Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jelczem w Himalaje - opowieść dokumentalisty

Jelczem w Himalaje - opowieść dokumentalisty
📅 Data: środa, 05 września 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Południk Zero ul. Wilcza 25 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wielkie przygody miewają proste początki. Mirek Wiśniewski rozpoczął swoją odwożąc do domu Andrzeja Zawadę - spoiwo polskiego środowiska wspinaczy wysokogórskich lat 70. ubiegłego wieku. Kilka miesięcy później spod Kolumny Zygmunta aż do stóp najwyższych gór świata prowadził samochód marki Jelcz wypełniony sprzętem alpinistycznym oraz towarami na przemyt, które były realnym źródłem utrzymania wyprawy.

Wiśniewski przeprowadził Jelcza zwanego “Gucią” przez 11 granic pokonując 40 tysięcy kilometrów. Na końcu podróży była baza pod Everestem, skąd wyruszyła narodowa wyprawa, która po raz pierwszy zimą 1974 roku zdobyła Lhotse (8516 m.n.p.m.). W 1979 roku Wiśniewski pokonał trasę raz jeszcze wioząc zaopatrzenie na kolejną wielką wyprawę - pierwszy udany zimowy atak na Mount Everest (8848 m.n.p.m.).

Tak rozpoczęła się wielka przygoda Mirka Wiśniewskiego -dokumentalisty pierwszych zimowych osiągnięć „lodowych wojowników” w Himalajach. Wiśniewski uczestniczył w wyprawach jako kierowca i lekarz, ale przede wszystkim fotograf. Przywiózł zbiór unikalnych zdjęć zatrzymujących chwile, w których kontakt człowieka z przyrodą jest szczególnie bliski. Po mistrzowsku oddał naturę Himalajów wraz z ich niedostępnością, subtelną grą barw, niepowtarzalną formą skał i lodu, oraz upór ludzi skorych do podjęcia ogromnego ryzyka, ich codzienne zmaganie się z własnymi ciałami, przyjaźnie wystawione na najwyższe próby.

Słuchając Mirka Wiśniewskiego, dowiecie się jak przeprowadzić 22 tonowego Jelcza przez rozpadający się most na granicy pomiędzy Armenią a Persją oraz do czego w mechanice samochodowej może służyć aspiryna. Usłyszycie historię o zamieszkującym Himalaje yeti. Usłyszycie jak Polacy wymyślili himalaizm zimowy i jak silne była ich miłość do gór i do wolności. Usłyszycie głos vagabundy wiedzionego pasją, który wyrwał się z ponurej rzeczywistości PRL-u, aby udokumentować najważniejszy moment w historii polskich wspinaczek wysokogórskich.

Opowiada Mirek Wiśniewski, moderuje i pyta Konrad Czubaj.

***​
Archiwum Mirka Wiśniewskiego obejmuje ponad 10 000 negatywów, slajdów, dokumentów, pamiątek oraz starych wydruków fotograficznych.

Dużą część tych materiałów pokażemy na wystawie Mirka Wiśniewskiego poświęconej tym wydarzeniom jesienią 2019 roku w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Głównym założeniem ekspozycji jest pokazanie fotografii niepublikowanych, odszukanych wśród przepastnego zbioru negatywów oraz obecnie przygotowywanych materiałów filmowych będących zapisem opowieści Wiśniewskiego jako jednego z nielicznych żyjących jeszcze uczestników pierwszych zimowych wypraw w Himalaje.

Niestety czasy poprzedniego ustroju nie sprzyjały właściwemu przechowywaniu i konserwacji materiałów fotograficznych. Duża ich część wymaga profesjonalnego opracowania, konserwacji i digitalizacji. Negatywy przetrzymywane były przez długi czas w trudnych warunkach, niektóre pokrywa gruba warstwa kurzu, inne zaatakowane zostały przez pleśń oraz grzyby, są wśród nich również takie, które w wyniku złego przechowywania uległy zażółceniu.

Aby przyszłoroczna wystawa mogła dojść do skutku w zaplanowanym kształcie archiwum wymaga natychmiastowej opieki, co generuje znaczne koszty. W związku z tym za pośrednictwem portalu crowdfundingowego zrzutka.pl trwa zbiórka funduszy na ratowanie archiwum Mirka Wiśniewskiego przed ostatecznym zniszczeniem i trwałym zapomnieniem.

Strona akcji jest dostępna pod adresem link

Archiwum poddane odpowiedniemu przygotowaniu stanie się fundamentem dla przygotowywanej przy współpracy z DSH wystawy, a przede wszystkim świadectwem niezmiernie ciekawego okresu w historii kraju oraz inspiracją dla kolejnych pokoleń himalaistów, podróżników i fotografów.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: slajdowisko spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę