Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Zielony Jazdów - 26 lipca

Zielony Jazdów - 26 lipca
📅 Data: sobota, 26 lipca 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 10:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zielony Jazdów, ul Jazdów 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


ZIELONY JAZDÓW. Zielony rynek
Weekend 5

Sobota, 26 lipca

10.00 – 20.00 Targi Książki Kulinarnej, Qchnia Artystyczna

Marta Gessler i Qchnia Artystyczna zapraszają na II edycję Targów Książki Kulinarnej - trzydniowego święta łączącego książki i gotowanie. W tym roku wydarzeniu przyświeca hasło EDUKU-JEMY! Które jest wyrazem poszukiwania najlepszych dróg kulinarnego rozwoju.

Program II Targów Książki Kulinarnej - sobota

10.00 – 20.00 Wymiennik magazynu Kuchnia. Część 1. - wymień swoje przetwory na książki kucharskie
10.00 – 20.00 Kulinarny Ogród na dziedzińcu Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski – projekt stworzony przez Martę Gessler oraz Szkółkę Drzew i Krzewów Ozdobnych Grąbczewscy
10.00 – 20.00 Wystawa starych makatek kuchennych stworzona przez Ośrodek Kultury w Działoszynie – Qchnia Artystyczna i księgarnia Pępek sztuki
10.00 – 20.00 Czytelnia czasopism i strefa relaksu – dziedziniec restauracji Qchnia Artystyczna
11.00 "Atrakcje kulinarne Nowej Zelandii", Ilona Zdziech, Pacific Kai
12.00 "Kuchnia azjatycka dla początkujących i zaawansowanych", Magdalena Tomaszewska-Bolałek, wydawnictwo Hanami
13.00 Wydawnictwo Burda zaprasza na spotkanie z Małgorzatą Puzio, autorką książki "O kuchni bez chemii"
14.00 Debata: "Poznawanie przez smakowanie" - o poznawaniu krajów i kultur przez kuchnię z udziałem Macieja A. Brzozowskiego, autora książki "Włosi. Życie to teatr" oraz Juliusza Podolskiego, dziennikarza, autora bloga "Smaczny turysta"
15.30 Spotkanie z Elizą Mórawską, poświęcone jej nowej książce "O jabłkach"
16.30 "Żółte, słomiane i gotowane" - o nieznanych winach opowie Stowarzyszenie Sens Wina 17.00 Wykład Marka Cecuły o nowych kierunkach w projektowaniu porcelany
18.30 Panel "Koniec języka za przewodnika" z udziałem Agaty Godlewskiej, redaktor naczelnej magazynu Food Service, Moniki Brzywczy, redaktor naczelnej magazynu Usta oraz Natalii Sitarskiej i Łukasza Smolińskiego prowadzących blog Tasteaway
19.15 Spotkanie z kuchnią portugalską, Janusz Andrasz, Luzomania Przez całe Targi w Qchni Artystycznej oraz księgarni Pępek Sztuki można będzie oglądać wystawę starych makatek kuchennych zebranych przez Ośrodek Kultury w Działoszynie, zwiedzać ogród kulinarny zaprojektowany i stworzony przez Martę Gessler oraz Szkółkę Drzew i Krzewów Ozdobnych Grąbczewscy, korzystać z czytelni czasopism nie tylko kulinarnych oraz brać udział w licznych konkursach organizowanych przez wystawców.


11.00 – 18.00 Targowisko: Różyc Bazaristan

Instalacja artystyczna Aleksandry Wasilkowskiej "Różyc Bazaristan" polega na przeniesieniu zabudowy powojennych kiosków handlowych z legendarnego Bazaru Różyckiego. Fragment istniejącego targowiska zrekonstruowany na osi Zamku Ujazdowskiego nawiązuje do średniowiecznej relacji Zamku i Podgrodzia, w której Zamki obrastały usługami i drobnym handlem. Spontanicznie rozwijająca się architektura podgrodzia to zalążek współczesnego miasta. Instalacja przed wejściem do Zamku jest zapowiedzią projektu Wasilkowskiej pokazywanego w ramach równolegle toczącej się wystawy SLOW FUTURE.

Tego dnia będzie można kupić m.in.: warzywa, sery kozie, tradycyjne ukraińskie przetwory owocowe, oliwki z Maroka, miody, ziołowe kosmetyki, pasty i przetwory.


14.00 – 16.00 Szachy na trawie – warsztat rodzinny

Prowadzenie: Martyna Sowińska

Podczas interdyscyplinarnych warsztatów poszukamy odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące sztuki gry w szachy. Przede wszystkim jednak poznamy reguły poruszania się na szachownicy i podstawowe debiuty, a także posunięcia taktyczne, które pomogą nam w zamatowaniu przeciwnika. Będziemy świadkami odwiecznego sporu o ojczyznę królewskiej gry, odkryjemy sekrety najsłynniejszych arcymistrzów, a także opanujemy podstawy "szachowego slangu". Jeżeli masz ochotę na niebanalną intelektualną przygodę – dołącz do nas i przekonaj się, że "64 pola szachownicy otwierają w umyśle ogrom możliwości, podobnie jak 32 litery alfabetu w kulturze".

Zachęcamy do zabrania ulubionej szachownicy.

Zapisy e-mail: kontakt@miejscespotkan.waw.pl


16.00 – 18.00 Warsztaty designersko-kulinarne: Alert-śniadaniówki

Prowadzenie: Zuza Sitkowska

Zajęcia praktyczno-techniczne: wspomnienie podstawówki. Zaprojektujemy opakowanie na drugie śniadanie. Wykorzystaj papier, tekturę, tkaninę, sznurki, makulaturę i stwórz ulubioną formę - pudełko, koszyk, worek i plecaczek. Dumnie noś własną śniadaniówkę do szkoły czy pracy. Przekonaj się, że transport kanapek jeszcze nigdy nie był tak estetyczny i łatwy. Według prognoz dziewczyn z Kipi Kasza Eko-śniadaniówki staną się hitem roku szkolnego 2014/2015., nie tylko dla dzieciaków.

Kolektyw Kipi Kasza to praktyczno-techniczny projekt kulinarny i artystyczny. Grupa składa się z czterech dziewczyn, specjalizujących się w różnych dziedzinach twórczych, które nie chcą zamykać się w żadnej z nich na stałe. Na warsztatach KIPI KASZY teoria uzupełnia praktykę, sztuka kulinarna spotyka się z designem, gotowanie jest projektowaniem, a twórczość literacka, czy wykład dietetyczny łączy się z jedzeniem i performancem. KIPI KASZA wypływa z garnka, wciąż szuka inspiracji, łączy składniki, miesza smaki.
Grupa warsztatowa założona przez Martę Jagniewską, do której dołączyły: Agata Elsner - Szpagata (aktorka, dietetyczka) oraz designerki: Zuzanna Sitkowska i Gocha Masłowska.

Zapisy e-mail: kolektywkipikasza@gmail.com

19.00 – 20.00 Wykład: "[Radykalnie inkluzywna] Architektura Dobra Wspólnego"

Prowadzenie: Krzysztof Nawratek

Podział na przestrzeń publiczną i prywatną jest przyjmowany przez architektów i urbanistów jako oczywistość, co dziwi, choćby w świetle feministycznego hasła "Prywatne jest polityczne", powtarzanego od lat 60tych zeszłego stulecia. Upór architektów by wciąż trzymać się określonej typologii przestrzeni wprost wskazuje na konserwatywny rdzeń myślenia o architekturze i mieście. Architektura mocno oddzielająca to co prywatne od tego co publiczne jest fundamentalnie architekturą kapitalizmu - jak pisał John Holloway - "Kapitał jest przede wszystkim procesem oddzielania". Jeśli więc chcielibyśmy pomyśleć (i tworzyć) architekturę kwestionującą hegemonistyczną pozycję kapitalizmu, podział na to co prywatne i to co publiczne musi być przemyślany na nowo.

dr Krzysztof Nawratek – architekt, urbanista i teoretyk miasta, dyrektor studiów magisterskich w School of Architecture, Design and Environment w Plymouth University, w Wielkiej Brytanii. Pracował w Polsce, na Łotwie (m.in dla UM Ryga, w pracowni architektonicznej NAMS oraz na wydziale geografii Uniwersytetu Łotewskiego), w Irlandii (w National Institute for Regional and Spatial Analysis w Maynooth University oraz w biurze planistycznym Colin Buchanan). Był członkiem Rady Ekspertów European Prize for Urban Public Space 2012 oraz 2014, członkiem jury polskiej wystawy na Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji w roku 2012 oraz 2014. Autor trzech książek: "Ideologie w Przestrzeni. Próby demistyfikacji" (Kraków 2005, e-book Kraków 2013), "Miasto jako idea polityczna" (Kraków 2008, wydanie w języku angielskim Plymouth 2011), "Dziury w Całym. Wstęp do miejskich rewolucji" (Warszawa 2012, wydanie w języku angielskim Winchester 2012) oraz kilkudziesięciu esejów, felietonów i tekstów naukowych w czasopismach polskich, łotewskich oraz brytyjskich. Zainteresowania badawcze Krzysztofa Nawratka dotyczą teorii miasta w kontekście filozofii post-sekularnej, ewolucji miasta post-socjalistycznego, kryzysu miasta neoliberalnego oraz perspektyw miejskiej re-industrializacji. Politycznie określa się jako przedstawiciel transhumanizującej lewicy post-chadeckiej.


21.00 – 22.30 Koncert: Kopyt/Kowalski

Kopyt/Kowalski to poznański duet elektroakustyczny, który tworzą Szczepan Kopyt – poeta i gitarzysta oraz Piotr Kowalski – perkusista i producent muzyczny. Debiutancki "buch" z 2011 r., który stanowi połączenie nowej poezji z muzyką elektroniczną i alternatywną, przyniósł duetowi kilkanaście koncertów w Polsce (m.in. w Kawiarni Literackiej na OFF Festiwalu) i na Słowacji, a Szczepanowi Kopytowi nominację do Paszportu Polityki (wydawnictwo składa się z tomiku wierszy i płyty). W tym roku światło dzienne ujrzał nowy płytomik "kir". Przynosi on zupełnie inne, surowe, bluesowo-psychodeliczne kompozycje. Radykalnej redukcji poddali muzycy ilość obsługiwanych instrumentów – z całego arsenału pierwszej płyty i setu koncertowego zostały gitara i perkusja, a środek ciężkości został przeniesiony na dobrze rozegrany aranż.


22.00 – 24.00 Pokaz filmu: "Wejście smoka", reż. Robert Clouse, Hongkong/USA 1973

Pierwszy film wschodnich sztuk walki wyprodukowany w Hollywood, który rozpoczął okres międzynarodowej świetności kina kopanego i wyniósł na panteon sławy charyzmatycznego mistrza gatunku, Bruce'a Lee. Historia turnieju walk na tropikalnej wyspie należącej do demonicznego handlaża narkotyków z metalowym szponem zamiast dłoni jest tu tłem dla serii efektownych pojedynków, akrobatycznych popisów i spektakularnych gestów (smakowanie pierwszej krwi z rany). Całość zaś uzupełnia znakomita funkowo-jazzowa muzyka Lalo Schiffrina, oraz niezapomniane, ekstatyczne jęki i okrzyki walczących, którym na dziedzińcu CSW bez wątpienia wtórować będą zachwyty widowni!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: festiwal
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧