Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Niecodziennik kamienicy Poznańska 37 i okolicy

Niecodziennik kamienicy Poznańska 37 i okolicy
📅 Data: wtorek, 05 sierpnia 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Galeria W-Z, poziom dolny, Plac Zamkowy (budynek schodów ruchomych na trasie W-Z) (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


„Niecodziennik kamienicy Poznańska 37 i okolicy” to efekt mojej pracy w wakacje roku 2013. Postarałem się najlepiej jak tylko potrafiłem wtopić w strukturę tego fragmentu miasta.

A dlaczego akurat właśnie ta kamienica? Ano dlatego, że przy okazji gruntownego remontu, jaki ją czeka, odeszli z niej prawie wszyscy wieloletni mieszkańcy. Po remoncie pewnie będą w niej mieszkali inni ludzie. Przed wojną był to dom wytworny i elegancki, a po wojnie wielkie, wysokie mieszkania podzielono na małe lokale komunalne – w jednym z nich, w latach 1945-1958, mieszkał pisarz i poeta – Miron Białoszewski. Swoje obserwacje sprzed ponad pół wieku na temat tego samego miejsca spisał w książce „Szumy, zlepy, ciągi”. Jej fragmenty zostały na tej wystawie przytoczone, aby dopełnić obraz nieustających przemian zachodzących w Warszawie.

I znowu z życia naszego miasta zniknął jakiś obraz, którego nie da się już bez pomocy fotografii, wspomnień czy aktorskiej gry odtworzyć. Obyczaje, zwyczaje, obrządki dnia codziennego, widoki, zapachy, dźwięki... Ja miałem przyjemność obserwować to, co działo się w tej spokojnej kamienicy wewnątrz gwarnego miasta już pod sam koniec jej tamtego żywota, kolejnego pewnie zresztą. To nie jest zapis wydarzeń, jakie miały miejsce kilka czy kilkadziesiąt lat temu. To jest jak najbardziej współczesność, i nieważne czy dla młodego czy starego. Współczesność, bo raptem rok tylko minął, a tak wiele się dla tego miejsca i tamtych ludzi zmieniło...

Wystawa prezentowana jest na dwóch poziomach Galerii W-Z przy placu Zamkowym w Warszawie.

Organizator - fundacja Cultus,
Współorganizator - Zarząd Dróg Miejskich m. st. Warszawy.
Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.

Rafał Chwiszczuk
rafal@chwiszczuk.com

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 newsletter 👋 przybij piątkę