Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wojciech Wiszniewski | Wtedy–teraz. Polska Szkoła Dokumentu

Wojciech Wiszniewski | Wtedy–teraz. Polska Szkoła Dokumentu
📅 Data: sobota, 07 kwietnia 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Narodowy Instytut Audiowizualny, ul. Wałbrzyska 3/5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na spotkanie z twórczością przedwcześnie zmarłego geniusza, mistrza dokumentalnego kina kreacyjnego, Wojciecha Wiszniewskiego. Jego przenikliwe, hipnotyczne wizje polskiej historii spotkają się w drugiej części wieczoru z nowymi filmami z pogranicza dokumentu i kreacji.

18:00 Wtedy
Filmy Wojciecha Wiszniewskiego:

Ślad, 1969, 6 minut
Zasłużony kolejarz przechodzi na emeryturę, żegnany ceremonialnie przez towarzyszy pracy. W następnych ujęciach jałowemu życiu emeryta przeciwstawione są pełne życia sceny z miejsca pracy.

Jutro: 31 kwietnia – 1 maja 1970, 1970, 7 minut
Przewrotna formalnie etiuda, w której dwukrotnie powtarza się ten sam materiał wizualny – urywki z dnia przeciętnego łodzianina – za każdym razem do innej ścieżki dźwiękowej.

Wilkasy 70, 1971, 9 minut
Felieton filmowy z obozu letniego dla studentów szkół artystycznych. Film w ironiczny, przesadnie doskonały sposób powiela stylistykę propagandowych materiałów kroniki filmowej.

Wanda Gościmińska. Włókniarka, 1975, 21 minut
Najbardziej wystawny film Wiszniewskiego – z wysmakowaną oprawą scenograficzną i wieloma statystami. Opowiada o przodowniczce pracy, łódzkiej włókniarce, której losy rzucone są na tło historyczne. Poszczególne etapy historii ilustrują symbole i alegorie.

Elementarz, 1976, 8 minut
Film eksperymentalny, rysujący portret kondycji duchowej Polski połowy lat 70. Tytułowy „elementarz” to podstawowy kod komunikacji – martwa tradycja, która zastygła w wytartych formach, takich jak obrazy Grottgera czy „Katechizm młodego Polaka”.

...Sztygar na zagrodzie..., 1978, 14 minut
Opowieść o górniku, który wraca do swojej rodzinnej wioski i zastaje swój dom w stanie ruiny. Wieloznaczna przypowieść, opowiadana charakterystycznymi dla reżysera czarno-białymi zdjęciami, „rozglądającymi się” ruchami kamery i postaciami zastygającymi w monumentalnych pozach.

19:15
Spotkanie z dr Katarzyną Mąką-Malatyńską
O filmach Wojciecha Wiszniewskiego porozmawiamy z dr Katarzyną Mąką-Malatyńską. Spotkanie poprowadzi kurator cyklu Michał Oleszczyk.

20:00 Teraz
Filmy uzupełniające:

Plica polonica, reż. Marcin Strauchold, 2017, 13 minut
Dlaczego kołtun urósł do rangi choroby narodowej Polaków? Dokument kreacyjny, który łączy teksty z dawnych prac medycznych z impresyjnymi scenami z życia współczesnej Polski.

Człowiek z reklamówką, reż. Jakub Polakowski, 2012, 21 minut
Bohater filmu jest ostentacyjnie inny i oporny na wszelkie trendy. Idzie przez życie z reklamówką w ręku, a za jego plecami znajomi, rodzina i styliści przez wszystkie przypadki odmieniają słowo „obciach”.

Wstęp
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 17:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.
Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie filmu uzupełniającego, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę