Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Syberyjska „Ziemia Obiecana” – Wissarion i Kościół Ostatniego Testamentu

Syberyjska „Ziemia Obiecana” – Wissarion i Kościół Ostatniego Testamentu
📅 Data: czwartek, 27 września 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Pracownia Duży Pokój, ul. Warecka 4/6 (wejście od ul. Kubusia Puchatka) (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Na południu Kraju Krasnojarskiego w kilku wioskach w tajdze mieszkają uczniowie Wissariona. Wspólnota ta została założona na początku lat 90. XX wieku przez Siergieja Toropa, który doznał objawienia, iż jest reinkarnacją Chrystusa i przyjął imię Wissarion. Wspólnota rozwija się nieprzerwanie od ponad 25 lat i wciąż przyciąga do syberyjskiej „Ziemi Obiecanej” tych, którzy pragną wziąć udział w budowie idealnej społeczności – samowystarczalnej, opartej na bliskich, pozbawionych agresji i przemocy relacjach międzyludzkich, żyjącej w harmonii z przyrodą oraz stawiającej rozwój duchowy ponad dobra materialne.

Na podstawie wielomiesięcznych etnograficznych badań terenowych opowiem o tym, kim są ci, którzy postanowili porzucić dotychczasowe życie i zamieszkać w tajdze, żyjąc według nauk Wissariona. Jak wygląda ich codzienność, kim jest Wissarion i co głosi w Ostatnim Testamencie, a także – czy na Syberii jest zimno, czy łatwo spotkać niedźwiedzia (lub UFO), co robią dzieci bez smartfona oraz o szansach przeżycia bez mięsa (i alkoholu) i wody w kranie.

Gość spotkania:
Joanna Urbańczyk
absolwentka filologii angielskiej oraz etnologii i antropologii kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie lektorka angielskiego i studentka sinologii (UW). W latach 2011-2015 na południu Kraju Krasnojarskiego (Rosja) prowadziła badania etnograficzne dotyczące rosyjskiego nowego ruchu religijnego – Kościoła Ostatniego Testamentu.

Wstęp wolny

Podróże z antropologią: Rosja to cykl pięciu spotkań, w trakcie których z perspektywy antropologiczno-podróżniczej przyjrzymy się największemu państwu świata. Podczas prelekcji i pokazów zdjęć zaproszeni goście opowiedzą o miejscach, zjawiskach i wydarzeniach, na które warto zwrócić uwagę, będąc w Rosji i wyjaśnią ich znaczenie w kontekście specyfiki kraju, jego kultur, społeczeństw, religii, tożsamości oraz najnowszej historii. Równolegle do prelekcji, w ramach projektu powstanie strona internetowa na którą złożą się antropologiczno-podróżnicze artykuły wraz z fotografiami.

Spotkanie jest częścią projektu „Podróże z antropologią. Rosja” realizowanego przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, a dofinansowanego ze środków otrzymanych od Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Partnerem projektu jest Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Patronem medialnym projektu jest post-turysta i magazyn Kontynenty.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: slajdowisko spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧