Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Ivan Meštrović / Józef Piłsudski. Historia jednego pomnika

Ivan Meštrović / Józef Piłsudski. Historia jednego pomnika

reklama
📅 Data: niedziela, 25 listopada 2018

⏰ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Trzy dni po śmierci Józefa Piłsudskiego, 12 maja 1935, zawiązał się Stołeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka. Na lokalizację warszawskiego monumentu wybrano Plac na Rozdrożu.
1 lutego 1936 rozpisano otwarty konkurs, do którego mogli przystąpić tylko polscy artyści. W jego warunkach podano, że pomnik ma być monumentalny, ma przedstawić Marszałka jako zwycięskiego wodza i twórcę wolnej Polski, ma być wyrazem chwały, siły i zwycięstwa. Niestety pomimo licznie zgłoszonych projektów nie wyłoniono zwycięzcy. Postanowiono rozpisać drugi konkurs, ale nie w formule otwartej, tylko zaprosić do niego wybranych rzeźbiarzy z Polski i z zagranicy. Jury zwróciło się z propozycją do najlepszych ich zdaniem współczesnych rzeźbiarzy m.in. Xawerego Dunikowskiego, Henryka Kuny, Jana Szczepkowskiego, Gustava Vigelanda, Aristide’a Maillola i Ivana Meštrovicia. Pomysł chorwackiego rzeźbiarza, ucznia Rodina, autora wielu monumentalnych realizacji w Europie i w Stanach Zjednoczonych - konny pomnik Marszałka na tle łuku triumfalnego - pokazany został w sierpniu 1939 roku w gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie, zyskał pozytywne opinie jury, które wyraziło chęć dalszej pracy z artystą. Niestety to zamierzenie przerwała wojna, pomnik Ivana Meštrovicia nigdy w Warszawie nie staną.
Wystawa „Ivan Meštrović/Józef Piłsudski. Historia jednego pomnika” organizowana w Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury dzięki zachowanym rysunkom, projektom oraz archiwalnym fotografiom opowie historię pomnika. Dodatkowo można będzie podziwiać gipsowy model, który w lipcu 1939 Ivan Meštrović przysłał z Zagrzebia do Warszawy. W trakcie prac nad wystawą udało się odnaleźć w zbiorach archiwalnych Muzeum Narodowego w Warszawie dokumentacje fotograficzną oraz rysunki założeń. Cała ekspozycja realizowana jest w ramach „Programu Wieloletniego Niepodległa” i dopisuje kolejny rozdział do projektu badawczego zainicjowanego przez Królikarnię, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego poświęconego rzeźbie monumentalnej w Europie Środkowo-Wschodniej

Wystawa: Czw. 18 października — Niedz. 25 listopada 2018 r.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę