Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Przedwojenna Warszawa okiem mniejszości i defaworyzowanych

Przedwojenna Warszawa okiem mniejszości i defaworyzowanych
📅 Data: sobota, 27 października 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Start na Dworcu Gdańskim od ul. Słomińskiego (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zwykliśmy myśleć o Warszawie doby dwudziestolecia międzywojennego jako o Paryżu Północy, mieście kawiarni, kabaretów i bon vivantów. Ówczesna rzeczywistość była jednak znacznie bardziej różnorodna.

Poza powszechnie znanym zróżnicowaniem religijnym i kulturowym warto wspomnieć o ogromnych kotrastach ekonomicznych i klasowych czy nierównym dostępie do edukacji, usług z zakresu ochrony zdrowia, pracy czy praw obywatelskich mieszkanek i mieszkańców Warszawy.

W czasie spaceru pokażemy miasto z perspektywy grup mniejszościowych i defaworyzowanych. Odwiedzimy miejsca ważne dla warszawskich Romów, dla ruchu kobiecego czy osób nieheteronormatywnych.

O ich oporze, współpracy i niewidoczności w międzywojennej Warszawie opowie antropolog kultury Marcin Skupiński, antropolog kultury, zajmował się badaniem powiązań religii i tożsamości narodowej oraz ekologii i polityki; edukator Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna i niezależnego kolektywu Autonomiczna Przestrzeń Edukacyjna.

Start na Dworcu Gdańskim od ulicy Słomińskiego

Wstęp wolny
---
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Demokracja na krawędzi.

O projekcie:

Sto lat temu Warszawa stała się stolicą niepodległego państwa. Okres międzywojnia był czasem modernizacji, emancypacji kobiet, rozwoju życia kulturalnego, ale też kryzysu ekonomicznego, radykalizacji nastrojów społecznych, niestabilności politycznej i wzrostu tendencji nacjonalistycznych.
Różnorodna kulturowo i religijnie Warszawa była areną niezwykłej aktywności społecznej, w tym także oporu wobec narastającej ksenofobii, antysemityzmu i przemocy politycznej.
Właśnie temu okresowi chcemy się przyjrzeć w projekcie „Demokracja na krawędzi”. Przygotowaliśmy cykl wydarzeń (spotkań, debat, spacerów i pokazów filmowych), który przybliży nam niespokojne życie społeczne i polityczne międzywojennej Warszawy.

Więcej informacji na temat innych wydarzeń w ramach projektu: link
---
Projekt współfinansowany w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spacer
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧