Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Teodor Herzl i wizja państwa żydowskiego: idee i rzeczywistość

Teodor Herzl i wizja państwa żydowskiego: idee i rzeczywistość
📅 Data: czwartek, 17 maja 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Historii Żydów Polskich ul. Mordechaja Anielewicza 6 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Po zakończeniu pierwszego kongresu syjonistycznego w Bazylei w 1897 roku, Teodor Herzl zapisał w swoim dzienniku: „Gdybym chciał podsumować kongres bazylejski jednym zdaniem… W Bazylei założyłem Państwo Żydowskie. Może za pięć lat, na pewno za pięćdziesiąt, wszyscy je poznają”.

Urodzony w 1860 roku Teodor Herzl działał na rzecz zaangażowania ówczesnych wielkich mocarstw europejskich do stworzenia państwa żydowskiego. Wizja ta była bardzo atrakcyjna, szczególnie dla Żydów z Europy Wschodniej – w tym z Polski i Rosji. Do wybuchu I wojny światowej syjonizm był już na tyle popularny, że część walczących mocarstw próbowała sobie zaskarbić przychylność ludności żydowskiej poprzez poparcie tego ruchu. Wielka Brytania wydała nawet w 1917 roku tzw. Deklarację Balfoura (ówczesnego ministra spraw zagranicznych), w której zobowiązała się do stworzenia siedziby narodowej dla narodu żydowskiego w ówczesnej Palestynie. Herzl nie dożył tego momentu – zmarł w 1904 roku. Jego marzenie o utworzeniu państwa żydowskiego udało się urzeczywistnić po II wojnie światowej. Państwo Izrael powstało 14 maja 1948 r.

Profesor Shlomo Avineri z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie opowie, jak Teodor Herzl, uznawany za ojca syjonizmu – żydowskiego ruchu narodowego, widział rozwój przyszłego państwa żydowskiego i co z jego wizji zostało we współczesnym Izraelu.

*** 17 maja (czwartek), godz. 18.00, wstęp wolny ***

Wykład z cyklu "Spełnione marzenie. Żydzi polscy i powstanie Izraela”. Wykład w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧