Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Dyskusja "Kto jest Żydem?" z cyklu Żydowskie ABC

Dyskusja "Kto jest Żydem?" z cyklu Żydowskie ABC
📅 Data: środa, 22 listopada 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Anielewicza 6 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


To chyba najbardziej podstawowe pytanie, które zadajemy sobie wchodząc do Muzeum POLIN. Nie jest nowe. „Kto jest Żydem?” dyskutowane jest od setek lat. Pojawiło się wiele prób interpretacji, klasyfikacji i kodyfikacji odpowiedzi. Podejmijmy to wyzwanie jeszcze raz.

Zapraszamy na pierwsze spotkanie nowego cyklu „Żydowskie ABC”. W kolejnych dyskusjach, warsztatach, prelekcjach i pokazach poznamy podstawowe pojęcia z zakresu judaizmu i kultury żydowskiej. Z ekspertami i znawcami tradycji rozmawiać będzie Michał Kos – koordynator programu Moadon w JCC Warszawa, student „Historii i Kultury Żydów” na Uniwersytecie Warszawskim, edukator na koloniach żydowskich organizowanych przez Fundację JDC Poland oraz rabinka Małgorzata Kordowicz z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

22 listopada (środa), 18:30, Klubokawiarnia Muzeum POLIN, wstęp wolny

Gościem spotkania będzie dr hab. Marcin Grynberg - absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie adiunkt w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN. Autor ok. 50 publikacji naukowych, popularyzator nauki, współzałożyciel ruchu społecznego Obywatele Nauki. Zajmuje się biologią teoretyczną w dziedzinach mikrobiologii, teorii ewolucji i biologii molekularnej procesów biologicznych. Hobbistycznie śledzi badania etniczne, głównie związane z pochodzeniem Żydów.

Współorganizatorami cyklu są Muzeum POLIN oraz Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa.

Opieka merytorycza:
Agata Rakowiecka - dyrektorka JCC Warszawa, od 10 lat związana z The American Jewish Joint Distribution Committee. Absolwentka programu stypendialnego Melton na Uniwersytecie Hebrajskim, pracowała na rzecz dialogu żydowsko-arabskiego w organizacji Beit Hagefen w Hajfie. Od 2008 roku współtworzyła lokalne i międzynarodowe programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży żydowskiej. Od 2012 roku prowadzi JCC Warszawa.

Rabinka Małgorzata Kordowicz - absolwentka Wydziału Hebraistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Lektorka języka hebrajskiego na polskich uczelniach i redaktorka polsko – żydowskich periodyków. Jej polsko-hebrajski modlitewnik dla dzieci to pierwszy żydowski modlitewnik, który ukazał się drukiem w Polsce od czasu II wojny światowej. W 2016 roku ukończyła studia w Żydowskim Seminarium Teologicznym (JTS) w Nowym Jorku i, jako pierwsza Polka, została rabinką.

Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa - społeczno-kulturalna inicjatywa służąca za platformę do zgłębiania żydowskich i uniwersalnych wartości. JCC to przestrzeń, w której – w atmosferze otwartości, pluralizmu i wzajemnego szacunku – każdy może zostać i poczuć się członkiem społeczności żydowskiej. Centrum oferuje nieformalną edukację żydowską współpracując z nauczycielami akademickimi i edukatorami. Projekt prowadzi Fundacja Joint Distribution Committee jest wspierana przez Taube Foundation for Jewish Life & Culture, Koret Foundation oraz Kronhill Pletka Foundation.

Cykl towarzyszy wystawie czasowej "Krew. Łączy i dzieli".

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę