Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

RE-DIRECTING: EAST - Nini Palavandishvili, "Artyści to aktywni obywatele"; Faruh Kuziev, "Robiąc sztukę w dziwnych miejscach"

RE-DIRECTING: EAST - Nini Palavandishvili, "Artyści to aktywni obywatele"; Faruh Kuziev, "Robiąc sztukę w dziwnych miejscach"
📅 Data: środa, 04 czerwca 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski ul. Jazdów 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Conversation # 15 i # 16
18.00 Nini Palavandishvili, "Artyści to aktywni obywatele"
18.30 Faruh Kuziev, "Robiąc sztukę w dziwnych miejscach"

Nini Palavandishvili
"Artyści to aktywni obywatele"
Poprzez swoje projekty kuratorskie Nini Palavandishvili bada społeczne i polityczne konteksty kultury oraz sposoby ich interpretacji przez sztukę współczesną. Najbliższą jej praktyką artystyczną jest poszukiwanie nowych form i języków, za pomocą których można poruszać kwestie polityczne i społeczne. Większość projektów, jakie zrealizowała w ramach inicjatywy GeoAIR – Projekty Współpracy Kulturalnej, skupia się na pojęciu przestrzeni publicznej oraz sposobach jej przejmowania przez mieszkańców. Od niedawna jej praktyka ewoluuje w kierunku włączania społeczności w proces tworzenia sztuki. Palavandishvili omówi koncepcje aktywnego obywatelstwa oraz samostanowienia w kontekście gruzińskiej sztuki współczesnej. W szczególności odniesie się do idei Merama Mamardashvilego, gruzińskiego filozofa, który w wywiadzie dla "Civic Art Review" z 1989 r. przedstawił je w taki sposób:

"Społeczeństwo obywatelskie jest oparte na akcie wiary w to, że umożliwiając ludziom realizację ich własnych interesów, wytworzymy równowagę między tym, co prywatne, i tym, co publiczne, oraz że nasze wolne czyny spotkają się w finale jako działanie na rzecz wspólnego dobra. Mam na myśli obywateli z tak wysoką świadomością społeczną, że nie są w stanie nawet wyobrazić sobie życia, w którym nie odnaleźliby siebie – czy też nie mieliby na siebie wpływu – oraz tych, którzy mają dość siły, by podejmować zarówno odpowiedzialne, jak i ryzykowne działania. Nie chcę żyć życiem, w którym nie rozpoznaję siebie, nie jestem w stanie uznać takiego życia za własne. Tylko tacy ludzie mogą być nazwani obywatelami. Nie ci, którzy jedynie posiadają prawo do uczestnictwa, ale ci, którzy są zobowiązani i są w stanie wypełniać swoje obowiązki w publicznym życiu. Jest to antyczna grecka koncepcja, jedno z największych osiągnięć greckiego społeczeństwa: nie mamy jedynie prawa, ale i obowiązek, by uczestniczyć w sprawach publicznych, by sami znajdować rozwiązania dla naszych problemów".
Palavandishvili przedstawi publiczności kilka aktualnych gruzińskich przykładów (wystawy oraz wydarzenia polityczne) bezpośrednio powiązanych z kwestiami aktywnego obywatelstwa i samostanowienia.

Nini Palavandishvili urodziła się i wychowała w Tbilisi w Gruzji. Po studiach na kierunku historia sztuki wyjechała do Berlina, gdzie skończyła studia z zakresu komunikacji zewnętrznej i biznesowej. W 2006 stała się częścią kolektywu GeoAIR – Projekty Współpracy Kulturalnej i od tego czasu jest aktywną kuratorką oraz organizatorką wymian kulturalnych zarówno w Gruzji, jak i za granicą.

Więcej informacji: link

Faruh Kuziev
"Robiąc sztukę w dziwnych miejscach"
Faruh Kuziev przedstawi i omówi niektóre z wyników przeprowadzonego badania polityki kulturalnej i procesów kulturotwórczych w obszarze tadżyckiej sztuki współczesnej. Z perspektywy własnych doświadczeń, jako realizatora projektów, kuratora i artysty, dokona interpretacji istniejących struktur władzy, które często łączą konserwatywne i autorytarne reżimy polityczne z ugodowo nastawionymi instytucjami sztuki. W prezentacji zostanie też poruszony problem podmiotowości klasowej artystów z byłych republik radzieckich w Azji Środkowej. Głównym założeniem tej Rozmowy w ramach projektu Re-Directing: East jest śledzenie i wyznaczanie nowych strategii artystycznego sprzeciwu w zmienionej, post-sowieckiej rzeczywistości społeczno-politycznej Azji Środkowej, gdzie nowoczesne i niekonwencjonalne grupy artystyczne borykają się z naciskiem zarówno ze strony autorytarnych reżimów, jak i koniunkturalnych artystycznych "mistrzów" oraz instytucji sztuki.

Faruh Kuziev (ur. 1984) – menedżer sztuki i kurator mieszkający w Duszanbe w Tadżykistanie. W ramach Programu Stypendium im. J.W. Fulbrighta absolwent Uniwersytetu Stanowego Nowego Jorku w Buffalo (2010-2012).

Więcej informacji: link


To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧