Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

TypoPolo, TypoAktywizm, TypoHistoria

TypoPolo, TypoAktywizm, TypoHistoria
📅 Data: sobota, 24 maja 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 14:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ul. Emilii Plater 51 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Co to jest TypoPolo i skąd się wzięło? W jaki sposób dziś rozwija się niezależna grafika użytkowa? Co inspiruje młodych grafików i do jakich tradycji chcieliby się odwoływać?

Sesja „TypoPolo, TypoAktywizm, TypoHistoria” ukaże źródła, konteksty i inspiracje młodej niezależnej grafiki użytkowej w Polsce. Przybliży również nowe, pozaestetyczne obszary, w których grafika użytkowa rozwija się dziś, zwracając się ku kwestiom społecznym, lokalnemu kontekstowi, powołując i stymulując małe oddolne inicjatywy służące odradzaniu się zagubionych przedwojennych tradycji rzemieślniczych. Stąd refleksja nad rolą i funkcją projektanta i projektowania, jego odpowiedzialności za i wobec czasów, w których żyje.

Sesja poświęcona jest zagadnieniom typografii, historii szyldziarstwa, miejskiego aktywizmu i alternatywnym praktykom dziajnerskim.

Program:

14:00
TypoPolo – źródła, konteksty, inspiracje.
wykład: Hakobo

Wykład wprowadzający do zjawiska TypoPolo, pokazujący źródła, inspiracje i nawiązania, które stymulują poszukiwania związane z amatorskim, samorzutnym projektowaniem graficznym.

15:00
Typoaktywizm - działania miejskie, alternatywny sposób przekazywania wiedzy i typografia. Wykład połączony z promocją książki.
Prowadzenie: Marian Misiak

W 2013 roku doszło do bezprecedensowej współpracy galerii BWA Dizajn we Wrocławiu, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji i typografów. Pokłosiem akcji jest publikacja „Typoaktywizm-przewodnik. Wrocławskie cyfry taborowe”, która poza zawartą w niej dokumentacją projektu jest również małym instruktarzem podobnych oddolnych inicjatyw. Typoaktywista to aktywna jednostka, członek nieformalnego ruchu społecznego, który poprzez działania grupowe dąży do dokonania realnej zmiany w obszarach kultury wizualnej. W wykładzie Marian Misiak zaprezentuje projekt i przedstawi książkę „Typoaktywizm-przewodnik. Wrocławskie cyfry taborowe”.

15:30
Warszawa Do Usług - projektowanie dla warzywniaka.
wykład: Ewa Zielińska i Franciszek Cieślak (Stowarzyszenie Kulturotwórcze Miastodwa)

Wykład będzie poświęcony projektowaniu graficznemu w zaniedbanej przestrzeni publicznej. Sklepy drobnych przedsiębiorców, małe punkty usługowe w dużej mierze tworzą wizualny charakter miasta, ale dobre projektowanie do takich miejsc trafia bardzo rzadko. Czy można to zmienić? Czy projektowanie może być formą zaangażowania społecznego? Jakie są możliwości, ograniczenia i wyzwania dla takich działań? Wykład będzie połączony z zapowiedzią serwisu link

16.00-16.30 Przerwa

16:30
rozmowa: Zawód: szyldziarsto! Jolanta Sieczkowska, dyplomowany czeladnik w rozmowie z Marianem Misiakiem

Jolanta Sieczkowska wykonywała szyldy, napisy reklamowe na szybach i dekoracje witrynowe w Warszawie od końca lat siedemdziesiątych. Zatrudniona w pracowni dekoratorskiej przy ulicy Foksal zdobyła umiejętności liternicze, które kilka lat później pozwoliły jej uzyskać dyplom Izby Rzemieśliniczej w rzemiośle szyldziarskim. Jak wyglądał dzień z życia osoby wykonującej tą profesję? Jak wyglądała wtedy Warszawa w oczach malarki liter? Ile zmarnowanych godzin pracy mogła przysporzyć niewinna literówka? Jolanta Sieczkowska odsłoni warsztat pracy dyplomowanego szyldziarza.

17:00
TypoPolo i co dalej?
Dyskusja panelowa z udziałem: Mariana Misiaka, Stowarzyszenie MiastoDwa, galeria Dizajn BWA Wrocław, Anna Zabdyrskiej.
Prowadzenie: Rene Wawrzkiewicz


(fot. Franciszek Cieślak)

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: warsztaty
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧