Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Czerwony monter. Spotkanie z Piotrem Rypsonem

Czerwony monter. Spotkanie z Piotrem Rypsonem

reklama
📅 Data: środa, 22 listopada 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Wydawnictwo Karakter zapraszają na spotkanie z Piotrem Rypsonem, autorem książki „Czerwony monter. Mieczysław Berman – grafik, który zaprojektował polski komunizm”.

Data: środa, 22 listopada, godz. 18:00
Miejsce: Hol Główny Muzeum Narodowego w Warszawie, Aleje Jerozolimskie 3

Promocja książki jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie”. W spotkaniu weźmie udział autor publikacji Piotr Rypson oraz Agnieszka Szewczyk z Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a rozmowę poprowadzi dr Łukasz Mieszkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Książka Piotra Rypsona to pierwsza publikacja poświęcona w całości jednemu z najważniejszych projektantów graficznych w Polsce. Mieczysław Berman, który w latach 20. i 30. był związany z ruchem komunistycznym i współpracował z opozycyjnymi lewicowymi wydawnictwami, po wojnie stał się jednym z głównych propagandystów pracujących na rzecz komunistycznej władzy. Jego życiowe i polityczne wybory budziły kontrowersje i przez wiele lat utrudniały rzetelną ocenę jego twórczości. Piotr Rypson prezentuje twórczość grafika, pokazując jego ewolucję oraz wpływ, jaki wywarł na polską kulturę wizualną.

Książka zawiera setki kolorowych reprodukcji – okładek, plakatów i innych projektów Bermana, a także cenne dokumenty, m.in. samokrytykę, jaką złożył on w 1951 roku na posiedzeniu komitetu partii. Piotr Rypson stara się przedstawić możliwie złożony obraz życia i twórczości Bermana, stroni jednak od wydawania jednoznacznych sądów. Te zostawia czytelnikowi.


Piotr Rypson (ur. 1956 r.), krytyk sztuki, historyk sztuki i literatury, publicysta, specjalista w dziedzinie edukacji elektronicznej, kurator. Studiował archeologię śródziemnomorską na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naczelny pisma artystycznego „Obieg” w latach 1990-1994. Główny Kurator Zbiorów i Galerii w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim (1993-1996). Wykładowca gościnny Rhode Island School of Design w Providence, USA (1993-1999). Obecnie wicedyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. Autor wielu książek – m. in.: "Piramidy, słońca, labirynty" (2002), "Książki i Strony. Polska książka awangardowa i artystyczna w XX wieku" (2000), "Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919-1949" (2011) oraz licznych artykułów, esejów i recenzji drukowanych w Polsce i za granicą.

Więcej o książce: link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę