Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Działania przygotowane przez praktykantów i wolontariuszy

Działania przygotowane przez praktykantów i wolontariuszy
📅 Data: sobota, 03 lutego 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 14:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Plac Małachowskiego 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Znajomi nieznajomi. Sztuka w kontakcie. Działania przygotowane przez praktykantów i wolontariuszy Zachęty

wstęp wolny, zbiórka w holu głównym

Sztuka łączy! Masz wolną sobotę, szukasz inspirujących rozmów, a może kontaktu z drugim człowiekiem, którego mijasz w galerii/muzeum?

Zapraszamy na zorganizowane przez zespół wolontariuszy i praktykantów Zachęty warsztaty poświęcone budowaniu kontaktów międzyludzkich. Ich celem będzie podkreślenie kreatywności wynikającej ze wspólnego dialogu. Projekt swobodnie nawiązuje do utopijnej koncepcji estetyki relacyjnej Nicolasa Bourriauda, której centrum zainteresowania stanowią relacje pomiędzy ludźmi generowane poprzez sztukę.

Oznacza to, że warsztaty będą okazją do poznania przypadkowego nieznajomego, zaś dzieła sztuki staną się pretekstem do rozmów i wspólnego doświadczenia sztuki.

Uczestnicy będą mieli możliwość stania się częścią niecodziennych działań w przestrzeni ekspozycyjnej, wyjścia poza tradycyjny schemat myślenia o sztuce, a wreszcie zaprzyjaźnienia się ze sobą nawzajem.

Zapraszamy wszystkich, bez względu na wiek!

Harmonogram:

godz. 14 — Scenografia do spotkania. Oprowadzanie po wystawie Sarkis. Tęcza anioła

godz. 15 — Subiektywny spacer po Zachęcie. Jak interpretować sztukę bez kontekstu?

godz. 16–20

Znajomi nieznajomi — poznajcie się w Zachęcie!
Niewidoczne sny — PROSZĘ NIE PATRZEĆ NA OBRAZ!!! Warsztaty tworzenia kolaży
Hi!Stories — a Ty co opowiesz? Warsztaty tworzenia historii
Specjalny audioprzewodnik do wystawy Sarkis. Tęcza anioła


Opisy:

Scenografia do spotkania. Oprowadzanie po wystawie Sarkis. Tęcza anioła
zbiórka w holu głównym o godz. 14

Co jest pierwsze: przestrzeń czy instalacja? Kiedy można uznać dzieło za skończone? Czym różni się projektowanie wystawy od scenografii? Gdzie kończy się praca artysty, a zaczyna praca kuratora? Kto z kim i co z czym prowadzi dialog na wystawie? Zapraszam serdecznie na oprowadzanie na temat warsztatu artystycznego Sarkisa i jego koncepcji tworzenia oraz na spędzenie kilku miłych chwil w tęczowej oprawie, gdy za oknem szaro i zimno.

prowadzenie: Ewa Małocha


Subiektywny spacer po Zachęcie. Jak interpretować sztukę bez kontekstu?
zbiórka w holu głównym o godz. 15
prowadzenie: Marta Lisiak


Znajomi nieznajomi — poznajcie się w Zachęcie!
zbiórka w holu głównym o godz. 16

Sztuka łączy ludzi. Może być wspólnym tematem niezależnie od wieku, wykształcenia czy zainteresowań. Zapraszamy na zwiedzanie wystaw w towarzystwie (początkowo) nieznajomego. Może zainspiruje Cię spojrzenie osoby zupełnie innej niż ty, a może poznasz przyjaciela?

Zwiedzanie będzie się odbywać w losowo dobranych parach w oparciu o przygotowane przez nas pytania i zadania nawiązujące do konkretnych prac prezentowanych na wystawach. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach, a na koniec otrzymają pamiątkowe zdjęcia.

prowadzenie: Katarzyna Osuch, Jan Ciemniewski


Niewidoczne sny — PROSZĘ NIE PATRZEĆ NA OBRAZ!!! Warsztaty tworzenia kolaży
sala warsztatowa, godz. 16-20, można dołączyć w dowolnym momencie

Chodząc do galerii zazwyczaj najbardziej eksploatowanym zmysłem jest wzrok. Oglądamy obrazy, grafiki, szkice, kolaże, rzeźby, instalacje wideo. By doświadczyć sztuki współczesnej w galerii, używamy także słuchu, lecz sporadycznie możemy poznawać ją dotykiem.

Często w muzeach i galeriach spotykamy się z zakazem dotykania dzieł. W ramach warsztatów najpierw nasycimy wzrok, oglądając wystawę Marii Anto i jej obrazy utrzymane w estetyce surrealizmu, a następnie wystawę Anny Ostoi oraz prace artystki pełne wzorów i faktur. Po tym doświadczeniu spróbujemy wyłączyć wzrok i skupiając się na dotyku — fakturach i kształtach —zilustrować nasze sny.

Na warsztaty zapraszamy w parach w dowolnej konfiguracji — kobiety, mężczyźni, dzieci, dorośli, znajomi, nieznajomi.

prowadzenie: Aleksandra Górecka, Julia Uszpolewicz


Hi!Stories — a Ty co opowiesz? Warsztaty tworzenia historii
sala warsztatowa, godz. 16-20, można dołączyć w dowolnym momencie

Wystawy, dzięki swojej różnorodności, dostarczają nam wiele interesujących obrazów figuratywnych, jak i abstrakcyjnych. Aby zacząć działać, zobaczymy obrazy znajdujące się na dwóch wybranych wystawach. Opowiemy swoje historie, posługując się reprodukcjami dzieł. Elementy ekspozycyjne wyjęte z kontekstu — pozbawione narracji wystawy oraz zestawione razem — nabiorą dla nas innego znaczenia. Dzięki temu łatwo będzie je reinterpretować i łączyć ze sobą w pełne historie opowiadane z waszej perspektywy.

Na warsztaty zapraszamy w grupach o dowolnym składzie — rodziny z dziećmi, przyjaciele, znajomi, nieznajomi.

prowadzenie: Karolina Kołtunicka, Natalia Jakoniuk


Specjalny audioprzewodnik do wystawy Sarkis. Tęcza anioła
dostępny do bezpłatnego wypożyczenia w godz. 16-20

Ziemia jest niebieska jak pomarańcza. W jakim Ty jesteś kolorze?
Przyszłość to przestrzeń. Zgadzasz się z tym?
Ona umiera, ona się rodzi. Sztuka rodzi się między naszymi myślami, w spotkaniu z dziełem indywidualnie lub z drugą osobą. Sztuka umiera, gdy nikt jej nie ogląda, nie próbuje interpretować.

Zapraszamy do poznania wystawy poprzez wysłuchanie nagrań ze specjalnego audioprzewodnika. Czy odważysz się poznać wystawę w inny sposób niż spokojnie chodząc po sali i nieruchomo wpatrując się w prezentowane prace.
Życie drży. Zamknij oczy, czy czujesz drgania?


Działania przygotowali:

Jan Ciemniewski — uczeń Wielokulturowego Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia. Jego największą pasją jest teatr, spędza w nim każdy wolny wieczór. Należy również do ogniska Teatru Ochoty oraz jest wolontariuszem Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Sonia Dudek — uczennica ogólnokształcącego liceum Bednarska. Wolontariat w Zachęcie otworzył ją na sztukę i pomoc innym. Ponadto uwielbia fotografię analogową, kolekcjonowanie dziwnych przedmiotów i długie dyskusje.

Aleksandra Górecka — zawodowo edukatorka w Muzeum Sztuki Nowoczesnej i animatorka w Sztukarni. Z zamiłowania początkująca fotografka i rysowniczka, w fotografii interesują ją detale przyrody i szczęśliwi ludzie, a w rysunku motywy roślinne, wzory azteckie i surrealizm.

Natalia Jakoniuk — studentka II roku historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Jej zainteresowania poza kierunkiem studiów to między innymi fotografia analogowa, języki włoski i francuski oraz twórczość Haruki Murakamiego.

Karolina Kołtunicka — absolwentka kierunku Mediacja Sztuki w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zapalona do tworzenia wystaw. Ciekawa sztuki młodych polskich artystów. W swoich obrazach portretuje architekturę modernistyczną z dziwnej perspektywy.

Marta Lisiak — studentka V roku historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Studiowała również na University of Leeds, a podczas studiów zdobyła doświadczenie antykwaryczne. Obecnie zajmują ją tendencje neoekspresjonistyczne w malarstwie dwudziestowiecznym.

Ewa Małocha — studentka historii sztuki. Podczas swojego stażu w Zachęcie przypomniała sobie jak bardzo lubi neony. W kręgu jej zainteresowań leżą wszelkie przejawy twórczości artystycznej, dlatego uczyła się kamieniarstwa, pracowała przy restauracji chińskiej świątyni buddyjskiej, robiła kopie rzeźbiarskie w gipsie, a nawet studiowała architekturę. Obecnie zainteresowała się wycinanką łowicką i ma nadzieję doskonalić precyzję swojego warsztatu, ucząc się wycinankarstwa.

Katarzyna Osuch — uczennica warszawskiego liceum im. Miguela de Cervantesa. Jednak od siedzenia w szkole woli naprawianie świata. Jest wolontariuszką kilku organizacji działających społecznie oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Julia Uszpolewicz — uczennica IB Raszyńska, fotografka z zamiłowania. Lubi kupować kawę i ceramikę. Na wolontariat w Zachęcie zdecydowała się, bo uwielbia sztukę i dzięki temu zyskała na nią inną perspektywę.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: warsztaty wystawa inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę