Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Ukraininan News. Kroniki rewolucji: Oleksandr Suprunyuk. Wywiad z Majdanu

Ukraininan News. Kroniki rewolucji: Oleksandr Suprunyuk. Wywiad z Majdanu
📅 Data: czwartek, 26 czerwca 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, CSW, Zamek Ujazdowski - Kino.LAB (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina.
Projekt zrealizowany przy pomocy kolektywu Babylon'13, 1+1 TV, festiwalu Docu Days UA, oraz Euromajdanu Warszawa

"Ukranian News. Kroniki rewolucji." to projekt poświęcony rewolucji ukraińskiej, najważniejszemu wydarzeniu nie tylko w najnowszej historii Ukrainy, lecz również we współczesnym świecie. Celem projektu jest upowszechnianie zarówno dokumentów filmowych powstających podczas rewolucji ukraińskiej, jak i wiedzy, która pozwoliłaby zrozumieć jej złożoność, uwarunkowania, przebieg i dotychczasowe skutki, a także aktualną sytuację na Ukrainie.

Podczas kolejnej prezentacji cyklu przedstawimy film "Oleksandr Suprunyuk. Wywiad z Majdanu" (2014), zrealizowany przez grupę "Prosta Linia".

Wprowadzenie do filmu przedstawi: Perrine Poupin i Volodymyr Kuznetsov.

Bohater dokumentu, Oleksandr Suprunyuk, opowiada w nim o swoim udziale w Majdanie, o samoobronie, współpracy i współdziałaniu, trzech podstawach „Wolnej Przestrzeni”, oraz o samoorganizacji i horyzontalności relacji pomiędzy społecznościami i ludźmi. Opowiada o tym jak zmieniał się Majdan, co się w jego społeczności działo, od wewnątrz. O wsparciu, które otrzymywał od obywateli. O Automajdanie. O Hromadskim Sektorze Majdanu. O politykach i partiach, które pojawiały się na Majdanie. O wydarzeniach, które stały się historią rewolucji. Na pytanie, czy możliwy jest trzeci Majdan, Suprunyuk odpowiada, że „nawet dziesiąty i dwudziesty Majdan jest możliwy”, ponieważ „Majdan jest w sercu każdego” i „będzie stał tak dlugo jak to będzie potrzebne”, aż do czasu, gdy „stworzymy państwo takie jakiego pragniemy”. Opowiada o tym, jak doświadczenie Majdanu i rewolucji ukraińskiej jest ważne dla Europy.

Oleksandr Suprunyuk jest przedsiębiorcą, jednym z uczestników protestów na Majdanie i rewolucji ukraińskiej. Urodził się i mieszka w Netiszynie, mieście położonym w obwodzie chmielnickim, w Ukrainie. Od 2004 roku, od Pomarańczowej Rewolucji, brał aktywny udział w działaniach, których celem była obrona praw przedsiębiorców i obywateli Ukrainy. Jest członkiem ruchu obywatelskiego „Zgromadzenie” („Asambleya), członkiem zgromadzenia Małych i Średnich Przedsiębiorców w Ukrainie oraz ruchu obywatelskiego „Wolna Przestrzeń” („Vilnyi Prostir”). Brał aktywny udział w protestach, w tym protestach z użyciem samochodów, których celem była obrona członków ruchów, do których przynależał oraz opór przeciwko wprowadzeniu drakońskiego prawa podatkowego w 2010 roku w Ukrainie. Wtedy to, wraz z członkami ruchów obywatelskich brał udział w tworzeniu miasteczka namiotowego na Majdanie. Zgromadzenie to zostało rozpędzone wówczas przez milicję, a miasteczko zniszczone. Był jednym z kandydatów, podczas ostatnich wyborów, na mera Netiszyna.

Perrine Poupin prowadzi badania nad protestami ulicznymi, zgromadzeniami ulicznymi, w Moskwie w latach 2008-2011 oraz koalicjami, które zawiązywały się podczas ich trwania. Swoją uwagę koncentruje na „mikropolityce” doświadczeń protestów w przestrzeni publicznej Moskwy oraz codziennym życiu demonstrantów. Badania te prowadzi w Centrum Studiów nad Ruchami Społecznymi i Centrum Studiów Rosyjskich, Kaukaskich i Środkowoeuropejskich w Paryżu (CNRS-EHESS).

Volodymyr Kuznetsov. Notka biograficzna w przygotowaniu.

„Prosta linia" - Wywiad przeprowadzony został przez grupę aktywistów, w tym i aktywistów politycznych, którzy brali udział w rożnych protestach w Europie i w krajach arabskich i którzy, podczas spotkań i dyskusji, starają się, w oparciu o doświadczenia, które posiadają i którymi się dzielą, opracować dalsze działania, które pozwolą im na kontynuowanie przez nich podjętej wcześniej walki.

Idea działań „Prostej Linii” sformułowana została w 2012 roku. Celem takich działań było samoorganizowanie się różnych osób wokół dążenia do jednego, na początku praktycznego celu, którym, było najpierw wyznaczenie sobie przez nie pomiędzy dwoma punktami na mapie miasta linii prostej a następnie, wędrówka wzdłuż niej przez miasto, przy czym cała mikrospoleczność musiała trzymać się przez cały czas tej wyznaczonej linii najdokładniej jak to tylko było możliwe.

Poprzez praktykowanie „Prostej Linii” aktywiści starali się poszukiwać sposobów tworzenia przestrzeni społecznych, w których możliwe byłyby jednocześnie i eksploracje aktualnych przestrzeni i mikrospołeczności miejskich, i aktywistyczne działania, w tym również i działania polityczne, i estetyczne praktyki artystyczne, i czynności i działania związane z codziennym życiem.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧