Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Femina | Pisarki na ekrany

Femina | Pisarki na ekrany

reklama
📅 Data: środa, 24 października 2018

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny. FINA, Wałbrzyska 3/5 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Inspirowany twórczością Buñuela surrealistyczny film Piotra Szulkina jest adaptacją powieści Krystyny Kofty. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z pisarką.

Hasło wywoławcze nowego cyklu jest parafrazą znanej zachęty sprzed pół wieku: Piękne dziewczyny na ekrany! Nie odnosi się ona do urody, lecz do potencjału pisarskiego kobiet. Zaledwie ¼ pełnometrażowych filmów fabularnych powstała w ostatnich latach według scenariuszy kobiet, niektóre z nich były adaptacjami i zdobywały ważne nagrody filmowe, jak choćby „Pokot” według powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Obejrzymy adaptacje powieści jako punkt wyjścia do spotkań z pisarkami i rozmów o ich kontakcie z przemysłem filmowym. Filmy te zawsze okazywały się wydarzeniami kulturalnymi, nawet jeśli wywoływały kontrowersje. Zastanowimy się, jak zmieniały się oryginały w toku adaptacji, jak przebiegała współpraca pisarek z filmowcami, co jest przekładalne na język filmu, a co zostaje zawsze własnością literatury.

PROGRAM
🎬 Femina, reż. Piotr Szulkin, 1991, 84 minut
➡️24 października, godz. 19.00 | sala Ziemia Obiecana

Film oparty na motywach powieści „Pawilon” małych drapieżców i scenariuszu Krystyny Kofty. Dzieło Szulkina to obraz erotyczny i polityczny, z elementami surrealizmu, w którym bohaterka pod nieobecność męża i syna porzuca swą codzienność i odwiedza przeszłość – w podróży i w wyobraźni. Bogna (Hanna Dunowska) doświadcza seksualnych przygód, prześladowana przez widmo Stalina i ducha surowej matki. Czy Femina służy powieściom kobiet?

SPOTKANIE
Po projekcji porozmawiamy z Krystyną Koftą o jej współpracy z Piotrem Szulkinem, także przy spektaklu telewizyjnym „Pępowina” oraz jej innych projektach filmowych. Ponadto tematem spotkania będzie najnowsza publikacja autorki („W szczelinach czasu”) oraz miejsce kobiet w kulturze filmowej.

WSTĘP
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film spotkanie


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę