Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Spacer "Śladami upamiętniania – murale na Muranowie"

Spacer "Śladami upamiętniania – murale na Muranowie"
📅 Data: wtorek, 05 sierpnia 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Andersa 6 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Muranów, osiedle zbudowane na gruzach warszawskiego getta, od niedawna stało się popularne również jako swoista galeria na wolnym powietrzu. W ciągu ostatnich kilku lat w muranowskich bramach i na ścianach budynków powstało dziewięć wielkoformatowych malowideł.

Niektóre, jak murale Zamenhofa, Korczaka czy Edelmana, związane są ściśle z historią okolicy, inne – o abstrakcyjnej wymowie – jak mural Etam Cru przy ulicy Dzielnej, pełnią rolę barwnego akcentu, ożywiającego okolicę.

Na spacerze 5 sierpnia przejdziemy szlakiem murali, odkrywając Muranów z innej perspektywy, wchodząc w zaułki i bramy. Poznamy historię kilku muranowskich kobiet – wyobrażonych na malowidle w bramie przy ulicy Nowolipie, oraz tych, które również mogłyby się tam znaleźć, jak awangardowa artystka Teresa Żarnower.

Posłuchamy historii o pospolitym ruszeniu, dzięki któremu mural Edelmana pojawił się na ścianie klasycyzującego budynku przy Nowolipkach w rocznicę Powstania w Getcie. Dowiemy się, dlaczego na muralu Anny Koźbiel i Adama Walasa dedykowanym Ludwikowi Zamenhofowi znalazły się tak różne postacie, jak Bruno Schulz, dziewczęta z Nowolipek czy Clint Eastwood.

Rozwiążemy też inne zagadki, np. dlaczego na muralu poświęconym architektowi Bohdanowi Lachertowi twórcy koncepcji zabudowy Muranowa Południowego widniał również Józef Szanajca, i co wspólnego z ulicą Nowolipki ma sowa namalowana przez Swanskiego.

Spacer poprowadzi Beata Chomątowska – prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Stacja Muranów”, z którego inicjatywy powstały 4 spośród 9 muranowskich murali; pisarka, dziennikarka stale współpracująca z „Tygodnikiem Powszechnym”, obecnie pracuje w Muzeum Historii Żydów Polskich, gdzie zajmuje się projektem multimedialnych platform edukacyjnych.

5 sierpnia, godz. 18–20, spotykamy się przed głównym wejściem do Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Anielewicza 6, udział bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc, tel: 22 47 10 301.

Zapraszamy również na kolejne wydarzenia:
- 06.08, godz. 18.00 spacer „Śladami upamiętniania – murale na Muranowie” w języku angielskim
- 08.08, godz. 18.00, „Sposoby upamiętniania” – seminarium
- 09-10.08, godz. 11.00-18.00, „Pamięć w muralu” – warsztaty

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 newsletter 👋 przybij piątkę