Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

VIDEO ROOM Nathaniel Mellors "The Sophisticated Neanderthal Interview"

VIDEO ROOM Nathaniel Mellors "The Sophisticated Neanderthal Interview"
📅 Data: wtorek, 06 maja 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, CSW, Zamek Ujazdowski (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


VIDEO ROOM
Nathaniel Mellors
"The Sophisticated Neanderthal Interview"
2013/14, wideo 23 min., film 35 mm, digital 8 HD, dźwięk stereo

Otwarcie wystawy: 6 maja 2014, godz. 18.00
godz. 18.30 – spotkanie z artystą
Wystawa trwa do 25 maja 2014

Film prezentowany dzięki uprzejmości artysty, galerii MONITOR w Rzymie, Matt’s Gallery w Londynie i Stigter van Doesburg w Amsterdamie

CSW Zamek Ujazdowski jako pierwsza galeria w Europie z dumą prezentuje nowy film brytyjskiego artysty Nathaniela Mellorsa. Po projekcji filmu zapraszamy na spotkanie z artystą, rozmowę poprowadzi kuratorka, Katia Krupennikova.

Twórczość Mellorsa odznacza się absurdalnym, czarnym humorem; składają się na nią nagrania wideo, a także rzeźby, performanse i teksty lokujące się na granicy najwyższej świadomości i szaleństwa. W ostatnich latach Mellors zyskał uznanie dzięki sześcioczęściowej serii wideo Ourhouse, opartej na estetyce i formacie brytyjskiego komediodramatu telewizyjnego. Jego najnowszy film "The Sophisticated Neanderthal Interview" (Wywiad z obytym Neandertalczykiem) - ukazuje spotkanie bohatera "Ourhouse", Trusona, naiwnego młodego człowieka z naszych czasów, z prawdziwym Neandertalczykiem, który okazuje się od niego dużo mądrzejszy. Wywiad, który Truson przeprowadza z Neandertalczykiem, odbywa się w fikcyjnym, przypominającym mityczny Eden miejscu, które w rzeczywistości jest oryginalną Jaskinią Batmana z serialu o Batmanie z lat 60. i znajduje się w Parku Griffith w Los Angeles. Scena wywiadu jest swoistą metaforą przejścia od naturalnego, opartego na intuicji człowieka myśliwsko-zbierackiego sposobu funkcjonowania człowieka z okresu paleolitu górnego, do systemu neolitycznego, opartego na "znajomości" rolnictwa i własności ziemi. Widz zostaje skonfrontowany z koncepcją przeciwstawienia współczesnych wartości zrównoważonej egzystencji człowieka. Film wykpiwa głoszoną niegdyś tezę, że neandertalczycy nie byli zdolni tworzyć sztuki, wywracając przy tym do góry nogami nasze myślenie o roli sztuki i religii w procesie ewolucji.
Katia Krupennikova

Nathaniel Mellors (ur. 1974, Doncaster, Anglia) – obecnie mieszka i pracuje w Amsterdamie i w Los Angeles. Studiował w londyńskim Royal College of Art oraz w Ruskin School na Uniwersytecie Oxfordzkim. Wśród jego niedawnych wystaw indywidualnych wymienić należy: "Nathaniel Mellors: The Nest", Cobra Museum, Amstelveen, Holandia (2011); "Performa 2011", Nowy Jork, "Nathaniel Mellors: Ourhouse", ICA, Londyn (2011) oraz "Ourhouse, De Hallen", Haarlem (2010). Jego prace były także częścią kilku ważnych wystaw grupowych, m. in. objazdowego "British Art Show 7: In The Days of the Comet: The Slaughterhouse" w Plymouth; CCA w Glasgow; Hayward Gallery w Londynie (2011), 54. La Biennale di Venezia – "ILLUMinations" (2011); "Un'Expressione Geografica", Fondazione Sandretto Re Rebaudengo w Turynie (2011) oraz "Altermodern", Tate Triennial 2009 w Tate Britain w Londynie. Jest laureatem nagród i stypendiów: Coba Art Prize 2011, Montehermoso Visual Arts grant, Rijksakademie van Beeldende Kunsten, Amsterdam Production Residency.

"Wywiad z obytym Neandertalczykiem" został zrealizowany dzięki wsparciu holenderskiego Mondriaan Fund; Hammer Museum w Los Angeles; Film London Jarman Award; Matt’s Gallery w Londynie; Galerii Stigter van Doesberg w Amsterdamie; galerii MONITOR w Rzymie oraz Temple Bar Gallery w Dublinie.

Scenariusz i reżyseria: Nathaniel Mellors
Neandertalczyk: Patrick Kennedy
Człowiek współczesny: David Birkin
Produkcja: Commonwealth Projects
Producent: Daniel Desure
Manager produkcji: Kate Cury
Kierownik produkcji: Mari Orkenyi
Koordynacja produkcji: Katerina Vasiliou
Zastępca reżysera: Brian Armstrong

Operator zdjęć: Aaron Kovalchik
Pierwszy asystent kamery: Alex Scott
Drugi asystent kamery: Scott O\'Neil
Zdjęcia zakulisowe: Sadie Strangio

Światło: Eddie Fillian
Technika: Joel Marrich
Scenografia: Steve Piacenza

Dźwięk: Theresa Radeka
Muzyka: Andy Cooke i Nathaniel Mellors
Studio dźwiękowe: Rupert Clervaux

Charakteryzacja: Robert Lan & Afton Adams
T.S.N. Digital Prototype: Olivia Mole

Asystenci produkcji:
Michael Armstrong
Matt Capen
Spencer Hayes
Daniel Vejdani
Adam Wand

Film został nagrany przy pomocy kamer i obiektywów Panavision
Film zostały nagrany na taśmie Kodak
Transfer: Fotokem

Miejsce filmowania: Bronson Canyon, Hollywood

Specjalne podziękowania: Ali Subotnick, Tala Madani, Chris Bloor & Xander Karskens

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧