Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Baby Polskie. Festiwal sztuki dobrego życia

Baby Polskie. Festiwal sztuki dobrego życia
📅 Data: sobota, 15 września 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 10:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Południe, Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


BABY POLSKIE
Festiwal sztuki dobrego życia
szczegóły i zapisy na stronie: link

Kiedy?
15 września (sobota) od godz. 10.00 aż do ostatniego gościa, czyli do ok. godz. 20.00.
Partnerzy, dzięki którym Baby polskie pojawiły się w Warszawie, to marka AHMAD TEA (Partner Główny) oraz DROŻDŻE BABUNI
Dobre życie niewątpliwie jest sztuką, na dodatek wcale niełatwą. Tak się składa, że każdy z nas patrzy na nie po swojemu. Podczas jesiennej soboty 15 września przybliżymy Państwu kilka obszarów „dobrego życia". Będą wykłady mądrych ludzi, pasjonatów i specjalistów. Będzie również nauka ciekawych umiejętności i pokazy wielu pięknych rzeczy.

Skąd nazwa? Dlaczego akurat baby?
Baby polskie to zarówno tradycyjny polski wypiek, jak też pewien dynamiczny typ kobiecej osobowości. Nasz pomysł również tworzą dwie kwestie: formę można wykształcić na warsztatach, treści się słucha i się ją stosuje w życiu... lepszym, bardziej harmonijnym, szczęśliwszym, świadomym, uważnym.
A poza tym dobre życie, to w pewnej mierze też słodkie życie. Po raz pierwszy w Warszawie najlepsi warszawscy cukiernicy zaprezentują klasyczne polskie wypieki.

Baby polskie odbędą się w:
- budynku CPK: sala widowiskowa, klubowa, taneczna, galeria na I piętrze, foyer
- ogrodzie przed budynkiem CPK
- księgarni Cafe-Klubie „Między Wierszami", ul. Grochowska 288 - tu przeprowadzimy warsztaty pt. „Piękno na co dzień - kultura stołu, kwiaty, porcelana... i urok secesji"

Klasyczne polskie ciasta
Jak wiadomo sztuka dobrego życia, chadza w parze ze sztuką dobrego (a na pewno słodkiego) jedzenia.
Odnawiamy polską klasykę w cukiernictwie i prezentujemy nie tylko pyszne słodkości, ale też ich twórców - warszawskich cukierników. Ale będą to wyłącznie ciasta znane z kart literatury, z opowieści babci i z powojennych (socjalistycznych) wspomnień. Bo co jak co, ale w czasach miernego socjalizmu nasze wypieki były wybitne.
W foyer CPK, przed salą widowiskową zobaczą Państwo ekspozycję, w której główną rolę zagra sernik, kołacz, makowiec, sąkacz, babka muślinowa, petynowa, a może i torty... z przedwojennych przepisów.
Artystyczne obrusy, elegancka porcelana, kwiaty, ekskluzywna herbata i właśnie te nasze polskie, klasyczne pyszne ciasta. To wszystko będzie można zobaczyć przez całą sobotę 15 września i posmakować w czasie uroczystego, wieczornego finału. FINAŁU NIESPODZIANKI!

Będą też stoiska z ciastami, które niekoniecznie znajdziemy w codziennych ofertach cukierni.

Konkurs na najlepsze ciasto drożdżowe
Szczegóły, czyli regulamin konkursu na stronie link
Wraz z nimi promujemy tradycję pieczenia zdrowych, tradycyjnych ciast drożdżowych. Konkurs polega na upieczeniu pysznego ciasta, które podczas Bab polskich zostanie ocenione przez jury.
Będzie się działo!

Warsztaty

HERBATA W NAJLEPSZYM WYDANIU
Parzenie naprawdę dobrej herbaty to zupełnie co innego, niż umieszczenie w kubku popularnej papierowej torebki z herbacianym proszkiem. Wiecie może, które rodzaje herbat parzy się tzw. białą wodą? Która herbata jest najmocniejsza - English Tea, English Afternoon Tea, English Breakfast Tea, Darjeeling Tea, Ceylon Tea, Assam Tea?
Co, w czym i jak parzymy ma jednak znaczenie. Czy koszyczek w zaparzaczu powinien być porcelanowy, czy może to jednak mit wytworzony przez Anglików?
I jeszcze temat rzeka, czyli dodatki do herbaty. Inne niż cytryna. Podobno herbata doskonale smakuje zaparzona z selerem. Pozostaje jeszcze pigwa, cynamon, goździki, kardamon, kwiat amarantusa i inne dodatki.
Mistrz parzenia herbaty od naszego Partnera Głównego, marki AHMAD TEA, zdradzi niebanalne pomysły na rozgrzewające herbaty.
Będziemy również rozpoznawali herbatę po zapachu, bo na końcu imprezy na chętnych czeka konkurs z super nagrodą. A jest czego się uczyć - czarna porzeczka, jabłko, morela, mango, cytryna i limonka, wanilia, brzoskwinia i passiflora, truskawka.
I jeszcze herbaty zielone. I czarne! I napary z ziołami, np. rumianek i trawa cytrynowa, rooibos i cynamon, dzika róża i wiśnia.
Marka porcelany Karolina zaprezentuje swe ekskluzywne serwisy do herbaty i kawy. Wszystko ozdobią kwiaty i owoce z Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach.
Najlepsza herbata w najlepszej polskiej porcelanie, wśród rzeźb (bo warsztaty odbędą się w galerii na pierwszym piętrze CPK) i jesiennych kwiatów, które przyjadą z rynku hurtowego w Broniszach.
Ahmad Tea London to symbol najlepszych herbat, które powstają dzięki wiedzy i doświadczeniu rodziny, od lat czuwającej nad każdym etapem ich produkcji: od momentu uprawy do chwili dystrybucji. Wysoko wykwalifikowani kiperzy herbaciani tworzą wyszukane i wyrafinowane mieszanki, a szczegółowa kontrola gwarantuje utrzymanie najwyższej jakości w każdej filiżance.
Na przestrzeni lat szerzona przez firmę misja kultywowania ceremonii picia herbaty, zaowocowała rozpoznawalnością marki, a w efekcie obecnością w ponad 70 krajach, na 6 kontynentach. W Polsce herbaty Ahmad Tea London są dostępne od 1997 roku. Przez ten czas wśród koneserów zyskały opinię doskonałych mieszanek, a grono ich miłośników nieustannie rośnie.
Więcej informacji o marce znaleźć można na stronie link

Prowadzenie:
- Ahmad Tea, link

Godziny zajęć
12.30-13.30 - grupa 1

KALIGRAFIA
Nauka kaligrafii dla początkujących i tych już odrobinę zaawansowanych. Ćwiczymy litery tzw. pisma angielskiego (kursywy). Jest to mocno pochylony styl pisania o bardzo regularnym rytmie i minuskułach. Linia pisma jest elastyczna i bez przerw. Litery ozdabia się wersalikami, przez co są szalenie eleganckie. Pismo idealne do używania na wszelkiego rodzaju zaproszeniach, czy podziękowaniach.
Podczas zajęć poznamy też elementy kaligrafii, np. czym jest linia pisma, jak prowadzić stalówkę, jak rysować wersaliki? Dlaczego, inaczej niż w druku, nie wszystkie litery mają jednakową wysokość? Wbrew pozorom w dobrej kaligrafii czytelność powinna górować nad ozdobnością.
Po co kaligrafia w XXI wieku?
Uczy cierpliwości, spokoju. W powolnym kreśleniu liter zwykłą stalówką maczaną w atramencie kryje się magia. Kaligrafia kształtuje wyobraźnię i skupia uwagę.

Prowadzenie:
- Barbara Wiktorowska, Archiwum PAN
- Grzegorz Barasiński, Szkoła Kaligrafii, link

Zajęcia odbędą się w oddzielnej sali, w grupach liczących maksimum 20 osób. Przeznaczone są dla osób od 15 roku życia. Każda z grup przez 1,5 godziny zapoznaje się z kaligrafią. Dalsza nauka zależy już od indywidualnych chęci.
Udostępniamy narzędzia do nauki kaligrafii. Podczas imprezy będzie można również zakupić stalówki, pisaki i inne rzeczy niezbędne dla adeptów tej sztuki. Łącznie ze świetnymi zeszytami ćwiczeń, doskonałymi np. dla dzieci.

Godziny zajęć
10.30-12.00 - grupa 1
12.30-14.00 - grupa 2
14.30-16.00 - grupa 3
16.15-17.45 - grupa 4

NAUKA HAFTU
Tak, właśnie haftu! Bo haft ma sens. Nic nie może równać się z podarowaniem własnoręcznie wyhaftowanej serwetki, czy obrazka. To nie tylko ładny wzór, ale i godziny pracy, którą kogoś obdarujemy. Bywa, że po latach już nie ma między nami tych, którzy wykonali serwetkę, obrazek, czy też inny haft. Ale pozostaje coś, w co włożyli swe starania, emocje, nadzieje.
Nauczymy się podstawowych wzorów haftu kurpiowskiego. Będzie również ogólnie o hafcie, o tym po czym poznać dobry haft, od czego zacząć naukę, jakie wzory, płótno. Można spróbować swych sił z igłą i mnóstwem kolorowych nici. Wbrew pozorom takie umiejętności przydają się.
Pani Czesława Kaczyńska, mistrzyni która warszawiaków nauczy haftu z Puszczy Zielonej, mówi o sobie „Bardzo się cieszę jak coś nowego wymyślę, jakiś wzór nowy". Radość i pasja mają w życiu duże znaczenie. Trzeba tylko poszukać czegoś, co naprawdę się lubi. Lubicie haft? Niekoniecznie...? A w ogóle próbowaliście?

Prowadzenie
Haft kurpiowski zaprezentują oraz nad uczniami czuwać będą dwie rodowite Kurpsianki, bo właśnie tak Kurpie mówią o sobie.
Czesława Kaczyńska - mistrzyni haftu i wycinanek, prezes regionalnego, kurpiowskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych
Krystyna Świder, która nie tylko haftuje, ale też perfekcyjnie posługuje się szydełkiem
Sztukę haftu zaprezentują specjaliści z łódzkiej Fabryki Nici „Ariadna". link
Będzie można obejrzeć, a może i zakupić serwety, serwetki, bieżniki. No i nici, katalogi, wzory! Przewidujemy stoisko jednej z najlepszych warszawskich pasmanterii. Takie sklepy przecież mamy w Warszawie, na dodatek one doskonale sobie radzą.

Godziny zajęć
10.00-11.30 - grupa 1
11.45-14.45 - grupa 2
15.00-16.30 - grupa 3
16.45-18.15 - grupa 4

PIĘKNO NA CO DZIEŃ - KULTURA STOŁU, KWIATY, PORCELANA... I UROK SECESJI

Na te warsztaty zapraszamy do Księgarni Cafe-Klubu „Między Wierszami" przy ul. Grochowskiej 288, czyli ok. 700 metrów od budynku CPK.
Księgarnia nie tylko posiada doskonale dobrane książki, ale też nastrojową salę restauracyjną. Całość mieści się w kamienicy z początku XX wieku. To właśnie tam, na pierwszym piętrze, odbędzie się nasze spotkanie.
Motywem przewodnim będzie kultura stołu, nazwy i przeznaczenie naczyń stołowych. Żardiniera z kabaretem pójdą grać w kokilkę! Czym różni się serwantka od serwatki, do czego służyły bieliźniarka i etażerka. Jak wyglądają koziołki, serwetniki, bulionówki, konfiturówki, patery klosze, owocarki, teryny.
Jak elegancko i bez zadęcia podać śniadanie lub nakryć do podwieczorku? Bądź na poziomie, wyróżnij się z tłumu. Ma być właśnie o pięknie na co dzień. Bez zadęcia i fanfaronady. Pomoże nam w tym marka porcelany, szczycąca się 150-letnią tradycją - Karolina z Jaworzyny Śląskiej link

Po czym poznać dobrą jakościowo porcelanę?
Filiżanki do kawy, herbaty, espresso.
W czym podać sajgonki lub zestaw wegańskich potraw.
Jak ładnie nakryć do podwieczorku?
Kwiaty i inne dekoracje stołu. Wbrew pozorom to wcale nie jest łatwe! Tajniki elegancji przybliży florystyka z kwiaciarni Biała Kokarda link
O kulturze stołu i fascynującym świecie secesji (Belle époque) opowie Muzeum Mazowieckie w Płocku.
1. Co to jest i do czego służyło?
Opowieść o przedmiotach codziennych końca XIX wieku. Czy wiesz, że, ówcześnie, przy uroczystych okazjach na stole mogło leżeć nawet sto rodzajów sztućców? Jak wyglądały: widelec do chleba, łopatka do kawioru czy nóż do masła? Czego można było spodziewać się po naczyniu w kształcie pszczoły?
2. Codzienne - niezwykłe
Po spojrzeniu na salon urządzony modnymi sprzętami secesyjnymi, oczywiste staje się dlaczego tę epokę nazywano belle époque. Zapomniane formy przedmiotów i sprzętów domowych. Do czego służyła szafa wyglądem przypominająca konfesjonał albo jaki rodzaj mebla krył się pod określeniem „niemy kelner"?
3. Belle époque czyli piękno udomowione.
Wnętrza XIX/ XX wieku, urządzone zgodnie z zasadą jednolitości stylu. Zwyczaje panujące w jadalni, salonie, buduarze. Czy wiesz skąd wzięło się powiedzenie „siedzieć na szarym końcu"?
4. Na gorąco!
Opowieść o materiałach ceramicznych, szkle, nowatorskich technikach końca XIX w. Platery i inne szlachetne materiały.
Prowadzenie
Mistrzami ceremonii będą:
- specjaliści z Muzeum Mazowieckiego w Płocku link
- przedstawiciele Zakładów Porcelany Stołowej „Karolina" link
- panowie z Ahmad Tea link

Godziny zajęć
10.30-12.00 - grupa 1
12.30-14.00 - grupa 2
14.30-16.00 - grupa 3
16.15-17.45 - grupa 4

BUKIETY, KWIATY I DEKORACJE W DOMU
Pragniemy namówić Państwa do tego, aby w Waszych domach częściej gościły kwiaty. Niekoniecznie wyłącznie z okazji imienin, urodzin, kolejnych rocznic ślubu. Otoczenie w którym na co dzień przebywamy ma kolosalne znaczenie dla naszego psychicznego samopoczucia. Kolory, zapach, ład przestrzeni (nie mylić z pedantycznym porządkiem) zdecydowanie pomagają uporządkować głowę. Z kwiatami naprawdę żyje się przyjemniej.
I to wcale nie muszą być egzotyczne rośliny. Nie zawsze też powinny to być róże. Zostawmy je na wyjątkowe okazje.
Warsztaty, które poprowadzi florystyka z kwiaciarni „Biała kokarda", nawet zatwardziałym laikom przybliżą tajniki tworzenia bukietów. Zwykłych bukietów do ustawienia w domu. Bez sztucznych dodatków, celofanów i kolorowych papierów.
Po prostu i aż kwiaty!
Nauczymy Państwa w jaki sposób i jakimi kwiatami ozdobić pokój dzienny, co może znaleźć się w sypialni. Po czym rozpoznać świeżość kwiatów?
Nauka o kwiatach i dekoracjach jest oczywiście darmowa. Przewidujemy jedynie niewielką opłatę za zakup materiału do nauki, czyli kwiatów. Po zajęciach każdy uczestnik może zabrać do domu stworzony przez siebie bukiet.
Stawiamy na tanie, ładne, popularne gatunki oraz niebanalne pomysły. Szczegóły warsztatów, wraz z kosztem kwiatów po 28 sierpnia, na stronie link

Prowadzenie:
- florystyka z kwiaciarni Biała Kokarda link
- florystyka z Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach link

Godziny zajęć
11.00-12.00 - grupa 1
12.30-13.30 - grupa 2
14.00-15.00 - grupa 3
15.30-16.30 - grupa 4
17.00-18.00 - grupa 5

WYKŁADY

Wykład nr 1
godz. 11.30, sala widowiskowa
Tytuł: Wrotycz na niepogodę oraz inne zioła dla mniej lub bardziej zaawansowanych.
Wystąpi: Kamila Kuźniewska, Gospodarstwo Ogrodnicze Gumowscy link
Będzie o ziołach, kwiatach i trawach. O ich niestandardowych zastosowaniach i właściwościach.
Wrotycz pachnie kamforą. Bukiety z suszonego wrotyczu odstraszą komary, muchy, meszki. Jest coraz częściej stosowanym środkiem na przeziębienia i grypy. Inny z kolei pomysł na to zioło miał twórca marki Jack Daniels Tennessee Whisky, który uwielbiał swój napój podany z cukrem i liśćmi wrotyczu.
Będzie też o amarantusie kulistym, czyli o gomfrenie kulistej tajskiej. Napój z amarantusa pomoże zwalczyć stres i obniży poziom cholesterolu. Jest to roślina zawierająca dwa razy więcej wapnia niż mleko. Kwiaty gomfreny bogate są w witaminę A, witaminę E, minerały: german, selen, żelazo, cynk, wapń, mangan i potas.
No i trawy, trawiszcza szeleszczące pod oknami. Warto je sadzić - są ładne, ptaki nakarmią, a ich zieleń, brąz i szum uspokajają.
Przystonia włosowata - różowy akcent na jesień. Trawa, która na jesieni zaczyna zjawiskowo kwitnąć na różowo, a jej puszyste kwiatostany przypominają watę cukrową.

Wykład nr 2
godz. 12.30, sala widowiskowa
Tytuł: Utrzymajmy tradycję w cukiernictwie. Rzecz o polskiej słodkiej klasyce.
Wystąpi: Wojciech Hoduń, prezes Cechu Rzemiosł Spożywczych, który na co dzień prowadzi jedną z najlepszych na Starówce lodziarni (tę tuż przy Barbakanie)
Przed wojną ceniono polskie cukiernictwo, szczególnie torty, które były inne niż obecnie nam znane. Bardziej wytworne, zamiast mąki używano np. mielonych orzechów. Europejczycy lubili też nasze ciasta drożdżowe i serniki.
Mówiąc o tradycji mamy na myśli przełom XIX/XX wieku, czasy Dwudziestolecia i okres socjalizmu, kiedy może i bywało różnie, jednak ciasta powstawały bez szkodliwych proszków, spulchniaczy i różnych E-coś tam. Liczyła się jakość.

Wykład nr 3
godz. 13.30, sala widowiskowa
Tytuł: Belle époque czyli piękno udomowione
Wystąpi: Agnieszka Kaniewska - Płocieniak - kustosz, w Muzeum Mazowieckim w Płocku link
Jedno z najstarszych muzeów w Polsce! Powstało już w 1821r. Znane w świecie jako „muzeum secesji", jedyne takie w Polsce. To tu można zobaczyć 10 wnętrz mieszczańskich z końca XIX i początku XX wieku. W Płocku kochają secesję i art deco. Przyjadą, aby opowiedzieć o jej uroku.
Opowiedzą na przykład o zwyczajach panujących w jadalni, salonie, buduarze. Skąd wzięło się powiedzenie „siedzieć na szarym końcu"? Albo, ile szuflad powinna mieć bieliźniarka? A dlaczego salonowe meble musiały zawierać lustra? A dlaczego gotowalnia stała w sypialni?
Secesja celebrowała piękno w życiu codziennym. W żadnej innej epoce przedmioty codziennego użytku nie były tak wycyzelowane i perfekcyjne.
Czy wiecie skąd wzięło się powiedzenie „siedzieć na szarym końcu"? Albo, ile szuflad powinna mieć bieliźniarka? A dlaczego salonowe meble musiały zawierać lustra? A dlaczego gotowalnia stała w sypialni?
Z drugiej strony belle époque to był „czas przed burzą". Ostatni moment spokojnej i lekko drętwej Europy. Paradoksalnie obecnie wszystko co „secesyjne" osiąga na aukcjach zawrotne ceny.

Wykład nr 4
godz. 14.30, sala widowiskowa
Tytuł: Jak żyć, aby być szczęśliwym? Pomysły sprzed lat, bo przecież dawniej ludzie też chcieli być szczęśliwi!
Wystąpi: dr Hanna Krajewska, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, wieloletnia dyrektor Archiwum PAN
Opowieść o ...Hildegardzie, Elżbiecie Łokietkównie, Elżbiecie Rakuszance i Marii Skłodowskiej-Curie. Każda z nich potrafiła wykorzystać w życiu swe atuty. Naszą Marię Skłodowską można by porównać co najmniej z takim Stevenem Hawkingiem... Elżbieta Łokietkówna kochała pięknie wyglądać, to właśnie ona wymyśliła „wodę królowej Węgier", czyi pierwsze europejskie perfumy.
A Rakuszanka? Hmm nie bez powodu nazywano ją matką królów.
Pani Hanna Krajewska posiada dar barwnego i wciągającego opowiadania. Z jej wykładu poznamy pomysły na dobre życie przed wiekami. Wiele z nich okaże się zaskakująco aktualnymi!

Wykład nr 5
godz. 16.30, sala widowiskowa
Tytuł: Mindfulness
Wystąpi: Wojciech Eichelberger - psycholog, psychoterapeuta i pisarz

Pan Wojciech tak mówi o mindfulness „jest to umysł zaangażowany, pełen tego, co aktualnie jest jego udziałem". Obecny i świadomy tego, co tu i teraz się z nim i co się jemu przydarzy. Gdy ćwiczymy o typu techniki zmienia się nam życie. Bardzo prostymi technikami możemy odzyskać poczucie kontaktu z życiem i z sobą. Możemy odzyskać satysfakcję tego, że żyjemy. Aby ćwiczyć maindfulness nie trzeba udawać się w odosobnienie, chociaż bywa to przydatne. Możemy tę technikę ćwiczyć codziennie, podczas zwykłego życia.
Angażować naszą uwagę i obecność we wszystko co robimy. Cokolwiek to jest. Jeśli odpoczywamy to odpoczywamy, jeśli pracujemy, to tylko pracujemy, jeśli kogoś słuchamy, to tylko słuchamy, jeśli z kimś rozmawiamy, to jesteśmy tylko tu i teraz.
Wszystko co robimy może być robione w stanie rozproszenia, pośpiechu i braku naszej obecności w tym co się teraz dzieje. Jeśli nauczymy się „być bardziej mindful", bardziej obecni umysłem w naszym własnym życiu, wszystko będzie miało zupełnie inną jakość Wypowiedzi naszego prelegenta można posłuchać TUTAJ link

Jeśli chcą Państwo zapisać się na któryś z naszych warsztatów, prosimy o email na adres: kontakt@babypolskie.pl
Szczegóły i zapisy na stronie: link
Jednak ci wszyscy, którzy wolą tradycyjnie, mogą oczywiście pisać. Odpowiemy bardzo szybko!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Południe lub w kategoriach: spotkanie warsztaty wykład inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧