Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

"Noc listopadowa" w Łazienkach. Szlakiem powstania listopadowego i dramatu Stanisława Wyspiańskiego

"Noc listopadowa" w Łazienkach. Szlakiem powstania listopadowego i dramatu Stanisława Wyspiańskiego

reklama
📅 Data: sobota, 24 listopada 2018

⏰ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Łazienki Królewskie, Pałac Myślewicki (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Jeśli chcesz poznać kulisy tworzenia przez Stanisława Wyspiańskiego "Nocy listopadowej" i usłyszeć o wpływie Łazienek Królewskich na kształt dramatu, weź udział w spacerze szlakiem powstania listopadowego. Zapraszamy młodzież i dorosłych.

"Noc listopadowa" w Łazienkach to wydarzenie obejmujące opowieść historyka teatru o "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego, którą wzbogaci aktorska interpretacja dramatu, oraz spacer po sześciu miejscach, gdzie rozgrywają się sceny "Nocy listopadowej". Zapraszamy 24 i 25 listopada 2018 r. o godz. 11.00, miejsce spotkania - przed Pałacem Myślewickim. Wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy: 22 50 60 183, [email protected]. Liczba miejsc jest ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń. Kurator projektu: Joanna Szumańska (+48) 22 50 60 044; [email protected].

W pierwszej części spotkania Rafał Węgrzyniak, historyk teatru, opowie o genezie, idei i kompozycji "Nocy listopadowej". Przypomni okoliczności pobytu Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie, między końcem stycznia a połową lutego 1898 r. Dramaturg zwiedził wtedy Łazienki, a dwa lata później zaczął pisać ukończony dopiero w 1904 r. dramat o wybuchu antyrosyjskiego powstania. Rafał Węgrzyniak opowie o wpływie topografii Łazienek na układ scen dramatycznych w oparciu o szkic Wacława Borowego z 1918 r. <Łazienki a "Noc listopadowa" Stanisława Wyspiańskiego>. Objaśni ponadto ideę dramatu związaną z mitem eleuzyjskim, czyli wiarą w odradzanie się życia poprzez śmierć, przeniesioną przez Wyspiańskiego na grunt historii narodowej.

W pierwszej części spotkania odtworzone zostaną również dzieje sceniczne "Nocy listopadowej", począwszy od prapremiery wyreżyserowanej przez Ludwika Solskiego w rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego, 28 listopada 1908 r., w Teatrze Miejskim w Krakowie, aż do spektaklu w inscenizacji Jerzego Grzegorzewskiego, przygotowanego w listopadzie 1997 r. na otwarcie po przerwie Teatru Narodowego w Warszawie. Omówiona zostanie także realizacja Andrzeja Wajdy powstała w Starym Teatrze w Krakowie w styczniu 1974 r., a cztery lat później sfilmowana w scenerii warszawskich Łazienek i Starówki dla Teatru Telewizji.

Opowieść o dramacie Stanisława Wyspiańskiego wzbogaci Oskar Hamerski, aktor Teatru Narodowego w Warszawie, który odczyta fragmenty "Nocy listopadowej" oraz komentarze do utworu.

Drugą część spotkania wypełni przechadzka po sześciu miejscach w Łazienkach, stanowiących scenerię epizodów "Nocy listopadowej". Będą to: Podchorążówka (obraz I "W Szkole Podchorążych"), Pomnik Jana III Sobieskiego (obraz III "Pod posągiem Sobieskiego"), Przedsionek Pałacu na Wyspie (obraz VIII "W Pałacu Łazienkowskim"), Amfiteatr (obraz IX "Teatrum Stanisława Augusta"), plac przed Belwederem (obraz II i IV "Salon w Belwederze") oraz Aleje Ujazdowskie (obraz X "W Alejach Ujazdowskich").

---
fot. Akwarela S. Wyspiańskiego reprodukowana na okładce pierwszego wydania "Nocy listopadowej" z 1904 r.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spacer wykład inne


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę