Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Konwersatorium „Awangarda: dom i warsztat”

Konwersatorium „Awangarda: dom i warsztat”
📅 Data: środa, 4 kwietnia 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Plac Małachowskiego 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Chętnych do udziału w konwersatorium prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego -> link z informacją dlaczego chcą Państwo wziąć w nim udział. Wymagana jest obecność na wszystkich spotkaniach i znajomość wskazanych przez prowadzącą lektur. Liczba miejsc ograniczona.

Przedmiotem spotkań będzie namysł nad praktyką twórczą polskiej awangardy okresu dwudziestolecia, podejmowaną w bliskich związkach przyjacielskich i miłosnych, w których życie i praca, prywatne i publiczne nie oddzielało się od siebie. Za działaniami awangardy kryła się chęć poszukiwania nowych form estetycznych, ale też przekształcenia za ich pomocą życia codziennego — nadania nowej formy także przezroczystym praktykom dnia pracy i odpoczynku.

prowadzenie: dr hab. Iwona Kurz

Władysław Strzemiński (1893­–1952) w 1914 roku ukończył Wojskową Szkołę Inżynierii Lądowej i trafił na front. W wyniku ran odniesionych podczas walk na całe życie pozostał okaleczony: stracił lewą rękę, prawą nogę oraz wzrok w jednym oku. Wówczas poznał Katarzynę Kobro (1898–1951), która pracowała w szpitalu wojskowym, a jednocześnie podejmowała pierwsze próby rzeźbiarskie. Ich małżeństwo rozpadło się po drugiej wojnie światowej, ale większą część drogi twórczej przebyli razem. Wspólnie znaleźli się w kręgu rosyjskiej awangardy, między innymi współpracując z Kazimierzem Malewiczem, El Lissitzkym i Aleksandrem Rodczenką. W 1922 roku przyjechali do Polski. Brali udział w pracach różnych grup awangardy, jak Blok i Praesens, współwydając i redagując pisma tych grup, ale też na przykład „Zwrotnicę”. Prowadzili działalność teoretyczną, artystyczną i organizacyjną.

Literatura:
-Zofia Baranowicz, Polska awangarda artystyczna 1919–1939, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1979
-Andrzej Turowski, Budowniczowie świata. Z dziejów radykalnego modernizmu w sztuce polskiej, Kraków 2000
-Władysław Strzemiński, Teoria widzenia [1958, 2016]
- Małgorzata Czyńska, Kobro. Skok w przestrzeń, Czarne, Wołowiec 2015
-Grzegorz Sztabiński, Wstęp, w: Władysław Strzemiński, Wybór pism estetycznych, Universitas, Kraków 2006

Iwona Kurz — prof. w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się historią nowoczesnej kultury polskiej w perspektywie wizualnej, antropologią kultury wizualnej oraz problematyką ciała i gender. Autorka książki Twarze w tłumie (2005, nominacja do Nagrody Nike, nagroda im. Michałka za najlepszą książkę filmoznawczą), współautorka książek Obyczaje polskie. Wiek XX w krótkich hasłach (2008), Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej (2017), Ekspozycje nowoczesności. Wystawy a doświadczanie procesów modernizacyjnych w Polsce 1821–1929 (2017) oraz Kultura wizualna w Polsce (2017, dwa tomy), redaktorka tomu Film i historia (2008), współredaktorka Antropologii ciała (2008) oraz Antropologii kultury wizualnej (2012). Redaguje pismo „Widok. Teorie i Praktyki Kultury Wizualnej” (link

Kolejne spotkania:
-18 kwietnia
-16 maja
-30 maja

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱