Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Przywoływanie Bogów albo klasyczne źródła gnozy

Przywoływanie Bogów albo klasyczne źródła gnozy
📅 Data: wtorek, 20 lutego 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Klubokawiarnia Pożyteczna, ul.Nowy Świat 58 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Daniel Zarewicz - Przywoływanie Bogów albo klasyczne źródła gnozy

Przedmiotem wykładu dr Zarewicza będzie próba przedstawienia tych elementów kultury starożytnych Greków, które w opinii prelegenta miały kardynalny wpływ na kształtowanie się wyobraźni i wrażliwości religijnej, filozoficznej, teologicznej czy ontologicznej myślicieli późniejszych epok i tworzonych przez nich koncepcji filozoficznych - z gnozą na czele.
W przekonaniu autora, do naczelnych nurtów religijnych i społecznych jakie miały wpływ na zjawisko gnozy był orfizm i stworzone w jego łonie obrazowanie relacji pomiędzy tym co boskie, a tym co ludzkie. Obrazowanie to zaowocowało stworzeniem szczególnego rodzaju mitologii i jej wizualno-werbalnego przedstawiania, które znajduje swoje analogie i kontynuację w wyobrażeniach gnostyków. Wedle autora, do zasadniczych elementów wspólnych refleksji Greków epoki klasycznej i myślicieli gnostyckich czasów późnej starożytności, należy wypracowanie wizji świata opartego na wzajemnych podziałach i rozdziałach. Dychotomie te widoczne są już na poziomie koncepcji powstania świata fenomenalnego i obejmują niemal każdy element istnienia człowieka, jego relacji ze światem i bogiem.
Celem wykładu będzie próba spójnego i popularyzatorskiego ujęcia elementów wspólnych dla obu - starogreckiej i gnostyckiej - wizji świata. Elementów, co warto dodać często pomijanych w klasycznych opracowaniach, a możliwych do wychwycenia jedynie dla badacza zaznajomionego ze złożonym i subtelnym 𝘪𝘮𝘢𝘨𝘪𝘯𝘢𝘪𝘳𝘦 obu kulturowych fenomenów.

Daniel Zarewicz (ur. 1977), doktor nauk humanistycznych. Wyznawca mądrości starogreckich mędrców i chasydzkich cadyków, łączący ironię z tęsknotą, zwątpienie z pobożnością, pychę z pokorą. Uczeń prof. Stefana Swieżawskiego, prof. Włodzimierza Lengauera, prof. Mikołaja Szymańskiego, prof. Tadeusza Kobierzyckiego, prof. Zbigniewa Mikołejki. Autor pierwszego polskiego przekładu Hymnów Orfickich (wydawnictwo Aleksandra Laska – Łazienki Królewskie, 2003) oraz monografii „Przywoływanie bogów – mit, magia, misteria w starożytnej Grecji” (Sub Lupa, 2017).

Wtorek, 20 lutego 2018, godz. 18:00
Klubokawiarnia Pożyteczna
Warszawa, ul. Nowy Świat 58, I piętro.

Wstęp wolny
ZAPRASZAMY

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę