Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Koncert Gan Eden

Koncert Gan Eden
📅 Data: czwartek, 06 września 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Północ, Muzeum Warszawskiej Pragi ul. Targowa 50/52 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Koncert Gan Eden to muzyczna opowieść o wyjątkowym miejscu, jakim było Sanatorium im. Medema, działające w latach latach 1926–1942 w podwarszawskim Miedzeszynie. Koncert poprowadzi Paweł Szamburski, a wraz z nim wystąpią: Maurycy Idzikowski, Piotr Janiec, Radosław Polakowski i Bartek Nazaruk.

Muzyka została skomponowana specjalnie dla projektu „GAN EDEN–RAJ? Sanatorium im. Medema w Miedzeszynie”.

Koncert upamiętnia wychowanków i opiekunów Sanatorium. Ze względu na jego charakter prosimy o punktualne przybycie.
Wstęp wolny.

- - - -
O Sanatorium i projekcie:
Paweł Szamburski o koncercie: „Gan Eden to koncepcja specjalna, powołana do życia we współpracy z Andrzejem Rukowiczem. Autorska muzyka wsparta początkowo na solowym klarnecie, z czasem rozwija się do ekstatycznego wybuchu klezmerskiej żywiołowości. Całość kompozycji wspiera zespół złożony z klarnetu, trąbki, tuby, akordeonu oraz perkusji”.

Gan Eden to projekt upamiętniający Sanatorium im. Medema w Miedzeszynie, które zostało założone staraniami działaczy Bundu w 1926. Sanatorium otaczało opieką przede wszystkim dzieci żydowskie, ale ze względu na swój świecki charakter pomagała również dzieciom narodowości polskiej. W ciągu 16 lat Sanatorium pomogło 10 000 dzieci.

Placówka była znana na całym świecie ze względu na prowadzony w niej innowacyjny program wychowawczy i edukacyjny. Dzieciom udzielano swoistej autonomii, na zasadach samorządności współdecydowały z dorosłymi o losach sanatorium.

Latem 1942 zlikwidowano falenickie getto, a wraz z nim placówkę. Wychowanków i opiekunów wywieziono do Treblinki.

Projekt Gan Eden został zainicjowany w 2016. Współtworzy go wiele osób i nie sposób ich wszystkich wymienić, dlatego poniżej znajduje się lista instytucji dzięki którym odbędzie się koncert 6 września 2018 przy Targowej: Muzeum Warszawskiej Pragi, Fundacja Europejski Instytut Kultury, Agencja PR Profeina, Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita, Kinokawiarnia Stacja Falenica, Dotknięcie Linii.

- - - -
Podczas koncertu wystąpią:

Paweł Szamburski
Klarnecista i kompozytor. Jeden z liderów polskiej sceny improwizowanej. Związany ze środowiskiem LadoABC. Współtworzy wiele bardzo ważnych formacje muzycznych, np. Cukunt, SzaZa, Bastarda, Lost Education, kwartet klarnetowy Ircha. W swoich kompozycjach łączy różne style i tradycje, choć najbardziej wyrazistym nawiązaniem jest muzyka klezmerska. Bezustannie improwizuje i eksperymentuje. Porusza się w obszarze interdyscyplinarnym, komponując dla teatru, kina, słuchowisk, współczesnego teatru tańca. Lider Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej (m.in. Cicha, Masecki, Młynarski). Wydał kilkanaście albumów, z powodzeniem koncertuje w kraju i za granicą.

Maurycy Idzikowski
Trębacz. Jedna z najbarwniejszych postaci na warszawskiej scenie. Grał w bigbandach, w wielu zespołach, współpracował z Michałem Jarosem, Marcinem Maseckim, Mitch & Mitch. Jak powiedział o nim kolega, inny trębacz: „grał wszędzie przynajmniej raz”. To dźwięk jego trąbki słyszymy w filmie „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego.

Piotr Janiec, Radosław Polakowski i Bartek Nazaruk
To niezwykle utalentowani muzycy wywodzący się z sejneńskiego pogranicza, współpracowali z Klezmerską Orkiestrą Teatru Sejneńskiego. Dziś tworzą w Warszawie grając aktywnie w wielu zespołach m.in. Pablopavo i Ludziki (Radek Polakowski), Bum Bum Orkestar (Piotr Janiec), Kayah Transoriental Orchestra, Daga Dana, Zakopower (Bartek Nazaruk) i wielu innych.

Piotr Janiec, tubista, silnie związany z muzyką klezmerską. Uczestnik projektu Tratwa muzykantów pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami. Obecnie w zespole Bum Bum Orkestar. Gra w Polsce i poza granicami.

Radek Polakowski, akordeonista, grający również na innych instrumentach. Uczestnik wielu formacji muzycznych (Tricphonix Big Band, aktualnie Pablopavo i Ludziki).

Bartek Nazaruk, perkusista, pedagog. Absolwent Instytutu Jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach. Grał m.in. z Leszkiem Możdżerem, Kayah, Urszulą Dudziak, Natalią Nikiel. Członek zespołu Zakopower.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Północ lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę