Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Zagłada i tożsamość. Genealogia żydowskiej pamięci o Holocauście

📅 Data: środa, 28 lutego 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego, Foksal 17 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami zaprasza na dyskusję:
"Zagłada i tożsamość. Genealogia żydowskiej pamięci o Holocauście".

WPROWADZENIE:
prof. Grzegorz Berendt - Zastępca Dyrektora ds. naukowych Muzeum II Wojny Światowej

DYSKUSJA:
dr Martyna Rusiniak-Karwat - Instytut Studiów Politycznych PAN
Bronisław Wildstein - pisarz, publicysta, tygodnik Sieci

Moderacja: Tomasz Stefanek - Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami

28 lutego, g. 18.00
ul. Foksal 17, 3 piętro

OPIS WYDARZENIA:
Holocaust jest dla Żydów centralnym wydarzeniem XX wieku, a może nawet jednym z najważniejszych momentów w dziejach. Wpływ doświadczenia Zagłady na politykę państwa Izrael i postawy diaspory żydowskiej na świecie nie ulega wątpliwości. Analiza wczesnych, powojennych interpretacji Holocaustu w pamięci żydowskiej odsłania skomplikowany splot osobistych przeżyć i interpretacji historycznych, odsyła do refleksji religijnej i filozoficznej. Wszystkie te wątki odgrywają istotną rolę w kształtowaniu żydowskiej świadomości historycznej i tożsamości politycznej państwa Izrael aż do dziś. Dyskusja o nich służy lepszemu zrozumieniu debat i sporów, które toczą się na naszych oczach.

-------------

"PAMIĘĆ I POLITYKA"
Żyjemy w świecie ukształtowanym przez pamięć o tragicznych doświadczeniach wieku XX – stulecia totalitaryzmów i ludobójstwa. U podstaw naszych instytucji oraz wyobrażeń o polityce, prawie i moralności leży pragnienie, aby wojna totalna, terror i masowe zbrodnie nie powtórzyły się w przyszłości. Zarazem zdajemy sobie sprawę, że kres wieku XX – wbrew nadziejom wielu – nie przyniósł wcale „końca historii”.

W dobie wielowymiarowego kryzysu, z którym mamy do czynienia na Zachodzie, pamięć i polityka łączą się nierozerwalnie. Nie jest to związek przygodny, rzecz nie sprowadza się do zjawiska politycznej instrumentalizacji historii. Pamięć o wieku XX określa to, kim jesteśmy, definiuje nasze obawy i nadzieje, wpływa na podejmowane decyzje, jest wreszcie źródłem analogii, dzięki którym teraźniejszość postrzegamy przez pryzmat tego, co minione. Pamięć kształtuje tożsamość społeczeństw Zachodu, a dzisiejszy kryzys w swym najgłębszym wymiarze ma przecież charakter tożsamościowy. Bez dyskusji o historii XX wieku nie sposób zrozumieć kluczowych dylematów politycznych współczesności – kryzysu finansowego, masowych migracji, sytuacji na Wschodzie, zmian w Unii Europejskiej czy stanu relacji transatlantyckich.

W cyklu wykładów otwartych i debat chcemy zmierzyć się z tymi problemami, rozmawiając o związkach pamięci i polityki. Nie będziemy udawać, że kulturę pamięci można badać w oderwaniu od fundamentalnych sporów politycznych. Nie ulegniemy złudzeniu, że pamięć i historia są zaledwie jednym z wielu obszarów, na które polityka niekiedy wkracza i gdzie nie jest mile widziana. Będziemy rozmawiać o pamięci i polityce tak, jakby były jedną sprawą, a więc w zgodzie z rzeczywistym stanem rzeczy.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱