Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wykład "Polski street art czy street art w Polsce?"

Wykład "Polski street art czy street art w Polsce?"
📅 Data: poniedziałek, 07 lipca 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Południe, Plażowa Plaża przy Moście Poniatowskiego (strona praska) (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Street art jest dziś, jeśli nie jednym z najważniejszych, to z pewnością jednym z najmodniejszych kierunków w sztuce. Popularność na świecie zawdzięcza w dużym stopniu rozgłosowi, jaki towarzyszy działaniom najgłośniejszego z ulicznych artystów, Brytyjczyka Banksy'ego.

Popularność street artu można zaobserwować także w Polsce. We wszystkich większych miastach organizowane są festiwale twórczości ulicznej, ukazują się albumy i publikacje książkowe, w mediach regularnie pojawiają się artykuły i informacje, w internecie funkcjonują dziesiątki tematycznych stron, blogów i portali. Jednak nadal w przypadku tematyki street artu panuje potężny bałagan pojęciowy. Określenia takie jak street art, urban art, sztuka publiczna, sztuka uliczna, muralizm i graffiti używane są wymiennie. Wiele nieporozumień związanych jest także z genezą gatunku, którą najczęściej wiąże się z amerykańskim graffiti i działalnością wspomnianego już wcześniej Banksy'ego.

Wykład "Polski street art czy street art w Polsce?" stara się wyprostować te splątane ścieżki. Wprowadza ład pojęciowy, pomaga w rozróżnieniu i klasyfikacji zjawisk w obrębie twórczości ulicznej, ale przede wszystkim poszukuje historycznych korzeni tej dziedziny sztuki w Polsce.

Niewiele osób zdaje sobie bowiem sprawę, że w naszym kraju działania, które dziś określilibyśmy jako "street artowe", realizowane były na ulicach miast już kilkadziesiąt lat temu, zupełnie niezależnie od podobnych zjawisk na Zachodzie, a często nawet wcześniej od nich. W trakcie wykładu następuje próba oddzielenia tego, co polskie, od tego, co "importowane" w obszarze dzisiejszej twórczości ulicznej.

Wykład ilustruje blisko 200 zdjęć, przybliżających graffiti walczące z lat okupacji i okresu pierwszej Solidarności, muralizm z lat odbudowy kraju, uliczne działania artystów neoawangardowych z lat 60. i 70., murale reklamowe z lat 70., działania Pomarańczowej Alternatywy i graffiti szablonowe z lat 80., aż po zalew graffiti amerykańskiego w latach '90 i street art współczesny.

Wstęp wolny.

Marcin Rutkiewicz - rocznik 1966, prezes Fundacji Sztuki Zewnętrznej. Razem z Elżbietą Dymną wydał trzy albumy "Polski outdoor", "Polski street art" i "Między anarchią a galerią", natomiast z Tomaszem Sikorskim napisał książkę "Graffiti w Polsce 1940-2010". Współtwórca i kurator galerii Forty Forty na Fortach Bema w Warszawie, członek Rady Programowej Biennale Plakatu.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Południe lub w kategoriach: warsztaty
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧