Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

"W imię Boga". Pokaz filmu Ananda Patwardhana

"W imię Boga". Pokaz filmu Ananda Patwardhana
📅 Data: sobota, 25 sierpnia 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum na Pańskiej, Pańska 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na pokaz filmu Ananda Patwardhana „W imię Boga”.
Choć od czasu odzyskania niepodległości w 1947 roku Indie są państwem świeckim, obecnie, gdy religijny fundamentalizm zyskał popularność wśród dużej części populacji, największym zagrożeniem dla i tak już skrajnie nadwyrężonej społecznej spoistości Indii mogą stać się wcale nie sikhowscy czy muzułmańscy separatyści, lecz fundamentaliści hinduistyczni, zmierzający do przedefiniowania Indii jako narodu hinduistycznego, znajdujący poparcie wśród 83% wyznawców tej religii.

„W imię Boga” skupia się na kampanii prowadzonej przez organizację Vishwa Hindu Parishad (VHP), mającą na celu zniszczenie szesnastowiecznego meczetu w Ayodhyi, zbudowanego przez Babara, pierwszego cesarza Indii pochodzącego z dynastii mongolskiej. Członkowie VHP twierdzą, że meczet zbudowano w miejscu urodzenia hinduskiego boga Ramy, po tym jak Babar zburzył istniejącą w tym miejscu poświęconą mu świątynię. Dotychczasowe rządy odmawiały roztrzygnięcia tej spornej kwestii, co doprowadziło do zamieszek na tle religijnym, w wyniku których zginęły tysiące osób. Kulminacją tych wydarzeń było zniszczenie meczetu przez hinduistów w grudniu 1992 roku.

Przemoc błyskawicznie rozprzestrzeniła się na teren całych Indii, Pakistanu i Bangladeszu, pociągając za sobą ponad 5.000 ofiar, a tysiące ludzi pozbawiając domów. Reperkusje tego konfliktu są odczuwalne na subkontynencie do dziś.
Sfilmowany jeszcze przed zniszczeniem meczetu, „W imię Boga” bada motywacje, które doprowadziły do brutalnych działań hinduistycznych bojówkarzy, a także ukazuje wysiłki laickich mieszkańców Indii przynależących do różnych wyznań mające na celu powstrzymanie nienawiści i nietolerancji, jaka zapanowała w Indiach.

„In the Name of God” / Indie (1992) / 75 min
fot. - plakat filmu "W imię Boga"

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧