Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Podróż Karakorum Highway i Poza Trasą - wystawa Łukasza Odzimka

Podróż Karakorum Highway i Poza Trasą - wystawa Łukasza Odzimka
📅 Data: czwartek, 6 września 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


6 września 2018 r., o godz. 18.00, zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Łukasza Odzimka "Podróż Karakorum Highway i Poza Trasą". Lukasz Odzimek

Podróżowanie po północnym Pakistanie to wielka podróżnicza uczta. To w tym rejonie znajduje się "królowa podróży" i ósmy cud świata - trasa Karakorum Highway (KKH).
Podróżując KKH bez większego przygotowania kondycyjnego pokonujemy obszar Karakorum od stolicy kraju Islamabadu aż po granicę z Chinami. Cała podróż jest wspaniałym miejscem do fotografii krajobrazowej oraz górskiej. Ilość miejsc, szczytów i dolin godnych sfotografowania nie ma sobie równych w świecie.

KKH przecina pasmo Karakorum, wijąc i meandrując zakusami Indusu aż do na granicy pakistańsko-chińskiej. To tam na na wysokości 4 693 m n.p.m. znajduje się Przełęcz Khunjerab będąca pakistańskim kontrolnym punktem granicznym z Chinami. Karakorum Highway zapewnia dostęp do pięciu z 14 światowych ośmiotysięczników przy dobrej pogodzie w oddali można ujrzeć i sfotografować także lśniące lodowce, koronkowe śnieżne granie, mroczne wąwozy i nawisy skalne. Na znacznym jej odcinku widać niemal pionowe góry które pną się do wysokości siedmiu tysięcy metrów przekuwając zazwyczaj błękitne niebo. Podróż często odbywa się drogą wykutą w pionowych ścianach doliny, po licznych mostach ale także płaskowyżem gdzie spotkać można jaki oraz pola kwiatów i zbóż.

Pokonując trasę KKH warto również zboczyć i wybrać się Poza Trasę. Kilka odnóg KKH prowadzi do równie spektakularnych rejonów Karakorum. Jednym z nich jest droga do Fairy Meadow, w którym czuć oddech, widać piękno ale i tragizm masywu Nanga Parbat. Inna piękna widokowo trasa prowadzi do miasta Skardu, głównego miasta krainy zwanej Baltistan. To krajobraz olbrzymiej półpustyni który srebrzy się świeżym śniegiem i malowniczymi górami szerokich dolin. Na wschodzie Baltistanu znajduje się pakistański Tybet, spotkać w nim można mieszkańców podobnych do tych w Nepalu, Tybecie czy Indiach. Na zachód od KKH w rejonie miasta Citral tuz przy granicy z Afganistanem, zamieszkują wyjątkowi ludzie - Kalasze. Od wieków byli Oni izolowani, co miało i dobroczynny wpływ na ich kulturę - izolacja pomogła im w zachowaniu własnych tradycji, kultury i obyczajów. Kobiety Kalaszy chodzą na co dzień ubrane w tradycyjne stroje: długie czarne suknie bogato zdobione kolorowymi haftami i przepasane kolorową, ręcznie plecioną szarfą.

Pakistan to dla osoby kochającej otwarte przestrzenie i górskie krajobrazy fascynujący kraj. Niemal każdy kto zna Pakistan z podróży potwierdzi, iż jest on jednym z najbardziej niezwykłych krajów naszej planety. Na większości całej trasy KKH piękne widoki odejmują mowę. Zdarza się iż po plecach przebiega dreszcz emocji to jedyna tak urozmaicona wysokogórska trasa w świecie i właśnie dlatego KKH przyciąga, kusi i przywołuje o każdej porze roku.

Lukasz Odzimek - absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie i Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Club100, klubu osób które odwiedziły 100+ niepodległych krajów świata.
"Podróże to pozytywny nałóg którego każdemu życzę. Tę pasję odkryłem ponad 20 lat temu, do dziś udało mi się odwiedzić, większość krajów Afryki i Azji. Podróżuje do mniej oczywistych ale bardziej autentycznych miejsc. Nazywam je Poza Trasą. Tak tez nazwałem swoją stronę link, klub oraz stowarzyszenie podróżników Poza Trasą. Poza Trasą ułatwia poznawanie i planowanie wspólnych wypraw. Na jego łamach dzielimy się relacjami oraz zdjęciami z podróży, informacją, zachęcamy do podróżowania oraz inspirujemy innych"
Łukasz Odzimek

Sponsor wystawy: pozatrasa.pl
Kuratorka wystawy: Karolina Krzywicka

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧