Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

JAZZ NA STARÓWCE: Maciej Obara Quartet – Unloved

JAZZ NA STARÓWCE: Maciej Obara Quartet – Unloved
📅 Data: sobota, 21 lipca 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


24. MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE

24 edycja popularnego festiwalu zapowiada się bardzo ciekawie! Wystąpią legendy jazzu, międzynarodowe i polskie gwiazdy, będą premiery i jazzowe odkrycia. Posłuchamy artystów z USA, Francji, Włoch, Hiszpanii, Austrii, Polski i Skandynawii.

To jedyny tego typu plenerowy festiwal jazzowy w Polsce adresowany do szerokiej publiczności o bezpłatnej formule. Jest jednym z najpopularniejszych i drugim największym – pod względem ilości publiczności, festiwalem jazzowym w Polsce. Trwa 2 miesiące wakacyjne, w każdą sobotę lipca i sierpnia.

Koncerty odbywają się na Rynku Starego miasta, początek o godzinie 19:00.

PROGRAM:

30 czerwca

Paolo Fresu Devil Quartet
Premiera Carpe Diem

Italian jazz maestro. Gwiazda włoskiego jazzu uznawany jest za jednego z najbardziej twórczych i wrażliwych współczesnych trębaczy. Jest dzisiaj jednym z najważniejszych trębaczy jazzowych, z niezwykle perfekcyjnym warsztatem wykonawczym, ogromnym zmysłem kompozytorskim i wyśmienitym instynktem improwizatora. Erudyta muzyczny o wielkiej muzycznej wyobrazni. Wielokrotnie nagradzany, m. in. jako Najlepszy Europejski Muzyk Jazzowy. Przeogromna dyskografia włoskiego trębacza jest imponująca nie tylko ze względu na ogrom artystycznych projektów, ale także na niezwykłą kreatywność muzyka z Sardynii. Wśród artystów z którymi współpracował znajdują się m. in.: Gerry Mulligan, Steve Swallow, Michael Nyman, Evan Parker, Enrico Rava, John Taylor, Kenny Wheeler, Dave Holland. Jest cenionym kompozytorem i aranżerem, pisze dla teatru, radia, telewizji, filmu.

-----

7 lipca

Gerardo Nunez Trio

Zaliczany jest do grona najwybitniejszych współczesnych gitarzystów, pionier flamenco nuevo. Nazywany „koronowanym następcą Paco de Lucii”. Jego techniką zachwycał się Paco de Lucia, mówiąc o Núñezie, że gra rzeczy niemożliwe do zagrania i prawdopodobnie dysponuje najlepszą techniką gitarową na świecie. Jego warsztat wyróżnia wirtuozeria i niezwykła umiejętność łączenia stylów muzycznych. Jego twórczość jest głęboko zakorzeniona w tradycji flamenco, jednak muzyk nie boi się czerpać także z innych gatunków, zwłaszcza z jazzu. Koncertuje na całym świecie, bierze udział w prestiżowych festiwalach oraz współpracuje z największymi wykonawcami muzyki flamenco, klasycznej i jazzowej, takimi jak Michael Brecker, John Pattitucci, Dave Holland, Paquito D’Rivera czy Plácido Domingo.

-----

14 lipca

ESJA Trio &Piotr Baron

Znakomici młodzi austriaccy muzycy, Jorg Leichtfried i Hubert Bründlmayer występują razem w różnych składach od blisko dziesięciu lat. Stefan “Pista“ Bartus jest bardzo popularnym muzykiem międzynarodowej sceny jazzowej, który wnosi istotny wkład artystyczny do założonego w 2017 roku międzynarodowego Esja Trio. Bardzo ciekawy i oryginalny zespół wyróżnia barwna wirtuozerska improwizacja . Zespół gra energetycznie i lirycznie. Improwizuje bezkompromisowo i świeżo.

W Warszawie trio po raz pierwszy zagra z Piotrem Baronem, jednym z najważniejszych polskich saksofonistów i liderów polskiej muzyki jazzowej.

-----

21 lipca

Maciej Obara Quartet – Unloved

Saksofonista, kompozytor, improwizator, laureat wielu nagród, w tym Fryderyka. Jeden z najaktywniejszych polskich muzyków europejskiej sceny jazzowej. Od początku kariery konsekwentnie rozwija swój własny język muzyczny. Choć współpracował z wieloma artystami z Japonii, USA i Europy, to od lat jego priorytetowym projektem jest autorski kwartet, w skład którego wchodzą: pianista Dominik Wania, kontrabasista Ole Morten Vågan oraz perkusista Gard Nilssen. Najnowsza płyta zespołu, Unloved, zarejestrowana została dla prestiżowej monachijskiej wytwórni ECM. Płyta otrzymała nagrodę Fryderyka, a Maciej Obara został artystą roku.

Unloved, to jeden z najważniejszych albumów jazzowych roku, którym Maciej Obara, polski saksofonista altowy, debiutuje w prestiżowej, monachijskiej wytwórni ECM Records (dziewiąty autorski album w dyskografii artysty).

-----

28 lipca

David Murray Quartet

Legenda jazzu, innowator, słynny amerykański saksofonista tenorowy nazwany „Joyce Carol Oates jazzu”. Jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu New Black Music, wypłynął na fali awangardy free - jazzowej lat 70., w swojej twórczości wielokrotnie zwracał się w stronę tradycji czarnej muzyki, do źródeł bluesa, gospel, a także swingu.

Grał oraz nagrywał z tuzami i gwiazdami jazzu m. in.: McCoy Tynerem, Elvinem Jonesem, Jamesem Bloodem Ulmerem, Lesterem Bowie, Macy Gray, Cassandrą Wilson , Macy Gray. Jego koncerty są oczekiwanym wydarzeniem na słynnych festiwalach, także w Europie jak: North Sea Jazz Festival, Umbria Jazz Festival.

Laureat nagrody Grammy, współzałożyciel legendarnego World Saxophone Quartet, do dziś uznawany jest za jednego z najważniejszych saksofonistów na świecie.

-----

4 sierpnia

KK Pearls

Międzynarodowy projekt polsko - izraelsko- kolumbijski Krzysztofa Kobylińskiego z udziałem znakomitych artystów: Reut Rivka Shabi, Dima Gorelika, Edi Sancheza. Wielokulturowość, wynikająca z różnych źródeł i korzeni artystów, znajduje doskonały wyraz w wykonywanej muzyce. Repertuar zespołu to autorskie kompozycje Krzysztofa Kobylińskiego – pianisty, aranżera, kompozytora, twórcy projektu, który jest laureatem międzynarodowych konkursów fortepianowych i kompozytorskich. Autor kilkudziesięciu albumów muzycznych opartych o jazz, ethno, neoklasykę i elektronikę muzyczną. Jest autorem muzyki filmowej i teatralnej. Jego utwory były wykonywane przez wielu wybitnych muzyków jazzowych ( w tym Branforda Marsalisa, Joey Calderazzo). Zespół ma na koncie koncerty w Polsce i Europie.

-----

11 sierpnia

Richard Galliano “New Jazz Musette 4tet”

Słynny francuski multiinstrumentalista należy do grona najwybitniejszych europejskich twórców, dla których jazz, muzyka klasyczna, przeboje muzyki rozrywkowej i etnicznej stanowią źródła inspiracji.

Wirtuoz akordeonu, bando neonu, kompozytor, multiinstrumentalista. Jest niedoścignionym interpretatorem muzyki Astora Piazzolli. Twórca charakterystycznego brzmienia określanym jako “new tango musette". Jest najwybitniejszym akordeonistą jazzowym, który wprowadził ten instrument do jazzowej improwizacji.

Współpracował wieloma wybitnymi artystami jak: Juliette Greco, Charles Aznavour, Ron Carter, Chet Baker, Jan Garbarek, Wynton Marsalis, Herbie Hancock.

-----

18 sierpnia

EABS & Adam Bałdych

REPETITIONS (Letters To Krzysztof Komeda)

Septet EABS przez krytykę i branżę muzyczna okrzyknięty nowym odkryciem polskiej sceny jazzowej i najlepszym elektrycznym zespołem w Polsce. To hołd złożony legendzie polskiego jazzu – Krzysztofowi Komedzie.

Projekt muzyczny Marka Pędziwiatra, pianisty, rapera, producenta (nominacja do Paszportów Polityki 2017), to jazz nowej generacji, czerpiący inspirację z tradycji wielkich jazzowych nagrań ery Komedy oraz nowoczesnych brzmień.

Adam Bałdych, jeden z najwybitniejszych skrzypków jazzowych, kompozytor, lider, jeden z najlepiej rozpoznawanych polskich muzyków jazzowych w Europie. Oprócz niesamowitej wirtuozerii ceniony za oryginalne brzmienie i kompozycje. Od początku swojej kariery wyznacza nowe ścieżki dla wiolinistyki.

-----

25 sierpnia

Bireli Lagrene Quartet

Premiera . Remember Jaco Pastorius

Słynny francuski gitarzysta jazzowy pochodzenia romskiego o niezwykłej biografii. „Cudowne dziecko” jazzowej gitary, i „spadkobierca Django” – takim przydomkiem określa się tego niezwykłego muzyka. Mając zaledwie 13 lat wydał pierwszy album, mając kilkanaście lat występował i nagrywał z gwiazdami światowego jazzu jak: Stephan Grapelli, Jaco Pastorius, McLaughlin, Joe Zawinul, Al Di Meola, Stanley Clarke, Eric Clapton, Didier Lockwood. Dziś tworzy muzykę swingową o korzeniach etnicznych, inspirowaną w znacznym stopniu twórczością wielkiego Django Reinhardta.

Na finał festiwalu usłyszymy premierowy projekt artysty poświęcony kultowemu amerykańskiemu muzykowi, multiinstrumentaliście, określanego jako Jimi Hendrix gitary basowej, Jaco Pastoriusowi.

Biréli Lagrène dzielił scenę z Pastoriusem i wziął udział w nagraniu kilku jego albumów.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱