Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Świadectwa z Auschwitz

Świadectwa z Auschwitz
📅 Data: sobota, 27 stycznia 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 16:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Kinoteka PKiN, Plac Defilad 1 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W 73. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami zaprasza na pokaz filmów opowiadających przejmujące historie ofiar obozu. Każdy z seansów poprzedzony zostanie krótką dyskusją na temat filmu.

Data: 27 stycznia (sobota)

FILMY:
Pasażerka: godz. 16.00
Kornblumenblau: godz. 17.30
Syn Szawła: godz. 19.30

Miejsce: Kinoteka PKiN, sala 2

Bezpłatne wejściówki na pokazy i dyskusje są dostępne w kasach Kinoteki do wyczerpania miejsc.

O FILMACH:

„Pasażerka” (reż. Andrzej Munk)
godz. 16.00
Jeden z najważniejszych polskich filmów o tematyce obozowej. Niemieckie małżeństwo rozpoczyna rejs luksusowym statkiem. W jednym z portów na pokład wchodzi kobieta, która przypomina Lizie więźniarkę z Auschwitz. Przerażona kobieta wyznaje mężowi, że w czasie wojny była strażniczką w obozie. Wracają do niej wspomnienia Polki, którą wybrała na swoją pomocnicę – dumną i niepokorną Martę. Zirytowana hardą postawą kobiety Lize postanawia za wszelką cenę złamać jej opór.

„Kornblumenblau” (reż. Leszek Wosiewicz)
godz. 17.30
Jeden z najbardziej wstrząsających i poruszających obrazów w polskim kinie poświęconym obozom koncentracyjnym. Do obozu w Oświęcimiu, za działalność konspiracyjną, trafia muzyk. W oddziale doświadczalnym zostaje zarażony tyfusem. Jednak jego talent zostaje dostrzeżony, dzięki czemu awansuje w obozowej hierarchii pracując jako muzyk i kelner. „Kornblumenblau” to tytuł niemieckiej piosenki, którą gra na żądanie blokowego.

„Syn Szawła” (reż. László Nemes)
godz. 19.30
1944 rok. Obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Szaweł Ausländer pracuje jako członek Sonderkommando. Gdy wśród przeznaczonych do spalenia ciał dostrzega małego chłopca, jest przekonany, że widzi swojego syna. Podejmuje desperacką próbę zapewnienia mu pochówku poza murami obozu. Niezwykle intymny, przerażający obraz piekła obozu i walki o zachowanie człowieczeństwa.

DYSKUSJA:
Filmy zostaną poprzedzone dyskusjami, w których udział weźmie dr hab. Katarzyna Taras. Poprowadzi je Wojciech Saramonowicz.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film wykład inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę