Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

"Boundary". Pokaz filmu Nontawata Numbenchapola

"Boundary". Pokaz filmu Nontawata Numbenchapola
📅 Data: czwartek, 6 września 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum nad Wisłą ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na pokaz filmu Nontawata Numbenchapola „Boundary”.
Wszystko zaczęło się podczas kryzysu politycznego w Tajlandii w 2010 roku. Ludzie w Bangkoku inaczej patrzyli na protest „czerwonych koszul”. Pracowałem przy lokalnej produkcji filmowej. Na planie poznałem Aoda, młodego mężczyznę z Sisaket, północno-wschodniej prowincji Tajlandii graniczącej z Kambodżą i świątynią Preah Vihear. Aod znał khmerski. Podczas służby wojskowej został wysłany na południe do walki z separatystami, a w 2010 roku do Bangkoku do zwalczania demonstrantów sympatyzujących z „czerwonymi koszulami”. Po zwolnieniu z armii wrócił do rodzinnej miejscowości. Jako bangkokijczyk chcę zrozumieć ludzi żyjących w samym ognisku konfliktu. Z tego powodu pojechałem za Aodem do jego miasta rodzinnego i nakręciłem ten film.

Przed konfliktem o granicę ludzie w tym regionie żyli spokojnie. Konflikt odnowił się podczas tarć politycznych w Tajlandii. W Bangkoku były protesty w tej sprawie. Nie wiem czy protestujący chcieli zająć świątynię, czy tylko zaatakować swoich przeciwników politycznych.

Granica to umowna linia, którą wyznaczyliśmy, żeby rozgrodzić teren. Spory graniczne zdarzają się wszędzie na świecie. Wierzę, że ludzie żyjący po obu stronach granicy są tacy sami. Przynależą do tej samej kultury, języka i tradycji, lecz z powodów politycznych, a także wielu innych, wytyczono tę granicę, aby ich od siebie odseparować.

Film zrealizowałem, żeby wyrazić swoje stanowisko w sprawie granicy – nie tylko tej rozumianej terytorialnie, ale też granic klasowych, granicy między życiem i śmiercią, szczęściem i smutkiem.

Nontawat Numbenchapol

„Boundary” (Granica) / Tajlandia, Kambodża, Francja (2013) / 96 min

fot.: kadr z filmu "Boundary"

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Adoptuj flaminga! ❤️