Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Czwartek z Kawalerią

Czwartek z Kawalerią
📅 Data: czwartek, 27 września 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa Oddział Muzeum Łazienki Królewskie i Stowarzyszenie Szwadron Jazdy RP zaprasza do udziału w wydarzeniach z cyklu „Koń jaki jest, każdy widzi”. Cykl wydarzeń to przede wszystkim spotkania, prelekcje i pokazy. Cykl wydarzeń będzie ukazywał historię konia i jego udział w historii ludzkości.🐴

➡ Miejscem spotkań: Powozownia – Stajnie Kubickiego.
➡ Wstęp wolny
➡ co drugi czwartek godz. 17.00-19.00

🔵 spotkanie: 27.09.2018, godz.17.00.
Spotkanie poprowadzi: Ula Kowalczuk, autorka książki, która to właśnie będzie tematem spotkania: "Koń jaki jest, każdy widzi - czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów"

Przysłów i powiedzeń związanych z końmi, czyli konizmów, używają niemal wszyscy. Powszechne stały się wyrażenia: dajemy "konia z rzędem", mamy "końskie zdrowie", jesteśmy "kuci na cztery nogi", potrafimy "stanąć dęba", zażywamy "końską dawkę" leków, stajemy "w szranki", otaczają nas "konie mechaniczne", "dosiadamy swojego konika", "znają się jak łyse konie" czy "wygrali tę potyczkę w cuglach".

W książce "Koń jaki jest, każdy widzi - czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów" Ula Kowalczuk zebrała ponad 500 konizmów, 300 z nich opisała i skomentowała przez pryzmat zarówno historii, jak i wiedzy o koniach. W krótkie felietony wplotła też swoje życiowe przemyślenia o dniu codziennym i pracy zawodowej. Niektóre dawne porzekadła, wyrażone jakże miłym dla ucha, archaicznym językiem, wymagały objaśnienia (np. "Upominek jak żmudzinek, jak fryz oracya" - to dawny komentarz do drobnego upominku, któremu towarzyszy nadęta mowa). W niektórych, przy tej okazji, pojawia się niespodziewanie nowy, współczesny sens (np.: "Konia tanio nie ceń, króla o mało nie proś" - czyli gdy masz sposobność, proś o wiele). Inne, znane każdemu, nabierają nowych odcieni, gdy spojrzeć na nie w świetle tego, co dziś wiemy o koniach (np. "końskie zdrowie").

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę