Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Czytamy gdzie indziej 7 - spacer literacki

Czytamy gdzie indziej 7 - spacer literacki
📅 Data: sobota, 07 czerwca 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 14:00

📌 Miejsce: Warszawa - Żoliborz

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Żoliborskie klimaty z domieszką orientu

Grupki znajomych, rodziny lub samotnie spacerujący miłośnicy dobrej książki zaglądający do nietypowych zakamarków miasta w poszukiwaniu literackiej przygody to znak rozpoznawczy akcji „Czytamy gdzie indziej”. W pierwszą sobotę czerwca projekt zawita na Żoliborz!

Żoliborz, najmniejsza dzielnica Warszawy, 7 czerwca stanie się naturalnym planem akcji „Czytamy gdzie indziej”. Siódma edycja popularnego spaceru literackiego organizowanego przez EUNIC Warszawa i Stowarzyszenie ArtAnimacje rozegra się m.in. w prywatnych mieszkaniach i pracowniach artystycznych, Szkole Głównej Służby Pożarniczej i u fryzjera.

Program wiosennej edycji tworzą książki z dwunastu krajów starego kontynentu (trasa europejska) oraz przegląd literatury bliskiego wschodu skomponowany przez Wydawnictwo Smak Słowa (trasa arabska). Uczestnicy akcji sami wybiorą trasę swojego spaceru i za pomocą mapki dostępnej w punkcie informacyjnym imprezy (FAWORY, ul. Mickiewicza 21) dotrą do miejsca kameralnego spotkania z czytającym aktorem m.in. z Agatą Buzek, Łukaszem Lewandowskim i Andrzejem Mastalerzem.

„Czytamy gdzie indziej" to impreza cykliczna zainicjowana przez EUNIC Warszawa. Producentem wydarzenia jest Stowarzyszenie ArtAnimacje. Projekt odbywa się dwa razy w roku. Wiosenna edycja ma charakter miejskiego spaceru, promującego najnowsze powieści i przekłady, co roku w innych dzielnicach. Jesienna odsłona poświęcona jest natomiast „odkurzaniu" starych książek oraz przekładów i rozgrywa się w jednej, zamkniętej, często zaskakującej przestrzeni. Z „Czytamy gdzie indziej” współpracują artyści warszawskich scen m.in. Teatru Narodowego, Teatru Dramatycznego, Teatru Studio, Teatru Powszechnego i Studia Teatralnego Koło.


TRASA POPOŁUDNIOWA
GODZ. 14-17


LITERATURA EUROPEJSKA

LITWA | Herkus Kunčius, Litwin w Wilnie, przekł. Michał Piątkowski

Miejsce: Dach (Wspólnota Mieszkaniowa Szklany Dom, ul. Mickiewicza 34/36)

Napoleon Szeputis, woźny w szkole w Kalwarii, odbywa sentymentalną podróż po Wilnie, w której towarzyszą mu lokalni dziwacy. Zagubiony w czasie, rozpamiętujący z nostalgią czasy socjalizmu bohater odkrywa zmiany, które zaszły w tym miejscu, a także w nim samym.


CZECHY | Emil Hakl, Zasady śmiesznego zachowania, przekł. Julia Różewicz

Miejsce: Pracownia mozaiki (Pracownia mozaiki Matyldy Tracewskiej, ul. Cieszkowskiego 1/3 m. 77)


Intymna spowiedź Honzy, nieco zgorzkniałego i niepoważnego samotnika. Towarzyszymy mu, kiedy lata na paralotni odurzony psychotropami, zajmuje rozmową umierającego ojca, czy płynie w dół delty Dunaju, żeby wysypać jego prochy do najbardziej obrzydliwego z mórz.


CZECHY | Jan Pelc, Będzie gorzej, przekł. Jan Stachowski

Miejsce: Mieszkanie prywatne (ul. Krasińskiego 18/92)


Opowieść o burzliwym życiu Olina, hipisa i włóczykija, kontestującego panujący porządek społeczny. Stały bywalec knajp rockowych wprowadza nas w świat czechosłowackich dzieci kwiatów lat 70. i 80.


BUŁGARIA | Ałbena Stambołowa, Ciasto, przekł. Hanna Karpińska

Miejsce: Sklep z tkaninami (Sklep ELKA, ul. Krasińskiego 25)


Niezwykłe bożonarodzeniowe opowiadanie pozwala przypomnieć sobie, jak ważna jest w naszym życiu rodzina. Przypomina też o magii wigilijnej nocy, w którą bez wątpienia mogą wydarzyć się cuda.


DANIA | Jonas T. Bengtsson, Baśń, przekł. Iwona Zimnicka

Miejsce: U Kaliny Jędrusik (Kalinowe Serce, ul. Krasińskiego 25)


Baśń powinna zaczynać się od sielanki, gwałtownie przejść w horror i prowadzić bohatera do samodzielności. W „Baśni” Bengtssona prawie wszystko się zgadza: sielanka zamienia się w horror, groza wywołuje znieruchomienie. Tylko samodzielność nie nadchodzi. Być może dlatego, że bohater przeczuwa, co będzie musiał zrobić, aby wyjść z pułapki, w której się schował. Prof. Przemysław Czapliński


PORTUGALIA | José Saramago, Mały pamiętnik, przekł. Elżbieta Milewska

Miejsce: Pracownia ceramiki (Pracownia Stowarzyszenia KERAMOS, ul. Krasińskiego 29)


Najbardziej osobista opowieść noblisty, pełna magii i pikanterii. O dzieciństwie na idyllicznej portugalskiej wsi i młodości w mieście pokus – Lizbonie.


BELGIA-FLANDRIA | Dimitri Verhulst, Problemski Hotel, przekł. Sławomir Paszkiet

Miejsce: Sala wykładowa (Szkoła Główna Służby Pożarnej, ul. Słowackiego 52/54)


Bycie uchodźcą to nie tylko status, ale również stygmat. Dzięki narracji byłego fotoreportera, Bipula Masli, dowiadujemy się jak wygląda codzienne życie osób przebywających w ośrodku dla uchodźców.


RUMUNIA | Eginald Schlattner, Fortepian we mgle, przekł. Alicja Rosenau

Miejsce: Mieszkanie prywatne (ul. Popiełuszki 14 m 3)


Siedmiogród, lata czterdzieste. Barwny świat, który tworzą Sasi, Rumuni, Żydzi, Cyganie i Węgrzy. Kilkunastoletni Clemens, syn fabrykanta, właśnie zostaje wyrzucony przez komunistów z rodzinnego pałacu wprost na bruk. Marzy o karierze pasterza. Do walizki pakuje jedną koszulę, mydło toaletowe, Fausta Goethego, Pamiętniki zza grobu Chateaubrianda i broszurę Stalina .


RUMUNIA | Max Blecher, Zdarzenia w bliskiej nierzeczywistości, przekł. Joanna Kornaś-Warwas

Miejsce: Mieszkanie prywatne (ul. Krasińskiego 27/62)


Opowieść złożona z ciągów wspomnień, w której autor opisuje świat spokrewniony ze Sklepami Cynamonowymi Schulza. Książka podejrzana i niebezpieczna, którą czyta się pod kołdrą, jednym tchem z wypiekami na twarzy.


HOLANDIA | Frank Westerman, Czysta biała rasa, przekł. Jadwiga Jędryas

Miejsce: Mieszkanie prywatne (ul. Krasińskiego 16/135)


Siła i gracja, lojalność i chęć do nauki - te cechy połączyły się w jednym zwierzęciu dzięki długiej selekcji i krzyżowaniu. Lipican stał się koniem cesarzy, królów, wielkich wodzów i przywódców. Opowiadając jego historię, Westerman opowiada dzieje wojen, władzy i pychy.


NIEMCY | Wolfgang Herrndorf, CZIK, przekł. Agnieszka Kowaluk

Miejsce: Pracownia-Suffit (ul. Suzina 8)


Pierwszy dzień wakacji. Stara Łada. Podróż w nieznane. Pod tymi hasłami kryje się pełna melancholii i humoru historia niezwykłej przyjaźni dwóch chłopców.


TRASA WIECZORNA
GODZ. 18-21


LITERATURA EUROPEJSKA


AUSTRIA | Alexander Lernet-Holenia, Hrabia Luna, przekł. Ryszard Wojnakowski

Miejsce: Winiarnia (WINNY PRZYSTANEK, ul. Mickiewicza 20)


Alexander Jessiersky, potomek polsko-rosyjskiej szlachty, znika w rzymskich katakumbach. Historia splątanych losów Jessiersky’ego i jego zaciekłego wroga, hrabiego Luny, rozgrywa się w świecie zawieszonym pomiędzy realizmem a fantastyką, między jawą i snem.


AUSTRIA | Elias Canetti, Głosy Marrakeszu. Zapiski z podróży, przekł. Maria Przybyłowska

Miejsce: Mieszkanie prywatne (Tutu Studio Tomasz Ślęzak, ul. Dymińska 9/13)


Zbiór notatek z podróży dokumentujących wyprawę pisarza do Maroka w roku 1954, które François Bondy określił miniaturami o ulotnych zjawiskach w pewnym wielkim orientalnym mieście.


WŁOCHY | Margaret Mazzantini, Powtórnie narodzony, przekł. Alina Pawłowska-Zampino

Miejsce: Dom (Restauracja Dom, ul. Mierosławskiego 12)


Gemma to z pozoru szczęśliwa i spełniona kobieta. Ma męża, prawie dorosłego syna i dom we Włoszech. Pewnego dnia zostawia to wszystko za sobą i wyrusza z synem do Sarajewa, szlakiem swej burzliwej i tragicznej przeszłości.


WŁOCHY | Sandro Veronesi, Spokojny chaos, przekł. Anna Osmólska-Mętrak i Natalia Mętrak

Miejsce: Magazyn (Warszawska Szkoła Filmowa, ul. Generała Zajączka 7)


Pietro Paladini jest dojrzałym i ustatkowanym mężczyzną. Nagła śmierć ukochanej kobiety zmusza go do rozpoczęcia nowego życia. Jako wdowiec oraz samotny ojciec dziesięcioletniej Claudii musi skonfrontować się ze swoją przeszłością i wartościami.


SZWAJCARIA | Ilma Rakusa, Mehr Meer, przekł. Ryszard Wojnakowski

Miejsce: Mieszkanie prywatne (ul. Dymińska 9/11)


Liryczna autobiografia. Bohaterka odwiedza rozrzucone po całej Europie miejsca związane z życiem jej samej, jej rodziców i dziadków. Plastyczność wspomnień, wrażeń, obrazów, zapachów i nastrojów jest w tej opowieści ważniejsza niż opisywane wydarzenia.


SZWAJCARIA | Robert Walser Tytuł: Mikrogramy, przekł. Małgorzata Łukasiewicz, Łukasz Musiał, Arkadiusz Żychliński

Miejsce: Concept Store (Komplet, ul. Mickiewicza 9/2)


Odszyfrowane zapiski z biletów, rachunków, gazet i innych skrawków papieru odkrywają przed nami wewnętrzny świat ekscentrycznego autora.


LITERATURA ARABSKA


SUDAN | At-Tajjib Salih, Wesele Zajna, przekł. Jolanta Kozłowska

Miejsce: Ogród (Pracownia BOW, Al. Wojska Polskiego 19)


Tytułowy Zajn jest z natury kochliwym młodzieńcem. Zakochuje się często, niestety bez wzajemności, przez co jest przedmiotem żartów mieszkańców sudańskiej wioski. Nowina o jego weselu porusza całą społeczność.


ARABIA SAUDYJSKA | Radża as-Sani, Dziewczyny z Rijadu, przekł. Eryka Lehr

Miejsce: Szkoła jogi (Satwa Joga, ul. Felińskiego 29)


Przetłumaczona na ponad 20 języków, przejmująca historia mieszkających w stolicy Arabii Saudyjskiej czterech młodych przyjaciółek to symboliczne oddanie głosu kobietom zmagającym się z siłą tradycji oraz konserwatyzmem społeczeństwa.


EGIPT | Nadżib Mahfuz, Pensjonat Miramar, przekł. Jolanta Kozłowska i George Yacoub

Miejsce: Hostel (WILSON cafe&bar, ul. Felińskiego 37)


Poprzez historie mieszkańców pensjonatu Miramar w Aleksandrii poznajemy problemy, z jakimi zmagają się Egipcjanie w latach sześćdziesiątych. Akcja osnuta jest wokół wątku zakazanego romansu pięknej służącej Zuhry i zagadki tajemniczego morderstwa.


EGIPT | Jusuf Idris, Grzech, przekł. Jacek Stępiński

Miejsce: Fryzjer damski (Pracownia BOW, Al. Wojska Polskiego 19)


Przejmująca historia o życiu w Egipcie przed rewolucją lat 50. XX wieku. Miejscowi chłopi znajdują porzucone ciało nowonarodzonego dziecka. Poszukiwania winnych ujawniają zaskakujące prawdy o ludzkiej naturze, a także całej zbiorowości, jej obyczajach i tematach tabu.


LIBIA | Hisham Matar, W kraju mężczyzn, przekł. Ewa Penksyk-Kluczkowska

Miejsce: Galeria sztuki (WizyTUjąca GALERIA, Al. Wojska Polskiego 29)


Libia, Trypolis, gorące lato 1979 roku. Dziewięcioletni Sulejman zaczyna powoli dorastać i uświadamiać sobie, że poza beztroskimi zabawami istnieje jeszcze inny świat.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Żoliborz lub w kategoriach: inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧