała (2008) oraz Antropologii kultury wizualnej (2012). Redaguje pismo „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”

Szklane domy to cykl wykładów wprowadzających w tematykę wystawy planowanej w lutym 2018 roku, realizowanej przez Zachętę — Narodową Galerię Sztuki i Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Zachęta / sala multimedialna (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny
Idziesz na to wydarzenie? Napisz swoją relację na się bywa...
 udostępnij tweetnij dodaj
newsletter
Podoba Ci się to wydarzenie?
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi!
zgłoś błąd/zmianę


Zobacz też

reklama
sprawdź naszego bloga! ;-)