Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Muzyka w TR / ElletroVoce, Kwadrofonik, Szymanowski

Muzyka w TR / ElletroVoce, Kwadrofonik, Szymanowski
📅 Data: poniedziałek, 11 czerwca 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Odbywający się w ramach cyklu "Muzyka w TR" koncert „Szymanki kurpianowskie” i „Mazurki” otwiera tegoroczny 4. Festiwal Kwadrofonik.

„Szymanki kurpianowskie”
ElettroVoce:
Agata Zubel - głos
Cezary Duchnowski - elektronika, fortepian

„Mazurki”
Kwadrofonik:
Emilia Sitarz - fortepian
Bartłomiej Wąsik - fortepian
Magdalena Kordylasińska-Pękala - instrumenty perkusyjne
Miłosz Pękala - instrumenty perkusyjne

Koncert skupia się wokół kompozycji Karola Szymanowskiego, których źródło inspiracji biło w muzyce ludowej Kurpiów, Mazowsza i Podhala. Zarówno w „Pieśniach kurpiowskich” jak i „Mazurkach” pisanych na fortepian Szymanowski starał się stworzyć taki typ muzycznej ekspresji, który byłby jak najbardziej zgodny z idiomem muzyki ludowej: im surowiej, im bardziej szorstko, im prawdziwiej, tym lepiej. „Ludowość” była dla Szymanowskiego tylko i aż punktem wyjścia, wokół którego - zawierzając swojej intuicji - stworzył niepowtarzalny świat dźwiękowy: harmonie oparte na dawnych skalach, efekty przypominające odgłosy natury, czy frazy wokalne nawiązujące do nawoływań, zawodzeń.

Nie bez znaczenia na koncercie otwierającym tegoroczną edycję pojawi się duet ElettroVoce (Agata Zubel i Cezary Duchnowski). Tworzący go artyści od lat fascynują się poszerzaniem możliwości wykonawczych, poszukiwaniem nowych kontekstów dla ludzkiego głosu i tradycyjnych instrumentów. W projekcie „Szymanki kurpianowskie” zaprezentują własne wizje wybranych „Pieśni kurpiowskich” Karola Szymanowskiego. Jak sami mówią: „mamy ambicję pozostać wiernymi intencjom twórcy pieśni, choć chcemy mówić językiem naszych rówieśników. "Ludowość prawdziwa" - ta, która wypływa właśnie z naszych korzeni - jest źródłem kosmicznej inspiracji i wymarzonym pretekstem do osobistej i współczesnej, artystycznej wypowiedzi. Tak rozumiemy postawę Szymanowskiego, tak pojmujemy "ludowość", jako wyraz organicznych intencji, płynących z obszarów głębszych niż nasze wnętrza”.

Dla gospodarzy Festiwalu - zespołu Kwadrofonik - wydobycie dźwięku z instrumentu jest za każdym razem ważnym doświadczeniem. Ta sama nuta zagrana na fortepianie czy wibrafonie lub gongu tworzy inne możliwości interpretacji i kierunki poprowadzenia frazy. W swoich opracowaniach „Mazurków” muzycy nie tylko tworzą kolejne aranżacje.

Ich kompozycje tym razem daleko odbiegają od oryginału. Ukazują fascynację, której muzycy poddają się wsłuchując się w pojedyncze dźwięki, komórki rytmiczne, plamy harmonii, czy fragmenty fraz zawartych w „Mazurkach”. To one są głównym źródłem inspiracji. Pomysły przeniesione na bogate instrumentarium tworzą abstrakcyjne brzmieniowo formy, które są próbą przejścia „na drugą stronę dźwięku”.

Bezpłatne wejściówki dostępne online i w kasie teatru oraz na godzinę przed każdym koncertem -> link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️