Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wajda. Dzieła wszystkie - "Z biegiem lat, z biegiem dni" cz I. "Kraków 1874"

Wajda. Dzieła wszystkie - "Z biegiem lat, z biegiem dni" cz I. "Kraków 1874"
📅 Data: niedziela, 07 października 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Żoliborz, Kalinowe Serce, ul. Krasińskiego 25 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Serial „Z biegiem lat, z biegiem dni” powstał w 1980 r. w dwa lata po wystawieniu sztuki o takim samym tytule w krakowskim Teatrze Starym w 1978 roku. Ten ośmiogodzinny spektakl został wystawiony przez Wajdę z okazji sześćdziesiątej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Widowisko nawiązywało do szalonych czasów fin de siècle aż do 1914 roku kończącego XIX wiek. Zawierało też liczne aluzje do współczesności przekazywane językiem pozwalającym ominąć cenzurę. Przedstawienie odniosło spektakularny sukces i dlatego reżyser w dwa lata po premierze, w 1980 roku, zdecydował się stworzyć serial, który wyreżyserował wspólnie z Edwardem Kłosińskim.
Jego akcja toczy się w latach 1874 - 1914 i jest opowieścią o losach dwóch krakowskich rodzin – Chomińskich i Dulskich. Serial „Z biegiem lat, z biegiem dni” jest niezwykłą opowieścią przywołującą nastrój i atmosferę Krakowa przełomu wieków poprowadzoną niepowtarzalną ręką mistrza.

Scenariusz, zarówno spektaklu, jak i serialu napisała Joanna Olczak-Ronikier na podstawie utworów pisarzy młodopolskich i międzywojennych m. in. Michała Bałuckiego, Gabrieli Zapolskiej, Jana Augusta Kisielewskiego, Stanisława Przybyszewskiego, Zygmunta Kaweckiego, Juliusza Kaden-Bandrowskiego, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Marii Dąbrowskiej. W serialu, podobnie jak i na deskach Teatru Starego wystąpiła cała plejada polskich aktorów, wśród nich m. in. Izabella Olszewska, Anna Polony, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Bolesław Nowak, Dorota Pomykała, Jerzy Bińczycki, Jerzy Radziwiłowicz, Jerzy Stuhr, Daniel Olbrychski, Jerzy Trela i wielu, wielu innych.

Pierwowzorem dla pierwszego odcinka zatytułowanego „Kraków 1874” była komedia Michała Bałuckiego „Dom Otwarty”.
Bohaterkami tej części są dwie młode kobiety: pani Janina Chomińska - żona urzędnika bankowego i mieszkająca z nią siostra Aniela - zaręczona z Felicjanem Dulskim. Pewnego dnia siostry postanawiają urządzić wieczorek z tańcami. Mają złudną nadzieję, że bal odmieni ich los.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Żoliborz lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę