Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Letni Festiwal Nowego Miasta - Maksymiuk / Lorent / WarsawCamerata

Letni Festiwal Nowego Miasta - Maksymiuk / Lorent / WarsawCamerata
📅 Data: niedziela, 05 sierpnia 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 14:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Kościół pw Stygmatów św Franciszka Zakroczymska 1 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Na zakończenie XI Letniego Festiwalu Nowego Miasta prawdziwy rarytas dla melomanów. Jerzy Maksymiuk po raz kolejny poprowadzi orkiestrę Warsaw Camerata.

WYKONAWCY:
Leszek Lorent - instrumenty perkusyjne
WARSAW CAMERATA
Jerzy Maksymiuk - dyrygent

PROGRAM:

Edward Sielicki - Clay Tablets II *
Witold Lutosławski - Preludia i Fuga
I. J. Paderewski - Nokturn op. 16 opr. J. Maksymiuk
J. Maksymiuk - Polonez

* światowa premiera. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

****

Leszek Lorent perkusista, doktor habilitowany sztuki muzycznej. W 2008 roku ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Kształcił się również w Conservatoire Nationale Superieur Musique et Danse de Lyon w mistrzowskiej klasie prof. J. Geoffroy’a. W latach 2006–2009 uczestniczył w kursach interpretacji nowej muzyki w Estonii (Tallin). Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów. Regularnie występuje na festiwalach: Warszawska Jesień, Festiwal Aujourd’hui Musiques w Perpignan, Flaneries Musicales w Remis, Festiwal Novelum w Tuluzie, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody, Świętokrzyskie Dni Muzyki. Jako solista występował z Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Teatru Wielkiego w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Sinfonią Iuventus, Orchestre Perpignan Méditerranée, Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki. Artysta otrzymał stypendia: Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Banku Société Generale, Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS, stypendium „Młoda Polska” Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W 2015 oraz 2017 roku został uhonorowany nagrodą Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina za działalność naukową. Ma na swoim koncie prawykonania dzieł wielu współczesnych kompozytorów, m.in.: M. Błażewicza, D. Przybylskiego, I. Zalewskiego, T. Opałki, A. Gryki, W. Błażejczyka, M. Sławeckiego. Specjalizuje się w wykonywaniu utworów multiperkusyjnych oraz dzieł teatru instrumentalnego. Jako specjalista tej dziedziny sztuki bierze udział w wielu konferencjach i sesjach badawczych w kraju i za granicą, zasiada w jury konkursów muzyki współczesnej.
Jest autorem monografii naukowych oraz licznych artykułów. Obecnie jest adiunktem macierzystej Uczelni, kierownikiem Studium Muzyki Nowej. Jego dorobek fonograficzny obejmuje kilkanaście płyt w których występuje jako kameralista, oraz 3 płyty solowe: Eidos, Kundalini. Lorent plays Błażewicz, Tonisteon.

***

Jerzy Maksymiuk urodził się w Grodnie. Studia muzyczne zwieńczyły trzy dyplomy: z pianistyki ( klasa J. Lefelda), kompozycji (klasa P. Perkowskiego) i dyrygentury (klasa B. Madeya).
W roku 1961 zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, ale pianistykę porzucił na rzecz dyrygentury.
W 1972 roku założył Polską Orkiestrę Kameralną, którą wkrótce wielu krytyków uznało za jedną z najlepszych orkiestr na świecie. POK koncertowała pod jego batutą na całym świecie w tak prestiżowych salach jak Carnegie Hall, London Proms, Wiener Musikverein i oczywiście w Polsce. Sukcesem był także kontrakt z wytwórnią płytową EMI.
W 1975 r został pierwszym dyrygentem WOSPR-u (dwukrotne tournée europejskie i w Stanach Zjednoczonych). Lata 1983-1991 to okres owocnego szefowania BBC Scottish Symphony Orchestra, wielu koncertów i tournée z tym zespołem (m.in. Koncerty Promenadowe w Londynie). Tytuł Conductor Laureate przyznany artyście jest wyrazem uznania dla jego osiągnięć w BBC SSO. W roku 1990 rozpoczął współpracę z English National Opera, gdzie poprowadził premierowe przedstawienia Don Giovanni i Zemsta nietoperza. Następne lata wypełniły koncerty w wielu prestiżowych salach, m.in. dyrygował koncertem otwierającym salę Filharmonii w Belfaście. Na swym koncie ma koncerty z tak znanymi orkiestrami jak: London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Philharmonia Orchestra, Orchestre National de France, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra. Zawsze koncertował także w kraju, często z wyróżnianą przez siebie Sinfonią Varsovią.
Nagrał ok.100 płyt, m.in. dla EMI (13 płyt), Hyperionu, Naxosa. Wiele uhonorowanych zostało prestiżowymi nagrodami. M.in. Wiener Floeten Uhr za interpretacje Mozarta z POK (1982), Gramophone Award za „Best Concerto of the Year” (1992) z nagraniem The Confession of Isobel Gowdie J. Macmillana , w 1995 roku Hyperionu za koncerty fortepianowe Medtnera (solista Nikolai Demidenko). W Polsce wielokrotnie jego nagrania zdobywały „Fryderyka”, m.in. za nagrany z Sinfonią Varsovią i A. Szymczewską album „Karłowicz” (BeArTon). Wcześniej tę samą nagrodę zdobyły albumy BeArTonu „Witold Lutosławski” (Sinfonia Varsovia, J. Olejniczak, O. Pasiecznik) oraz aż w dwóch kategoriach przyznano Fryderyki za album z muzyką H. M. Góreckiego z tą samą orkiestrą, A. Kruszewskim i chórami PR i Schola Cantorum Gedanensis (2003).
Maksymiuk zawsze propagował muzykę współczesną. Jest jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. M.in. brał udział w „Warszawskiej Jesieni” (dwie nagrody „Orfeusza”), a w różnych krajach dokonał prawykonań ok. 200 współczesnych utworów. W uznaniu tych zasług Strathclyde University w Glasgow uhonorował go tytułem Doktor off the Letters. Elgar Society przyznało mu prestiżowy złoty medal za popularyzowanie muzyki E. Elgara.
Maksymiuk to także kompozytor (muzyka symfoniczna, kompozycje kameralne, balet, pieśni, muzyka filmowa). Z tych dawnych kompozycji sam najbardziej ceni Expront (1980), z muzyki filmowej – tę napisaną do Sanatorium pod klepsydrą w reżyserii Wojciecha Hasa.
W ostatnich latach, w których dużo komponuje, powstały m.in. następujące utwory: A lonely Star over Be’er – Sheva (2010) – utwór na kwintet, Vivaldi w Bostonie na orkiestrę smyczkową i kwartet smyczkowy(2010), Liście gdzieniegdzie spadające na orkiestrę kameralną z fortepianem (2011), Lament serca, Kielcom in memoriam na orkiestrę, klarnet i sopran (2012). Muzyka (85 minut) napisana do niemego filmu Mania z Polą Negri wykonywana była w 2012 roku na żywo wraz z prezentacją filmu w Londynie, Madrycie, Paryżu, Kijowie, Berlinie i w Warszawie.
Maestro ma wiele odznaczeń, m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal „Gloria Artis”. Polskie Radio uhonorowało go Brylantową Batutą.
Szczyci się także Super Wiktorem.
Jest Honorowym Obywatelem Miasta Białystok.

***

Warsaw Camerata to wszechstronna orkiestra wykonująca muzykę od baroku po współczesność. Tworzą ją muzycy najważniejszych warszawskich instytucji muzycznych, m.in.: Filharmonii Narodowej, Warszawskiej Opery Kameralnej, Teatru Wielkiego Opery Narodowej.
Warsaw Camerata wywodzi się z Nowej Orkiestry Kameralnej, która w latach 2000-2010 koncertowała w wielu znaczących salach koncertowych – w tym w Filharmonii Narodowej,
Teatrze Wielkim, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego oraz współpracowała z najwybitniejszymi artystami polskimi i zagranicznymi. Orkiestrę prowadził m.in.: Ch. Hogwood,
zespół akompaniował E. Kirkby, E. Connell i M. Chance’owi.
Orkiestra jest gospodarzem warszawskich Letnich Festiwali Nowego Miasta, organizowanych od 2008 r., podczas których prezentowana jest zarówno znana, jak i zapomniana muzyka polska.

***

Festiwal współfinansowany przez m.st. Warszawę.
Organizator: Fundacja "Nowa Orkiestra Kameralna"
Partnerzy: Warsaw Camerata, Grupa Strategia, Kancelaria Adwokacka Marek Małecki

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧