Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Piotr Osęka: Kampania antysemicka 1967-68 i Marzec '68

Piotr Osęka: Kampania antysemicka 1967-68 i Marzec '68
📅 Data: czwartek, 07 grudnia 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Anielewicza 6 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W jaki sposób różnorodne zjawiska społeczne – partyjny nacjonalizm, protest intelektualistów, bunt młodzieży – nałożyły się na siebie, prowadząc do kryzysu politycznego w Marcu 1968? Piotr Osęka przedstawi najważniejsze wątki antysemickiej kampanii propagandowej, a także mechanizmy i skutki nagonki wymierzonej w polskich Żydów.

7 grudnia (czwartek), godz. 18:00, wstęp wolny

Wybuch wojny między Izraelem a państwami arabskimi w 1967 roku miał nieoczekiwane konsekwencje dla Żydów w Polsce. Jako "ukryci syjoniści" stali się celem antysemickiej nagonki, od dawna przygotowywanej przez nacjonalistyczne skrzydło w PZPR. "Kampania antysyjonistyczna" eskalowała wiosną 1968 roku, stając się instrumentem mobilizacji aparatu władzy przeciwko rewolcie studenckiej.

Wykład wygłosi dr hab. Piotr Osęka, historyk i publicysta, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN. Zajmuje się dziejami politycznymi i społecznymi PRL, w tym mechanizmami propagandy. Autor licznych publikacji, m.in. Syjoniści, inspiratorzy, wichrzyciele. Obraz wroga w propagandzie marca 1968 (1999), Rytuały stalinizmu (2006), Marzec ’68 (2008), My, ludzie z Marca. Autoportret pokolenia ’68 (2015).

Wykład odbywa się w ramach cyklu „Życie przecięte" Żydzi w Polsce 1944-1968”

Nielicznym ocalałym z Zagłady polskim Żydom przyszło odbudowywać swoją egzystencję w zupełnie innej niż przedwojenna rzeczywistości – w nowym ustroju, w nowych granicach, w państwie jednolitym narodowościowo.

Cykl wykładów inspirowany galerią POWOJNIE na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prezentuje różne aspekty historii Żydów w Polsce po II wojnie światowej: życie społeczne, życie polityczne, religię, kulturę, ruchy migracyjne. Jego tytuł zapożyczyliśmy z książki Joanny Wiszniewicz* ukazującej losy pokolenia Żydów urodzonych i wychowanych w powojennej Polsce, dla których Marzec ‘68 był doświadczeniem generacyjnym.

Ważnym wątkiem opowieści będą uwarunkowania polityczne funkcjonowania społeczności żydowskiej i jej konfrontacja z antysemityzmem. Bo to właśnie polityka była determinantą kampanii antysemickiej lat 1967-68, która w praktyce zniszczyła życie żydowskie w PRL.

*Joanna Wiszniewicz, Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2008.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧