Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wernisaż wystawy "Album rodzinny"

Wernisaż wystawy "Album rodzinny"
📅 Data: czwartek, 22 lutego 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Kordegarda Galeria Sztuki Narodowego Centrum Kultury, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


„Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą...” to wystawa stworzona na podstawie unikalnego zbioru fotografii zebranych przez Leszka Leo Kantora wśród emigrantów marcowych. Amatorskie migawki, zdjęcie przy pracy, w szkole i w gronie przyjaciół mogłyby się znaleźć w każdym rodzinnym albumie. Fotografie wyjechały wraz z właścicielami w 1968 roku bez prawa powrotu, przypominając im pozostawionych bliskich, domy, pejzaże, młodość. Po pięćdziesięciu latach znów można je obejrzeć w Polsce na wystawie w Kordegardzie. Tym razem pokazują pustkę, która pozostała po tych co wyjechali, czas, którego nikt nie zwróci. Zawsze jednak można opowiedzieć o niegdysiejszych przyjaźniach, miastach i ulicach – do czego zaprasza nas Leszek Leo Kantor. Ekspozycja organizowana jest w Galerii Kordegarda z okazji pięćdziesiątej rocznicy Marca’68. Zapraszamy na wernisaż wystawy 22 lutego o godzinie 18:00

Leszek Leo Kantor (ur. 1940) – polski publicysta, nauczyciel akademicki, reżyser filmów dokumentalnych. Urodzony w Charkowie. Pierwsze, wojenne lata życia spędził z matką na Uralu w Jekaterinburgu. Pod koniec lat 50. zaczął studiować filologię rosyjską na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Jego matka zmarła w wieku 49 lat, w wyniku przesłuchań przed specjalną komisją po wydarzeniach Marca 1968. W archiwach IPN-nu zachowała się notatka, że była jedyną osobą, która w komitecie żydowskim (TSKZ) w Świdnicy nie podpisała protestu przeciwko Izraelowi w 1968 roku. Za „bierność” w tłumieniu strajków studenckich (w maju 1968), Kantor został zwolniony i dostał zakaz pracy we wszystkich szkołach, a nawet na koloniach letnich. Wyemigrował do Szwecji. Związany z Uniwersytetem Sztokholmskim (1970-2005), współpracował z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa (1969-1980). Jest jednym z głównych inicjatorów i organizatorów światowego forum żydowskich emigrantów z 1968 roku „Polish Jews Reunion 68” (1989), dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Człowiek w świecie” (od 2001), laureatem medalu Zasłużony dla Kultury Polskiej (1989) i Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP (2000). W 2008 roku otrzymał główną nagrodę Federacji Artystów Szwedzkich za obronę praw człowieka i walkę z rasizmem w związku z akcją „Cała Szwecja przeciwko nazistom”. Autor filmów m.in.: „Tam gdzie rosną porzeczki” (2013), „W poszukiwaniu utraconego krajobrazu” (2015).

Wystawa Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą…
Czw. 22 lutego — Niedz. 18 marca 2018 r.
Organizator: Narodowe Centrum Kultury
Wstęp na wernisaż jest darmowy

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę